A mozgásbetegség hatása a gyerekekre
A gyermekek érzékenyebbek a tengeribetegségre, mint a felnőttek. Az antihisztaminok alkalmazása ilyen esetekben akadályokba ütközik, hiszen nem minden gyógyszer adható gyermekeknek. Fontos figyelni az életkorral kapcsolatos megszorításokra. Ismertek olyan módszerek is, amellyel a gyermek figyelmét el lehet vonni az utazással kapcsolatos kellemetlen tünetekről, akár gyógyszerek nélkül is. Adjunk a gyermekre sötét napszemüveget, és próbáljuk meg figyelmét olyan játékokkal lekötni, amelyek összpontosítást, koncentrációt igényelnek. Ha átmenetileg elfoglalja magát, nem néz ki állandóan az ablakon, ezzel is csökkentve a vizuális ingerek tünetképző hatását. A megelőzésre vonatkozó tanácsok érvényesek a gyermekekre is, azzal a kikötéssel, hogy gépkocsiban az első ülés nem ajánlott kisgyermekek számára. Erre minden országban megvannak a sajátos közlekedésbiztonsági rendszabályok. A hátsó üléseken helyet foglaló gyermekeknél is bizonyosodjon meg arról, hogy a biztonsági öv be van-e kapcsolva. A gyermek biztonsága minden szülőnek fontosabb, mint az átmeneti, kellemetlen tüneteket okozó tengeribetegség szindróma.
A mozgásbetegség megelőzése
1. Az utazás előtt és alatt egyen könnyű ételeket!
2. Óvakodjon az alkoholfogyasztástól!
3. A jármű legstabilabb részén foglaljon helyet, hogy ezzel is csökkentse a tengeribetegség tüneteit!
Melyek a legjobb helyek? A repülőgépen közvetlenül a szárnyak magasságában, az autók első ülésein, a vonat első vagonjaiban, hajónál a fedélzeten, a hajótest középső részén, valamint a buszok közepe tájékán lévő üléseken, a menetiránynak megfelelően.
4. Fontos, hogy mindig a menetiránynak megfelelően foglaljon helyet, nézzen előre vagy kifelé az ablakon. Nézzen ki egy pontot a horizonton, vagy egy mozdulatlan tárgyat jó messze a távolban, és folyamatosan azt figyelje!
Fontos, hogy a szem olyan információkat továbbítson, amelyek megerősítik a többi érzékelő által küldött adatokat: mozgásban vagyunk. Maradjon olyan nyugodtan, ahogyan csak tud, óvakodjon a hirtelen fejmozdulatoktól! Ne nézzen felfelé, ne forgassa (gyorsan) a fejét! A hajón menjen fel a fedélzetre (ha lehetséges), nézzen ki a horizonton egy távoli pontot, és arra figyeljen! A repülőgépen ezt így nyilván nem teheti meg, de az ablak melletti ülésen ülve nézzen kifelé, kövesse a horizontot a szemével: hadd tudatosuljon, hogy mozgásban van!
5. Aludjon, ha teheti! Ha ez nem lehetséges, hunyja le a szemét vagy használjon sötét napszemüveget, hogy a vizuális ingerek nagy részét semlegesíteni tudja. Ezek ugyanis szintén nagy szerepet játszanak a tengeribetegség tüneteinek előidézésében.
6. Ne olvasson menet közben, aki tudja magáról, hogy egy kicsit is hajlamos a mozgásbetegségre. Szintén hasznos tanács, hogy ne üljön a menetiránynak háttal (vonaton, buszon). Persze ezekre a dolgokra az emberek szinte maguktól rájönnek. Itt inkább annak van jelentősége, hogy aki nem tengeribeteg, fogadja el annak az utastársának a viselkedését (ragaszkodását az üléséhez stb.), aki komolyan szenved ettől a jelenségtől. Lehetőség szerint ne bámulja vagy ne beszéljen olyan utastársához, aki szemmel láthatólag kellemetlenül érzi magát a mozgásbetegség tünetei miatt!
7. Kerülje ilyen esetekben az erős szagokat, illatokat, a máskor oly finom, fűszeres ételeket!
8. Konzultáljon orvosával, milyen gyógyszerrel tudná biztonságosan áthidalni utazásának ezt a kellemetlen szakaszát!
Gyógyszerek a megelőzésre és a kezelésre
Az antihisztaminok gyógyszertani csoportjába tartozó készítmények megelőzhetik, vagy kialakulása esetén meg is szüntethetik a tengeribetegség okozta kellemetlen tüneteket. Mindazonáltal könnyebb megelőzni a betegséget, mint kialakulása esetén megszüntetni a kellemetlen, nyugtalanító tüneteket. Ezért ajánlatos az (utazásegészségügyi ismeretekkel rendelkező) orvos által javasolt gyógyszereket az utazás előtt 30–60 perccel bevenni, és az utazás során rendszeresen szedni. Az Egyesült Államokban a „motion sickness”, vagyis a tengeribetegség kezelésére a cyclizin, dimenhydrinat, diphenhydramin és meclizin hatóanyag-tartalmú készítményeket ajánlják. Tudjanak róla, hogy ezek komoly gyógyszerek, a rájuk jellemző mellékhatásokkal, amelyek közül kiemelendő az álmosság, szédelgés, szájszárazság stb. Az antihisztaminokat az orvos nem fogja javasolni glaukómás, asztmás vagy más légzési problémát okozó betegségekben, de prosztata-megnagyobbodás esetén sem ajánlottak. Ha az orvos másképp nem rendeli, olvassa el figyelmesen betegtájékoztatót, különösen a megfelelő adagolásra, a mellékhatásokra, és az életkorral kapcsolatos kizárásokra vonatkozó figyelmeztetéseket. Néhányan szinte kikövetelik orvosuktól azokat a gyógyszereket, amelyek scopolamint tartalmaznak, ha az addig használt gyógyszerek nem szüntették meg a kellemetlen tüneteket. Külföldön léteznek olyan bőrre ragasztható tapaszok, amelyek scopolamint tartalmaznak, és az 1995-ös kivonás után ma már újra kaphatóak a külföldi gyógyszertárakban. A készítmény azonban erős hatású szert tartalmaz, ezért használata mindig az orvos által javasolt dózisban, az egyéb betegségek, és gyógyszerek szedésének figyelembevételével történik. Ne erőszakoskodjon, ha orvosa nem írja fel ezt a tapaszt! Az egészsége többet ér, mint a legfeljebb néhány órás utazást megkeserítő tengeribetegség megelőzése.
Mire ügyeljünk?
A mozgásbetegség megelőzésénél ügyeljen a következőkre: 1. Fogyasszon könnyű ételeket. 2. Kerülje az alkoholt. 3. A jármű legstabilabb részén foglaljon helyet! 4. Mindig a menetiránynak megfelelően üljön. 5. Utazás közben nézzen előre, kifelé az ablakon. 6. Aludjon, vagy hunyja le a szemét, illetve használjon sötét napszemüveget. 7. Ne olvasson menet közben. 8. Kerülje az erős szagokat, illatokat, a máskor oly finom, fűszeres ételeket. 9. Konzultáljon orvosával, az esetlegesen alkalmazandó gyógyszerekről.