A fagyás fokozatokai
Ugyanúgy, ahogy az égés, a fagyás is fokozatokra osztható, és a fokozatok is megfelelnek az égés által elért szöveti mélységnek. Elsőfokú fagyásnak nevezik, amikor az érintett testrész kipirul, vizenyőssé válik, viaszos tapintatú lesz, és hideg, kemény foltok alakulnak ki rajta, melyek már érzéketlenek is. A másodfokú fagyásnál a bőrpír és vizenyő mellett tiszta bennékű hólyagok alakulnak ki a bőr felszínén. Harmadfokú fagyásnál ezek a hólyagok megtelnek vérrel, míg a negyedfok elérése azt jelenti, hogy a bőr, az izmok, az inak és a csont is fagyott állapotba került.
A fagyásos sérülések tünetei
Mely tünetekre kell odafigyelni? Természetesen hidegérzettel kezdődik minden. Az égő, fájdalmas érzés, zsibbadás már figyelmeztető jel. A hosszabb ideig tartó hideghatás következményeit összefoglaló tünetek a következők lehetnek: érzéskiesések, zsibogás, törékennyé, repedezetté válik a bőr, a körmök leesnek, a bőr színe természetellenesen megváltozik (lilás, majd fekete lesz) az erek görcsös állapota miatt, ízületi fájdalmak alakulnak ki, majd remegés. Érzékenyebbek a fagyásos sérülésekre a melegebb éghajlatról származó emberek. Az, hogy főként férfiakon fordul elő, nem genetikailag meghatározott rejtély, mindössze arról lehet szó, hogy a férfiak gyakrabban vágnak bele vakmerő kalandokba, mint a nők. Mivel a végtagok tömege kisebb, a fagyásos sérülések is inkább a kézen, lábon fordulnak elő, de az arc, az orr, fülek, de még a szem is a leggyakrabban érintett testrészek közé sorolható.
A fagyásos sérülések veszélyességi foka
Maga a betegség (a fagyásos sérülés) nem halálos kórkép, de kellő kezelés nélkül szövődményeibe (általános vérmérgezés) bel lehet halni. Azonban, tekintettel arra, hogy a fagyás nem helyi jelenség, a vele összefüggésbe hozható teljes test kihűlés már komoly, életveszélyes állapotnak fogható fel.
A sejtek hatása a fagyásra
Ha máshonnan nem, hát a mélyhűtő rekeszeiből kiszedett húsok, zöldségek alapján már ismerhetjük is az okokat. Ismerős ugye, hogy a fagyasztóban lévő élelmiszerek nagy része felengedés után megpuhul, összeesik, csaknem fonnyadttá válik? A hidegben ugyanis a sejtek víztartalma jéggé fagy, a fagyasztók károsítják a sejtek külső falait (membránokat), csökken a sejtek folyadéktartalma, a fehérjék elvesztik természetes szerkezetüket (denaturálódnak), teljesen megváltozik a sejtfalak áteresztőképessége, károsodnak a hajszálerek, és a pH is megváltozik. Felmelegítéskor, felengedéskor sejtduzzadás kezdődik. A szervezetben a vörösvértestek és a vérlemezkék összecsapzódnak, vérrög, szöveti ödéma (vizes duzzadás) képződik, megnövekszik a szövetek belső nyomása, folyadékkal telt hólyagocskák alakulnak ki, majd helyi oxigénhiány és végül szöveti elhalás lesz az eredmény.
A végtagok melegen tartása
Mit tehetünk?
Legelső és legfontosabb a megelőzés: a test és a végtagok melegen tartása. Ha ezzel már elkéstünk (és remélhetőleg nem önmagunkról van szó), az életműködések ellenőrzése után az illető hideg vizes ruháit mielőbb el kell távolítani, és száraz, meleg, puha ruhákba, törülközőkbe, pokrócokba göngyölve kell megakadályozni, csökkenteni a további hővesztést. Meg kell kezdeni a gyanúba fogott végtag vagy test óvatos felmelegítését. Ne dörzsölgessük a fagyott területet kézzel vagy hóval, ugyanis ezzel további szövetkárosodást idézhetünk elő. A fagyott végtagot éppen emiatt alaposan csavarjuk be puha törülközőkbe, hogy a szállításnál nehogy további sérülések történhessenek.
Fontos, hogy a fagyott sérült ne fogyasszon alkoholt , ne vegyen be nyugtatókat, melyek fokozhatják a hővesztést, gátolják a remegést (didergést), mely ilyen esetekben hasznos: hőt fejleszt. Célszerűbb a fagyott végtaggal inkább óvatosan elballagni a közeli menedékhelyre, mint azt a helyszínen megpróbálni felmelegíteni. Azért rendkívül óvatosan, mert a fagyott végtaggal történő mászkálás további szövődményekkel is járhat, mint például a szövetek leválása, törések. Házilag is hozzáfoghatunk a kisebb fagyások felmelegítéséhez, azonban ha lehetőségünk van, inkább egészségügyi intézményben történjen mindez.
Otthon a fagyott végtagot folyamatosan melegedő, legfeljebb 40-42 fokos vízben próbáljuk felmelegíteni. Célszerű antibakteriális szappant is használni. Száraz hőt (tábortűz, meleg kályha, radiátor, villanymelegítő stb.) ne használjunk, mert az további komplikációkat okozhat. Előfordulhat az érzéketlen végtagon akár még égési sérülés is. Továbbra sem ajánlatos a sérült részt masszírozni a szövetkárosodások miatt. Szükség esetén fájdalomcsillapítókat is használhatunk, ugyanis készüljünk fel rá, hogy a felmelegedéssel együtt jelentkezik majd az egyre kifejezettebb fájdalom is. Először a hagyományos, aspirin típusú gyógyszereket használjuk, mivel ezeknek egyéb jótékony hatása is van (gyulladáscsökkentés). A fagyott végtag felmelegedése, "felolvadása" kb. 20-40 perc alatt általában megtörténik. Látható jele ennek, hogy a végtag legtávolibb vége is élénkpiros színű lesz. Ekkorra a fájdalom rendszerint olyan mértéket érhet el, amit már csak komoly fájdalomcsillapítókkal lehet uralni.
Az egészségügyintézmények szerepe
Többek közt emiatt is célszerű a "felolvasztást" inkább egészségügyi intézményekre bízni. A felolvadt végtagot tiszta (steril) lepedőbe csavarva óvjuk a további nyomástól, sérülésektől. Csakis kórházban, orvosi rendelőben lehet szó az áttetsző bennékű hólyagok steril felnyitásáról, hogy megelőzzék a további, szervezet által termelt anyagok okozta szövetkárosodást. A vérrel megtelt hólyagokat még kórházban sem nyitják fel szívesen, ugyanis nagyon nagy a kockázata az elfertőződésnek ebben az esetben. A szöveti duzzadás is okozhat további, visszavonhatatlan károsodásokat, így a beteget nagyobb kiterjedésű fagyásnál mindenképpen, kisebb sérülésnél lehetőség szerint kórházba kell vinni. Ott aztán eldöntik, hogy milyen mértékű sebészeti teendő szükséges. Ez állhat az elhalt szövetek sebészi eltávolításából, de akár a végtag csonkolásából, amputációjából is. Ha ez elmarad, az elhalt szövetek általános fertőzést okozhatnak a szervezetben, mely halállal is végződhet. Sajnos még a leggondosabb ellátás mellett is a esetek kb. 30%-ában sebfertőzések alakulhatnak ki. A tetanusz elleni védőoltások megelőzhetik a sérült végtag bőrén átjutó kórokozók támadását. A fagyott szövetekből felszabaduló, és a szervezetbe vérkeringés útján bejutó anyagok is okozhatnak olyan komplikációkat (hyperglycaemia, szervkárosodások, szívritmuszavarok stb.), melyek kivédéséhez kórházi háttér szükséges.