A látható fény hatása
A látható fénynek is vannak olyan hatásai, melyek kevésbé ismertek. Az erős fényhatás a hormonhatásokat is fokozhatja, de serkentőleg, sőt izgatólag hat az idegrendszerre is. A homályos, sötét szoba eleinte nyugtató hatású, de egy idő múlva nyomasztó érzést kelt. Ismert dolog az is, hogy a színek nem egyformán befolyásolják az emberek hangulatát. A kék és a zöld szín nyugtatóbb (ezért használják kórházak, műtők falainak színezésére), a sárga és a vörös serkentő hatású. Ezeket a szempontokat napjainkban egyre inkább figyelembe veszik a munkahelyek, a tárgyalók, a kórházi helyiségek, a lakások falszínének kiválasztásakor.
A napozás
A napozás helyes, "tudományos" menete a következő. Leghelyesebb a napfürdőt a lábon kezdeni. Az időtartamot napi 5-10 perces hosszabbításokkal növeljük, a napoztatott testfelületet előbb az alsó testfélre, majd a mellkasra és a vállakra terjesszük ki. A lábak esetén így juthatunk egy-egy hét alatt a napi 30 perces napfürdőhöz, amíg a felső testfélre még csak negyedóra jut.
A napozás hatása a különböző bőrtipusokra
A bőrtípusok függvényében az egyének eltérő mértékben védettek a napsugárzás ellen. A feltűnően világos bőrűek (kifejezett szeplőkkel, világos, vöröses hajjal) kevésbé védettek: 5-8 percig tartózkodhatnak védelem nélkül a napon. Azok a szőke vagy világosbarna hajú egyének, akiknek ritkán szokott szeplő feltűnni az arcán, legfeljebb 10-15 percig maradjanak napon. A sötétebb hajúak (nekik szeplőjük nem szokott lenni) ritkábban égnek le, akár 25-30 percig is védelem nélkül maradhatnak a napon. Az erősen barna bőrűeknél leégés nagyon ritkán fordul elő, ők 35-40 percen át is állják a napsugárzást védelem nélkül.
A napsugárzás jótékony hatásai
A napsugárzásnak - dekoratív barnító és veszélyes égést okozó hatásán kívül - jótékony hatását is ismerjük. Az ibolyántúli sugarak vegyi hatását a D-vitamin képződésekor tapasztalhatjuk. E folyamatra a bőrben kerül sor, és a megfelelő mennyiségű és erősségű napsugárzás elengedhetetlen ehhez. Egyes megfigyelések szerint az ibolyántúli sugárzás hatására javul a szervezet oxigénellátása, gyengülnek a bakteriális eredetű mérgek hatásai, erősödik a fehérvérsejtek baktériumpusztító képessége. De leírták már az UV-sugarak közvetlen baktériumpusztító hatását is! Ezt használják ki a kórházakban alkalmazott, enyhe kékes fényt adó baktériumölő lámpákkal. Ezek fénye azonban annyira káros a szemre, hogy csak olyankor használják, amikor nincs senki a helyiségben (például a műtőben).
A természetes és a mesterséges napsugárzás
A barnulást mindig bízzuk a természetes napsugárzásra, ne siettessük napolajokkal, előbarnító- vagy barnítókrémekkel. Hatásuk sokkal rövidebb ideig tart, és nem tisztázott, hogy "mit csinálnak még" a bőrrel. Kvarcoláskor a bőrre nem a napsugárzásnak megfelelő összetételben jutnak az UV sugarak, emiatt nagyobb a leégés, de más bőrelváltozások kockázata is. A kvarcolást inkább nagyon rövid időre (negyed, fél percre) a bőrfelszín "fertőtlenítésére" használjuk. A szoláriumok ugyan szinte kizárólag a barnulásért felelős UV-A-sugarakat bocsátanak ki, de az így kialakult barnaság nem tartós, és más árnyalatú is, mint a természetes napsugárzástól nyert szín. Mind a kvarcolásra, mind a szoláriumra (de még a közönséges napozásra is) vonatkozik, hogy a szemet minden esetben takarjuk el a fényt át nem eresztő anyaggal. Nem elegendő, ha nem nézünk a lámpába vagy becsukjuk a szemünket, le kell takarni a szemet! Ha ezt nem tesszük, akkor megnövekszik a szürkehályog előfordulásának a kockázata!
Fényvédő krémek használata
Az érzékenyebb bőrűeknek fényvédő krémek használata javasolt. A modern fényvédő krémeken már feltüntetik, hogy milyen a fényvédő faktora. Minél magasabb ez a szám, annál erősebben véd a készítmény. Ha mondjuk valaki 5-8 percet tölthetne a napon védelem nélkül, akkor a 9-es jelzésű krém használatával ez az idő kilencszeresére nyúlik: háromnegyed óráig ,,állja" a napsugárzást. A világos bőrűek használjanak nagyon magas (15-ös, 20-as) fényvédő faktorú krémeket! Az átlagos bőrűek, akik nagyjából 15-20 percig napozhatnának védelem nélkül, jól teszik, ha egészségük, biztonságuk érdekében 2-es vagy 4-es (esetleg magasabb) fényvédő faktorú krémet használnak.
Képek a napégésről: