A nyomáskülönbség
Légvételre a nagyobb gyermekek és a felnőttek az orrukat és a szájukat egyaránt tudják használni. A levegő azonban nem csak ezeken a jól ismert utakon áramlik, hanem az arcüregek és a fül különböző légtartó üregei is kapcsolatban állnak egymással. Nagyon fontos, hogy ezek az átjárók nyitottak legyenek, mert nyomáskülönbség kialakulásakor igen kellemetlen fájdalom és más tünetek alakulhatnak ki. Normális esetben, amikor nyelünk, minden (vagy minden második, harmadik) alkalommal hallhatunk egy kis kattanó vagy dobbanó hangot. Ekkor egyenlítődik ki a nyomás a középfül és a légkör között egy vékony kis csövecskén, amely a garat hátsó-felső részétől indul. Ezt a vékonyka kis csövet nevezik Eustach-kürtnek. A középfülből a levegő azután felszívódik, de mindig kap megfelelő utánpótlást az Eustach-kürtön keresztül. Ezáltal a légnyomás a középfülben ugyanakkora lesz, mint a légköri, vagyis a dobhártya két oldalán egyforma (lég)nyomás alakul ki. Ha két oldalon a légnyomás eltérő, akkor halláscsökkenés alakulhat ki, mert a dobhártya nem működik rendesen.
Az Eustach-kürt
Az Eustach-kürt elzáródása több okból kifolyólag is kialakulhat, amelynek következtében nem pótlódik a levegő a középfülbe (ahonnan ugye folyamatosan felszívódik), a dobhártya behúzódik, nem rezonál megfelelően, halláscsökkenés alakul ki. Ráadásul a feszes dobhártya igen fájdalmas is tud lenni. Egy idő múlva, ha az Eustach-kürt nem nyílik ki, savós váladék szaporodik fel a középfülben, amit savós középfülgyulladásnak (serosus otitis) vagy baro-otitisnek neveznek.
Duzzadt nyálkahártyák
Az Eustach-kürtöt akár a legbanálisabbnak látszó influenza vagy megfázás okozta nyálkahártya-duzzanat is elzárhatja. Nem véletlenül használunk ilyenkor átmenetileg orrcseppet! Ugyancsak ilyen következménnyel járhatnak az arcüreggyulladások bizonyos formái, az allergiás orrnyálkahártya duzzanata, a szénanátha stb.