Formok
A Visual Basic által készített alkalmazások első lépéseként egy felhasználói felületet (userinterface) hozunk létre, ami valójában egy űrlap (form). A felhasználó az űrlapon elhelyezett controlokkal (vezérlő elemekkel: parancsgomb, címke, lista stb.) fogja működtetni a programját. A formok és controlok objektumok, amik a rájuk jellemző tulajdonságokkal, eseménykészlettel, és metódusokkal rendelkeznek. A tulajdonságokkal szabályozhatjuk a kinézetüket, jellemzőiket (pl.: szélesség, szín, betűtípus stb.). A metódusokkal valamilyen feladatra bírhatjuk őket (pl.: frissüljön, kerüljön a fókuszba stb.). Az eseményekkel pedig a program és a felhasználó közötti párbeszéd, működés valósul meg (pl.: egy parancsgombra kattintva történjen valami, egy ablak megnyitásakor történjen meg néhány alapbeállítás stb.). Ez a programozási filozófia lényegében azt jelenti, hogy a felhasználó az űrlapon elhelyezett controlok segítségével kommunikál a programmal. Ettől lesz az egész interaktív.
Tulajdonságok beállítása
A tulajdonságok fejlesztés közben a tulajdonságablakban (Properties), az alkalmazás futása közben pedig programból állíthatók. Ahhoz, hogy ebben a rendszerben hatékonyan dolgozhassunk, meg kell ismerkednünk a formok és controlok legfontosabb tulajdonságaival, metódusaival és eseményeivel. Először összefoglaljuk ezeket, majd egy példán keresztül bemutatjuk őket.
A tulajdonságokkal szabályozhatjuk a formok és controlok kinézetét, jellemzőit (pl.: szélesség, szín, betűtípus stb.).
A metódusokkal valamilyen feladatra bírhatjuk a formokat és controlokat (pl.: frissüljön, kerüljön a fókuszba stb.).
Az eseményekkel a program és a felhasználó közötti párbeszéd, működés valósul meg (pl.: egy parancsgombra kattintva történjen valami, egy ablak megnyitásakor történjen meg néhány alapbeállítás stb.).