A testhőmérséklet szabályozása
A testhőmérséklet szabályozása több tényező függvénye, gondos és pontos szabályozást igényel. Függ a végzett fizikai munkától, a külső hőmérséklettől, a szervezetben zajló (lebontó) biokémiai folyamatoktól, a napsütéstől, és a hővesztéstől (sugárzással, párologtatással, vezetéssel, áramlással).
Csecsemők hőszabályozása
Csecsemőknél és kisgyermekeknél a szervezet hőszabályozó mechanizmusa nem eléggé fejlett, emiatt náluk nagyobb a kockázata a meleggel vagy hideggel összekapcsolható betegségek, sérülések kialakulásának. Extrém hőmérsékletre ezért inkább ne vigyük a kicsiket, de semmiképpen ne hagyjuk őket egyetlen pillanatra sem felügyelet nélkül!
Sugárzás és izzadás
Normális esetben a sugárzással vesztett hőmennyiség az összes veszteség 2/3-át teszi ki, míg a maradék 1/3 a párologtatás számlájára írható. Nagyon nagy melegben, vagy ha kemény fizikai munkát végez valaki (és izzad), akkor már a párologtatással elvesztett hőmennyiség lesz a meghatározó, hacsak nem nagyon párás a levegő. Ez utóbbi esetben ugye a párologtatással leadott hő nem lehet jelentős. Mindez visszafelé is igaz: a vízelvezetés (közvetlen vezetés) lehet a hővesztés legfontosabb tényezője. Hacsak nem testhőmérsékletű vízbe merül tartósan valaki, a hőveszteség olyan nagy lehet, hogy akár kihűléssel is fenyegethet. A búvárruhák vagy úszóruhák segítségével megnőhet a vízben, kihűlés veszélye nélkül eltölthető idő, mert ezek viszonylag jól (hő)szigetelik a testet. Télen viszont a nedves ruháktól célszerű minél gyorsabban megszabadulni, míg nyáron (tudjuk jól) milyen jól esik vizes pólóban hűsölni (főleg, ha a vizes póló máson van...). Az alkoholhatás értágulatban nyilvánul meg (a bőr kipirosodik), és ezzel növeli a sugárzással és vezetéssel leadott hőmennyiséget, gyorsítja a kihűlést télen.