Zúzódások
A téli elcsúszásos balesetek sokszor csak kisebb, de fájdalmas zúzódásokat okoznak. Ezeket a bőr- és izomsérüléseket pihentetéssel, óvatos mozgatással, borogatással kezeljük. A bőr alatti bevérzések (a kék, zöld foltok) a kiterjedéstől függően körülbelül egy hét alatt elmúlnak. Ha a sérülés erős fájdalommal jár, akkor a végtagot az orvos rögzítheti, akár be is gipszelheti. A gyógykrémes bedörzsölés, a masszázs gyorsíthatja a vérömleny fel-szívódását. A terhelést rugalmas pólya, bokaszorító zokni védelmében kezdjük el.
Ficam
A valódi ficam ritkább: ekkor az ízületi fej elhagyja az ízvápát, itt gyakran szalagok, izmok is elszakadnak, amelyeknek műtéti ellátása is indokolt lehet. Ha nincs szakadás, akkor a kiugrott ízfej helyreállításával, és hosszabb ideig tartó rögzítésével a baleset orvosolható. Fontos, hogy minden ficam után rövid időn belül orvos lássa a sérültet! Így elejét vehetjük annak, hogy a ficam vagy esetleg egy rejtett végtagtörés késői ellátása miatt maradandó alaki eltérés alakuljon ki!
Rándulás
A rándulás már kellemetlenebb. Leggyakoribb a bokaízület sérülése. A boka ránduláskor megduzzad, fáj, de 4-5 hét alatt borogatásra, szigorú pihentetésre (esetleg rögzítés mellett) jól gyógyul. Ezután azonban fokozott figyelemmel kell lenni a sérült ízületre, ugyanis a megnyúlt szalagok nem fogják annyira szorosan a bokát (lazul az ízület), emiatt gyakrabban, kisebb erőhatásra is rándulás következhet be. A többszöri rándulás miatt megnyúlt szalagok végleges korrekciója műtéti úton lehetséges: a megnyúlt szalagot összébb húzzák és összevarrják. Ezután újból csak 8-10 hét múlva terhelhető az ízület.
Törés
A ficam, rándulás vagy törés sérültjének szállításakor kerüljük el a sérült végtag mozgását, mozgatását! Az orvos által elrendelt gipszrögzítés is a nyugalmat, a pihenést és a pontos rögzítést szolgálja, ezért nem szabad a gipszet idő előtt önhatalmúlag levenni! Vigyázzunk arra is, hogy ne érje víz a gipszrögzítést. A frissen sérült, begipszelt kar vagy láb esetében az is fontos, hogy ne lógassuk a végtagot, mert nagyon könnyen bedagadhat, amit az jelez, hogy szorít a gipsz! Ilyenkor a végtagot ellátó erek összenyomódhatnak, ezáltal romlik a végtag vérellátása, ami komoly, maradandó izomelhalást, hegesedést okozhat. Ha szorít a gipsz, mindig szóljunk annak az orvosnak, aki a gipszet feltette! A gipszrögzítés alatt az izmok normálisan is egy kicsit sorvadnak: a láb körfogata szemmel láthatóan csökken. A gipszlevétel után azonban - a rehabilitáció folyamata során - néhány hét alatt a végtag mozgása javul, az izomzat erősödik. A gipszet olyan speciális fűrésszel távolítják el, amelynek a körlapja nem forog körbe, hanem vibráló rezgőmozgást végez, emiatt a bőrben nem tesz kárt! A gipszlevételt követően ne feledjük: a végtag teljes működőképessége csak a rehabilitációs kezelések után, néhány hét múlva áll teljesen helyre, addig ne is kísérletezzünk aktív sporttal vagy csúcsterheléssel!