CD története, feltalálása
CD története, feltalálása
A digitális stúdiótechnika már az 1970-es évek második felében elterjedt a stúdiótechnikában és ezáltal a hagyományos módon lejátszható analóglemezek hangminősége már érezhetően javult. 1982-ben a japán fejlesztés volt a CD, majd 1983-ban a Philips cég bemutatta Németországban a CD-ét (Compact Disc), a hozzá tartozó lézeres lemezjátszóval együtt. Ekkor még nem szorították ki a hagyományos analóg lemezjátszókat, mert még drágák voltak a készülékek és a hozzátartozó CDlemezek. Majd az ezt követő években egyre inkább elterjedt az otthoni HIFI technikában a CD lejátszók alkalmazása. Napjainkban már csak elvétve találunk a bolti forgalombananalóg lemezjátszót. Inkább a CDlemez és az MP3 felé fordult az érdeklődés.
CD digitális jelfeldolgozása
CD digitális jelfeldolgozása
A hang időben és térben is folytonos jelekből áll, eredeti formájában analóg. A digitális jelek úgy jönnek létre, hogy azt analóg jelből mintákat vesznek, és azokat binárisan kódolják. Ez a kettes számrendszer szerinti átalakítás azt jelenti, hogy kétféle értéket vehet fel; ha van jel 1, ha nincs jel 0. Az impulzusok útján érkező információt a kompakt lemezen parányi, hosszúkás bemélyedéseket un. piteket hoznak létre, amelyek arányosak az impulzusokkal. Ezek a pitek a digitális műsor megfelelői. Amikor a CD-t lejátsszuk, akkor a lézeres letapogató (pick-up) berendezés leolvassa a jeleket. A letapogató rendszer a lemez középpontjától kifelé halad, nem a lemez fölött, alatta, helyezkedik el, és mechanikusan nem érintkezik a lemezzel. A lejátszás során a letapogató érzékeli a jeleket, és ezek ritmusából állítja vissza az impulzus sorozatot, amely az eredeti digitális műsort hordozza. Az impulzus sorozat alapján a digitális/analóg átalakító visszaállítja az analógjel alakot. Hordozható CD lejátszóknál a Bassreflex hangszórórendszer biztosítja a jó hangélményt. A magasabb basszustartomány frekvenciáit kiemelő akusztikus rendszer melegebb hangzású basszust eredményez. A hordozható CD-s rádióknál DBB (Dynamic Bass Bost) dinamikus mélyhangkiemelést alkalmaznak. Az asztali készülékeknél pedig HIFI minőségű hangrendszert kapunk attól függően, hogy milyen erősítőhöz, rádióserősítőhöz és hangrendszerekhez csatlakoztatjuk.
CD-RW kompatibilitás azt jelenti, hogy a berendezés képes lejátszani mind a CD-R, és a CD-RWlemezeket. A DVD lejátszó automatikusan felismeri a lemez fajtáját és elindítja a lejátszást.