Lobbanáspont: az a hőmérsékletérték, amelynél a gyúlékony anyag a hő hatására lángra lobban.
Diffúziós berendezések
A diffúzió berendezéseinek csoportosítása mint már tanultuk, extrakciós (diffúziós lényerési) műveletnek nevezzük egy vagy több komponens eltávolítását, kioldását egy szilárd vagy folyékony fázisból szelektív oldószer alkalmazásával. A diffúziós berendezések, amelyek a művelet megvalósítására alkalmasak, alapvetően két nagy csoportba sorolhatók, szakaszos- és folyamatos működésű berendezések. Diffúziós berendezéseket a cukoripar használ.
Veszélyes üzem: az olyan üzemeltetési körülmény, ahol tűz- és robbanásveszélyes anyagokkal dolgoznak.
Szakaszos üzemű diffúzőrök Régebben a szakaszos üzemű diffúzőr volt a cukoripar legjellegzetesebb kilúgozó készüléke. Ez egy hengeres test, alul és felül kúpos kialakítással. Felül fedéllel zárható töltőnyílással, alul pedig zárható ürítő nyílással van ellátva. Szilárd anyag a perforált lemezből készült alsó kúppaláston helyezkedik el és megtölti a hengeres diffúzőr testet. Kilúgozó oldószer felül egy csonkon keresztül lép be, keresztül szivárog az anyagon, átfolyik a perforált kúppaláston és alól a folyadékelvezető csonkon át távozik. Kilúgozás végén eltávolítják a készülékben maradt oldatot, ürítőnyílás fedelét lebillentik, aminek hatására a kilúgozott anyag az ürítőnyíláson keresztül kizúdul a készülékből.
Égéshő: az a hőmennyiség, amely egységnyi tüzelőanyag elégetésekor szabadul fel.
Extraktőrök
Szakaszos üzemű extraktőrt a növényolajipar használ olajos magvakból történő olaj kinyerésére. Berendezése főbb részeiben megegyező a cukoriparban is használt szakaszos diffúzőrrel (Robert diffúzőr). Eltérés az oldószerben (benzin) és az alkalmazott tömítő anyagokban (olajálló) van elsősorban. A növényolajipari gyakorlatban a már ismert keverős extraktőrt egy fűthető oldattartállyal (bepárló) és egy oldószer kondenzátorral és szedőedénnyel szokták kiegészíteni. A bepárlóból elpárolgó oldószergőzök a kondenzátorban lekondenzálódnak és a szedőedényben mint tiszta cseppfolyós oldószer gyűlnek össze, ahonnan ismét rávezetik a szilárd anyagra.
Kioldótartály a legegyszerűbb ipari folyadék-folyadék extraktőr, más néven keverős üst. Szakaszos üzemű berendezés. Úgy használják, hogy beadagolják az extrahálandó folyadékot, majd a szelektív oldószert. Ezután beindítják a készülék keverőjét és a folyadékokat alaposan összekeverik. Keverés leállítása után a folyadékok (extraktum, raffinátum) a sűrűség-különbség alapján szétválnak.