Hangtechnikának nevezzük az épületekben kialakítandó hangszigetelési rendszerek felépítésének technikai megoldásait. Vannak hangtechnikai szempontból különösen érzékeny épületek. Ilyenek például a színházak, előadó termek, nagy belmagasságú helyiségek. Ezekben a terekben a hangtechnikai megoldásokat előre megtervezett beépítendő szerkezetekkel kell megvalósítani és a teret akusztikailag úgy kialakítani, hogy semmilyen zavaró tényező ne léphessen fel.
A hanggátlás az anyagoknak azon tulajdonsága, hogy a levegőben terjedő hangenergiát csak részben veszik át és továbbítják a másik oldal légterébe, részben azt elnyelik, illetve visszaverik.
A hangtechnika tervezésénél figyelembe kell venni, hogy a jó hangszigetelő anyagok szilárdsága rendszerint igen csekély, így teherhordó szerkezetekbe való beépítésük nem lehetséges. A szigeteléseket úgy kell tehát elhelyezni, hogy utólag kapcsolódnak a teherhordó szerkezetekhez. A faszerkezetek gyakran jobb hangszigetelőnek bizonyulnak a beton szerkezeteknél, mert azok egészen mély frekvenciatartományban sugározzák a rezgéseket, míg a beton szerkezetek a sokkal inkább hallható rezgéstartományba esőket adják át. Ezeket a tulajdonságokat is figyelembe kell venni a hangtechnikai tervezésnél.
A hangvezetés a testeknek azon tulajdonsága, hogy a levegőben terjedő hangenergiát átveszik és továbbítják azt a másik oldal légterébe.