Csípések, marások fajtái
A vadonban előforduló, különböző marásokat, csípéseket nagyjából öt csoportra oszthatjuk fel. Rovarcsípések (kullancsok, legyek, hangyák, méhek, darazsak, szúnyogok), skorpió- és pókmarások, a tengeri élőlények csípései (medúzák), kígyómarások, végül a kisebb állatok (denevérek, patkányok, egerek, mókusok) harapásai, marásai. Lassan a legtöbbet sorra vesszük, de indulóban tekintsük át a rovarokkal kapcsolatos “baleseteket”. Ha minden óvintézkedés ellenére megtörtént a baj, bekövetkezett a rovarcsípés, nagyon sok “házi” gyógymód, kezelés ismert. Ezeket bátran alkalmazhatjuk külföldön is, ha megvan a megfelelő alapanyag hozzá, és már itthon kipróbáltuk, például a 10%-os ecet hatékonyságát.
A fullánk
A fullánkkal bíró csapat a Hymenoptera rendbe tartozó rovarok tömege. Két nagyobb alcsoportjuk aszerint válik külön, hogy milyen méreganyagot tartalmaznak, és milyen a fullánkjuk (horgas-e vagy sem). A találékonyabbak már rájöhettek, hogy a méhekről, illetve a darazsakról lesz most röviden szó. A méhek méreganyagában foszfolipáz A2, hyaluronidase, apamin, melittin és kinin található. Ellenben a darazsak “hatóanyaga” egyfajta foszfolipázt, hyaluronázt, és egy fehérjetermészetű antigen 5 nevű anyagot tartalmaz.
Méh- és darázscsípések
Azért emelném ki a méh- és darázscsípéseket, mivel ezekre a méreganyagokra sok az allergiás reakció, valamint ugye köztudott, hogy a darázscsípésekkel ellentétben a méhek fullánkja bennmarad a bőrben a méreganyagot tartalmazó zsákocskával együtt. Azért is fontos tudnunk erről, mert a méhcsípés után a méreganyagot tartalmazó zsákocska kiszakad a méh testéből, és folyamatosan pumpálja a mérget a bőrbe, függetlenül attól, hogy az ezáltal halálraítélt méh már régen elrepült. A méhcsípés után azonnal nézzük meg a csípés helyét, és ha ott látjuk még a fullánkot, a méregzsákocskával (ami valószínű), azt mindenestül távolítsuk el. Az idő az, ami mindennél többet számít. Minél kevesebb ideig marad a bőrben a méregzsákocskával felszerelt fullánk, annál kisebb lesz a fájdalom, a duzzanat, a szervezet válaszreakciója a csípésre. Csökkenthetjük a szervezet csípésre adott reakcióját, ha (végtagokon) a csípés felett elszorítjuk átmenetileg a véráramlást, a sebet alaposan kimossuk, fertőtlenítjük, akár ki is szívhatjuk. Ha a közelben találunk, tegyünk rá jeget is (jól csökkenti a gyulladást). Jó antiallergén hatású a kalcium tartalmú pezsgőtabletta, illetve hasznos a Fenistil gél alkalmazása. Különféle antihisztaminokkal is próbálkozhatunk, ha nem tartunk a többnyire mindegyiknél jelentkező álmosságtól. Fájdalomcsillapításra a közönséges aspirin is megfelelő.