A fonalféreg fertőzések
A fonalféreg fertőzések (filariázisok) is jellegzetesen a trópusokon előforduló betegségek közé tartoznak. Főbb előfordulási térségeik Közép-nyugat Afrika, Dél-kelet Ázsia, Közép-Amerika (és talán még Dél-Amerika északi területei). A trópusokon csaknem 129 millióan fertőzöttek.
A loiasis
A loiasis elsősorban a szem kötőhártyája alatt vándorol, ami inkább ijesztő, mint súlyos betegség. Kezelése nagyon nehéz, mert elsősorban lárvaellenes szereink vannak ellene, amit meg kell ismételni, legalább évente egyszer, hogy az újabb mikrofiláriákat elpusztíthassuk. A kifejlett filáriák ellen nincs hatásos ellenszerünk.
A lymphaticus filaria
Az úgynevezett lymphaticus filaria fertőzések a nyirokutakat, nyirokrendszert érintik. Kezelésük többnyire megoldott: ivermectin (microfilaria), albendazol (macrofilaria), vagy a modernebb készítmények közül a dietilcarbamazin (megelőzés céljából is adható: heti 300 mg-os dózisban loiasis esetén). Ez utóbbi készítmény azonban akár toxikus is lehet, ha a szervezetben sok mikrofilária van jelen. Akár szteroidok adására is szükség lehet, hogy a súlyos allergiás reakciókat elkerüljük! Onchocerciasisnál nem szükséges preventív gyógyszeradagolás.
Onchocerciasis
Egyik jellemző fonalféreg fertőzés az Onchocerciasis, melynek bőr- és szemtünetei fordulnak elő leggyakrabban. Ugyancsak megerősítheti a betegséget az igen magas eozinofil sejtszám (a fehérvérsejtek egyik fajtája), a magas IgE szint (immunglobulin), és nagy segítséget jelent a diagnózis felállításában a laboratóriumi szerológiai vizsgálat, és a Mazzotti teszt. A bőr- és szemtünetek meglehetősen ijesztőek lehetnek: a bőrben csomók alakulnak ki, melyekben mikrofilamentumok, apró férgek tekeregnek, vagy úgy néznek ki, mint a gyulladt visszerek. Ez utóbbi jelek a férgek vándorlási útját jelzik bőrgyulladás képében. A tüdőt is elérhetik a fonalférgek: éjszakai (nocturnalis) asthma alakul ki, igen magas eozinofil sejtszám (> 13,000) kíséretében.