A lekérdezés célja
A lekérdezések segítségével egy vagy több tábla vagy lekérdezés rekordjaiból az előre meghatározott kritériumoknak eleget tevő részhalmazt tudjuk megjeleníteni. A lekérdezés alapjául szolgáló táblákat és lekérdezéseket összefoglaló nevükön rekordforrásnak nevezzük.
A lekérdezés és az irányított szűrés
A lekérdezések első pillantásra az Irányított szűrőre hasonlítanak, hiszen az Irányított szűrő a lekérdezés egy korlátozott tudású változata. A lekérdezések és az Irányított szűrő közötti legfontosabb különbségeket az alábbi táblázatban foglaltuk össze. A táblázat középső oszlopában a lehetőségek egyezését jelöltük. Az eltérést , egyezést , a részleges egyezést pedig jelöli.
Az Irányított szűrő elsősorban az alkalmi szűrések esetén lehet hasznos, míg a lekérdezések különösen a rendszeresen ismétlődő szűrések, adatfrissítések végrehajtásánál hasznosak. A lekérdezések alapjául más lekérdezések eredményei is felhasználhatók.
A lekérdezés nézetei
Lekérdezéseinket többféle nézetben tekinthetjük meg.
A Tervező nézetben készítjük el a lekérdezés tervét. A lekérdezés ilyenkor két részből áll, a felső részen a lekérdezés által használt táblák és lekérdezések mezőit, valamint a táblák között fennálló kapcsolatokat látjuk. Az elsődleges kulcs mező vastagon szedve jelenik meg. Az alsó részen a lekérdezésekben szereplő mezőket, valamint a mezőkre vonatkozó rendezési módot, csoportosítási szempontokat és szűrőfeltételeket vehetjük fel.
Az Adatlap nézetben megtekinthetjük vagy – egyes esetekben – módosíthatjuk is a lekérdezés eredményeként kapott adatokat.
Amikor a rekordok nem módosíthatók
Tekintsük át azokat a leggyakoribb eseteket, amikor a rekordok nem, vagy csak korlátozottan módosíthatók:
• a lekérdezés "egy a többhöz" kapcsolatú rekordforrásokra épül,
• a lekérdezés számított mezőt tartalmaz,
• a lekérdezés írásvédett mezőket vagy más felhasználó által zárolt rekordokat tartalmaz,
• a lekérdezés egy kereszttáblás lekérdezés,
• nem rendelkezünk a megfelelő jogosultsággal.
Az SQL nézetben a Tervező nézetben elkészített lekérdezést SQL kifejezésként tekinthetjük meg. SQL nyelvben jártas felhasználók ebben a nézetben módosíthatják a már korábban elkészített lekérdezéseiket, illetve újakat hozhatnak létre.
Kimutatás nézetben összesített módon tekinthetjük meg az adatainkat. Ha először nyitjuk meg e nézetet, még nem tartalmaz mezőket.
Fogd és vidd módszerrel vigyük a Mezőlistáról a megfelelő helyre a mezőinket. Ha mezőlista nem látszik, kapcsoljuk be Kimutatás eszköztáron található Mezőlista gombbal, vagy a Nézet menü Mezőlista parancsával.
A Kimutatásdiagram nézet adataink grafikus megjelenítésére szolgál. Ha először tekintjük meg adatainkat e nézetben, akkor – a Kimutatás nézethez hasonlóan – üres diagramot látunk. Fogd és vidd módszerrel vigyük a mezőket a megfelelő helyre.
A megfelelő nézetet a Nézet menü, vagy a Lekérdezéstervezés eszköztár Nézet legördülő listájának segítségével állíthatjuk be.
A lekérdezés típusai
Az Accessben a következő lekérdezéstípusokat különböztetjük meg:
1. Választó lekérdezés
2. Akció lekérdezés
a) Táblakészítő lekérdezés
b) Frissítő lekérdezés
c) Törlő lekérdezés
d) Hozzáfűző lekérdezés
3. Kereszttáblás lekérdezés
4. Paraméteres lekérdezés, amely a fentiek közül bármelyik típusú lehet.