Gopher
Az Internet oly nagy és a tárolt információ mennyiség oly mértékben nő, hogy az adatrengetegben való eligazodáshoz állandóan újabb és újabb felderítő, rendszerező eszköz fejlesztése szükséges. Az egyik legsokoldalúbb ilyen navigációs rendszer a Gopher. Alapkoncepciója szerint minden Gopher párbeszéd egy menü felkínálásával kezdődik, amelynek valamelyik sorát kiválasztva újabb almenüket (azok valamelyik sorát kiválasztva esetleg további almenüket), majd a fa legalsó szintjén fájlokat vagy szolgáltatásokat lehet kiválasztani. A menüknek ez a hierarchikus mélyítése tetszőlegesen folytatható. A World Wide Web elterjedése előtt a Gopher végzett hasonló, hypertext szolgáltatásokat, azonban mára gyakorlatilag beolvadt a Web-be. A Web-böngészők ugyanis ezt a szolgáltatást is magukba olvasztották. Így egyszerűen eljuthatunk egy Gopher kiszolgálóhoz a kedvenc Web-böngészőnkkel is.
IRC
Az IRC (Internet Relay Chat) egy interneten keresztül folyó, azonnali reagálást lehetővé tevő kommunikációs csatorna.
Az IRC alapvetően csoportos beszélgetésre lett tervezve, de használható magánbeszélgetésre is. Ezt a kommunikációs formát hívják a köznyelvben chat-nek (beszélgetésnek).
Az IRC használatához szükség van egy IRC szerverre (irc.elte.hu) és egy IRC kliensre. Ilyen kliensprogram például a mIRC. Ahhoz, hogy a beszélgetést megkezdhessük, meg kell adnunk egy becenevet (nickname). Ezután a klienssel egy kiválasztott szerverre csatlakozunk, ahol csatornák (szobák) közül válogathatunk. Minden szobának van egy témája, így belépés nélkül meg lehet állapítani, hogy megfelel-e nekünk a szoba.
Az internetes kommunikációnak kialakultak íratlan szabályai. Ezeket a szabályokat összességében Netikettnek nevezzük.
Szerver-kliens, kliens-kliens szolgáltatások, szerver-szerver szolgáltatások értelmezése
A szolgáltatásokat csoportosíthatjuk működésük szerint. Ezek alapján létezik kliens-kliens, szerver-kliens és szerver-szerver szolgáltatás.
A szerver nem más mint egy olyan számítógép, amely különböző szolgáltatásokat nyújt. Ilyenek az internetes levelezés, a WWW vagy az IRC.
A kliens az a számítógép, amelyik a szerver által nyújtott szolgáltatásokat igénybeveszi.
Manapság leginkább használatos internetes szolgáltatások a szerver és a kliens közötti kapcsolatot szolgálják.
Ilyen szerver-kliens kapcsolat például az FTP, a HTTP, a Gopher
KLIENS-KLIENS SZOLGÁLTATÁSOK
A kliens-kliens szolgáltatások igénybevételéhez nincs szükség egy szerverre, hanem közvetlenül kapcsolódnak a kliensek egymáshoz.
Ilyen szolgáltatás például a távoli asztalmegosztás vagy a Peer-to-Peer fájlmegosztás.
Asztalmegosztás
Az asztalmegosztás lehetővé teszi, hogy egy fizikailag nem elérhető számítógépen dolgozhassunk.
A Windows tartalmaz egy beépített asztalmegosztó programot. Ez a Távoli asztalmegosztás nevű kis program, amit a Start menü / Minden program / Kellékek / Kommunikáció programcsoportban érhetünk el.
A Windows asztalmegosztó szoftvere csak az alapszolgáltatásokat nyújtja. Ha ennél többre van szükségünk, akkor használhatunk külső programot is, mint például a VNC.
P2P
P2P
A pont-pont hálózati kapcsolat szintén egy kliens-kliens szolgáltatás. Ez a szolgáltatás teszi lehetővé, hogy a két közvetlenül összekötött kliens egymással kommunikálhasson.
SZERVER-SZERVER SZOLGÁLTATÁS
A szerver-szerver szolgáltatások nincsenek elterjedve. Csupán néhány ilyen létezik. Ezek közül is a két legismertebb az FXP és a levéltovábbítás.
FXP
Az FXP egy fájlszerverek közötti adatcserét tesz lehetővé. Ez megkönnyíti a fájlszerverek adattal való feltöltését, mert nem kell a felhasználó – a szerverhez viszonyított – kis sávszélességét igénybe venni.
Levéltovábbítás
Kevésbé ismert szerver-szerver szolgáltatás az elektronikus levéltovábbítás.
Amikor a felhasználó elküldi a levelet, akkor az egy levelező szerverre kerül (általában az internetszolgáltató levelező-szerverére). Ez a szerver ezután továbbítja a címzett postafiókját tartalmazó szervernek. Ennek a lebonyolítását végzi az SMTP protokoll.