Integrált fejlesztői környezet
Az integrált fejlesztői környezet (IDE: Integrated Development Environment) olyan programfejlesztő eszköz, ahol minden dolog egy helyről érhető el, ami egy program fejlesztéséhez szükséges: tervezés, futtatás, hibakeresés).
A programfejlesztés lépései az IDE-ben
Foglaljuk össze, milyen lépésekből áll egy program fejlesztése ebben a rendszerben.
1. Specifikáció: A feladat kitűzése, megfogalmazása.
2. Új projekt létrehozása, Űrlap Tervezés: Megtervezzük az űrlapot (Form) (Egy valódi alkalmazásnál természetesen több űrlap van). Ez úgy történik, hogy az eszköztárból (Toolbox) fogd és vidd technikával felrakjuk a szükséges controlokat. Ezeket megformázzuk, számunkra érthető neveket adunk nekik, hogy könnyebben tudjunk tájékozódni. Mindehhez a tulajdonságablakot (Properties) kell használnunk.
3. Események, kódok: Megírjuk az eseményekhez tartozó kódokat a forráskód szerkesztő segítségével. A Windows-os alkalmazásokban esemény az, amikor valami történik: kattint a felhasználó, megnyílik egy ablak, stb. A program ezek hatására végzi a dolgát.
4. Tesztelés: A programot teszteljük, és ha probléma van, változtatunk a kódon, űrlapon stb. Ehhez a munkához kiváló segítség a debugger hibakereső rendszer. A feladat áttekintéséhez két eszköz is segítségünkre van: A projekt explorer: amivel könnyen rátalálhatunk az űrlapjainkra, átláthatjuk azok rendszerét, valamint az object browser, amivel a program összes objektuma megkereshető.
5. Futtatható kód készítése: Ha mindent jónak találunk, akkor elkészítjük a program futtatható változatát.
A továbbiakban ezt a folyamatot fogjuk egy példán keresztül szemléltetni. Célunk nem a részletek, sem a teljesség, inkább a fejlesztés egészének, az abban résztvevő legfontosabb eszközök és módszerek bemutatása.
Specifikáció
Készítsünk egy kis ablakos primitív két operandusos számológépet. A két beviteli mezőjébe (a, b) beírt számokat képes összeadni (+), kivonni (-), összeszorozni (*) és elosztani (/). A műveleteket parancsgombbal kell kezdeményezni a megfelelőre kattintással. Az eredmény ezek után kiíródik egy címkére aminek a jele c.
Meg kell értenünk, hogy egy feladat kitűzése, megfogalmazása a projekt folyamatának talán legfontosabb pillanata, hiszen amire itt nem gondolunk, azt később már nehéz lehet beépíteni, módosítani. Az munka előrehaladtával a hibák és hiányosságok egyre nehezebben javíthatók. Minél precízebb, teljeskörűbb egy specifikáció, annál gördülékenyebb annak elvégzése. Az erre fordított idő többszörösen megtérül!
Itt két nagyszerűen megfogalmazott bölcsesség vezéreljen minket: „Amikor az ember látszólag nem csinál semmit, akkor teszi a legtöbbet: gondolkodik.” valamint „Lassan járj, tovább érsz!”
Az integrált fejlesztői környezet (IDE: Integrated Development Environment) olyan programfejlesztő eszköz, ahol minden dolog egy helyről érhető el, ami egy program fejlesztéséhez szükséges: tervezés, futtatás, hibakeresés.
Hibakereső rendszer.