Ha hideg van…
Ha a melegnek, a túlzottan erős napsütésnek vannak káros hatásai, miért ne legyen ez ugyanígy a másik szélsőség, a nagy hideg esetében. Az ultraibolya sugárzás elleni védelem a havas tájakon is éppolyan fontos (vagy talán még fontosabb), mint a pálmafás, homokos tengerparton. A magas hegységekbe utazók a speciális téli baleseteken, a kihűlésen, a fagyásos sérüléseken kívül az oxigénhiányos állapotokra is számítsanak, melyet külön fejezetben tárgyalunk meg.
A hideg hatása a végtagokra
A fagyásos sérülések értelemszerűen a hidegebb éghajlatokon fordulnak elő. A hideg égövbe látogatók gondosan készüljenek fel e nem ritka kórforma kivédésére, mely igen egyszerűen megelőzhető. A betegségek hátterében mindig az emberi szervezet bizonyos részeinek, többnyire végtagjainak elhalása áll, melyet az alacsony hőmérséklet idéz elő. A legtöbb ilyen eset katonák közt fordul elő, akik extrém hidegben odakinn gyakorlatoznak, de szép számmal akadnak olyanok is, akik a tél gyönyöreinek csodálata közben szereznek fagyásos sérüléseket. A magas hegyek szerelmesei nagyobb kockázatnak vannak kitéve. A magas helységekben tréningező atléták, téli sportok szerelmesei közt is előfordul ilyen sérülés. Nagy magasságban, kifejezett hidegben a hegymászókon is előfordul kisebb nagyobb fagyás. Ebben az esetben viszont a hypoxiával (alacsony oxigénszinttel), és a test víztartalmának csökkenésével is számolni kell a fagyásokon kívül. Sajnos nemcsak ilyen körülmények között találkozhatunk fagyásos sérülésekkel. A hajléktalanok, elkóborolt idős emberek, koponyasérültek, zavart idegállapotú betegek, kifejezetten ittas egyének, mozgáskorlátozottak, hosszabb ideig hideg vízben vagy mocsárban rekedtek, elégtelenül felöltöztetett emberek köreiben talán még gyakoribbak ezek a jelenségek.
Az alkohol szerepe a fagyási sérüléseknél
Közhiedelem, hogy az alkohol (pálinka, rum stb.) melegít. Sajnos ez nem így van: mindössze annyi igaz, hogy a hidegérzetet tompítja azáltal, hogy olyan agyi struktúrákat is "elzsibbaszt", melyek a hidegérzetet normális esetben még időben jelzik. Hideg téli napokon sokszor előfordul, hogy ittas, hajléktalan emberek elalszanak az út szélén, és ha időben nem érkezik segítség, kihűlnek, meghalnak. Tehát az alkohol nem melegít, csak a hidegérzetet csökkenti. A hideg minden hatása ugyanúgy érvényesül az ittas embereken is, legfeljebb nem érzik, vagy csak későn eszmélnek rá, hogy mi történik. Hajlamosító tényezőként számba jöhet az alultápláltság, különböző fertőzések, a végtagok ereit érintő érbetegségek, érelmeszesedés, ízületi betegségek, cukorbetegség, de még a pajzsmirigy betegségei is. Itt szinte valamennyi esetben a végtagok vérellátása károsodik valamilyen mértékben, ami segítheti a fagyásos sérülések kialakulását.