Az álomkórról általában
Talán magát a betegséget be sem kellene mutatni, hiszen annak idején Rejtő Jenő néhány regényében nagyszerűen lefestette a kórképet. Két formája létezik, a Nyugat- és Kelet-Afrikai álomkór. Körülbelül 60 ezer ember haláláért felelős évente. Az egy évben új fertőzöttként regisztráltak száma eléri a 300 ezret. Különösen lakott területektől távol, ritkán lakott térségekben lehet számítani előfordulására. A T. b. gambiense és a T. b. rhodesiense nevű kórokozók a legelterjedtebbek, de különösen nagy gondot inkább az első okozhat. Az utazókat annyiban érintheti ez a probléma kellemetlenül, hogy a fertőzött térségeken kívüli esetek száma növekedett meg az utóbbi időkben, ami annyit jelent, hogy főképp turisták betegszenek meg. Az 1926-os fertőzési csúcs után 1960-ra lecsengeni látszott a kór, amit azonban egy 1994-es újabb csúcs követett.
Trypanosomiasis terjedése
Maga a betegség évekig lappang. Emberről emberre közvetlenül nem terjed, az átviteléhez szükséges légy (cecelégy) jelenlétében azonban jól “kommunikál” a kórokozó, mely az emberben várja, hogy a légy következő csípésével újra útra kelhessen, másik áldozatot találni. A Kelet-Afrikai forma kifejezetten állatokat betegít meg, embert ritkán. A betegség terjedését az is segíti, hogy kevés utazó megy rövid időre a fertőzött területekre, és minél tovább maradnak ott, annál nagyobb a lehetősége és a valószínűsége a fertőzés beszerzésének.
Az álomkór tünetei
Krónikus betegségről van szó, ami a lappangási idejéből is kiderülhet. Eleinte olyan tünetek jelentkeznek csak, melyek majdnem minden betegségben előfordulhatnak (nem specifikus tünetek). Időközönként megjelenő lázas állapot, nyaki nyirokcsomó-duzzanat (85%-ban), fejfájás, álmosságérzés (80%-ban), magatartásváltozás (10%-ban) jellemzi. A komolyabb idegrendszeri tünetek rendszerint a fertőzéstől számított 6 hónap és 2 év között jelennek meg. A T. b. rhodesiense kórokozó által okozott fertőzések normálisan a zoonózisok közé tartoznak, vagyis főként állatok hordozzák, állatokat betegít meg. Az emberi előfordulása ennek a kórokozónak az összes trypanosomiasis < 5%-a. A nagyobb állatok fertőződnek, bennük található meg, ahonnan aztán átkerülhetnek az emberre is.
Turisták szempontjábó veszélyes területek
A turisták szempontjából különösen veszélyesek az olyan szafarik, melyek a fertőzött területeken antilopok, szarvasok stb. látogatásával zajlanak. A fertőzött területek zömében Zimbabwe, Botswana, Uganda, Tanzánia, Kenya, Zambia, Malawi térségeit jelentik. A kór hetek, hónapok alatt halálhoz vezethet. Az álomkór, mely újra súlyos probléma Közép-Afrikában az egyik leginkább megelőzhető betegségek közé tartozik. Egészen egyszerűen(?) óvakodni kell a rovarcsípésektől. Nagyon sok ismert (és még több ismeretlen) bakteriális, vírusos betegséget terjesztenek a rovarok, tehát csípésüket nemcsak a köztudottan halálos betegségek miatt ajánlatos elkerülni! A dél-amerikai álomkórt (Chagas-kór) a fentiektől eltérően egy poloska terjeszti, hasonlóképp vérszívással. Az otthonok, szálláshelyek tisztán tartásával, patkányok, tatuk távol tartásával eredményesen előzhetők meg a poloskacsípések.