Légáramú szállítás
A kis darabos szemcsés anyagok esetében változatos szállítási módok alkalmazhatók. Szállíthatók csomagolva pl. zsákolva, mechanikus szállítási rendszereket igénybe véve és szállíthatók légárammal, vízárammal is. A légáramú szállítás azt jelenti, hogy a szemcséket olyan levegővel hozzák érintkezésbe, amelynek energiája elégséges ahhoz, hogy a szemcséket mozgásba hozza, megemelje. Attól függően, hogy a levegőmozgást milyen sebességtartományba állítjuk be beszélhetünk fluidizálásról és pneumatikus szállításról.
A lebegő szemcseágyat szokás fluid halmaznak nevezni.
A szemcsék közé fúvott levegő a szemcséket körbeveszi, a porozitást növeli, lazítja a halmazt. Ezt más néven léglazításnak is nevezik.
Fizikai jellemzők
Mint már említettük, a szemcsék viselkedését légáramban elsősorban a levegő (vívő közeg) sebességi energiája befolyásolja. A szemcsék kis áramlási sebességnél nyugvó halmazt képeznek, az áramlási sebesség növelésével a töltet kitágul, a szemcsék eltávolodnak egymástól és élénk, örvénylő mozgást végeznek. Ez a fluid állapot. Az áramlási sebességet tovább növelve a töltet erősen kitágul, a halmaz porozitása megnő és ha a levegő sebessége kissé meghaladja a részecskék ülepedési sebességét, a közeg a részecskéket magával ragadja. Ez a kihordás vagy szállítás állapota. Azt a sebességet, amelynél a levegő a szemcséket képes kihordani, kihordási sebességnek is szokás nevezni.