A medúzák
A harang alakú kocsonyás állatkák a legtöbb tengerben fellelhetők. Még édesvizekben is megtalálhatóak, így hazánkban is előfordulnak pár centiméteres példányok, azonban ezek szerencsére nem veszélyesek. Szervezetük 97%-a víz, emiatt kocsonyásak, és emiatt képesek lebegni a vízben.
A medúzák csalánsejtjei
A csalánozók törzsébe tartozó állatkák testén kis tokok, a csalánsejtek találhatóak, melyek érintésre kipattannak, és apró szigonyszerű fullánkokkal szúrják meg áldozatukat. A méreganyag (hypotoxin) kisebb állatok halálát jelentheti. A helybeliek legtöbbször azt ajánlják, hogy óvakodjunk a tengeri medúzáktól, mert sosem lehet tudni, milyen hatással van az emberi szervezetre a csápjaikból felszabaduló, csípős méreganyag. Sokan egyszerűen csak bőrkiütésekkel reagálnak a szokatlan méreganyagra, azonban előfordulhat végzetes kimenetelő allergiás reakció is.
A medúzák méreganyagának a hatása az emberre
A kellemetlen, meglepő érintkezés után a bőr a csípés helyén kipirul, megduzzad, viszket, gyakran égő érzés is kíséri. A tünetek a bejutott méreganyag mennyiségétől függően több órától napokig is tarthatnak. Csökkenthetők a tünetek, ha hidegvizes borogatással, hűsítő kenőcsökkel kezeljük a fájdalmas testrészt. Észak-Afrikában paradicsomot javasolnak tenni a megcsípett területre, de azonnali helyszíni ellátásként a homokkal való bedörzsölés is hatásos lehet. Különös veszélye a medúzacsípéseknek, hogy többnyire tengerben, úszás közben érünk hozzá a kocsonyás állathoz. Még a hazai, megszokott vizekben is sokakat rémülettel tölt el, ha úszás közben valami hozzáér a lábához, bár itthon elsősorban hínárra, vagy nagyobb halakra gondolhatunk. A medúza azonban más. Észrevenni sem könnyű, mivel teste nagyrészt vizes kocsonya, ami szinte teljesen áttetsző. Tehát már önmagában az élőlény állaga is ijesztő lehet, azonban a csípés egyenesen pánikreakciót válthat ki. A tengerben, úszás közben, a parttól távol, egyedül pánikba esni… álmoskönyvek szerint nagyon rosszat jelent. A medúzákkal a fürdőzők rendszerint a tengerek melegebb, parti vizeiben találkozhatnak, főként a nyári hónapokban. Észak-Ausztrália vizeiben is élnek (Mexikón kívül) olyan medúzák, melyek csípése akár halállal is végződhet. Antihisztaminokkal, fájdalomcsillapítókkal csökkenthetjük a szervezet reakcióit, illetve a fájdalmat. Nagyobb kiterjedésű, ostorcsapásra hasonlító csípéssorozat esetén azonban mielőbb forduljunk orvoshoz, mivel a nagy mennyiségű méreganyag már komoly, az egész szervezetet érintő reakciókat okozhat.