Mi az a cryptosporidium?
A Cryptosporidium parvum (rövidebben "Crypto") főleg a vízben élő, fertőzéseket okozó lény, de előfordul nem kellő higiéniával kezelt élelmiszerekben, ételekben, a farmokon élő fiatal állatok nem fertőtlenített testtájain, és a hanyagul cserélt pelenkák beltartalma által jól szétkenődve aztán szinte mindenhol. Magát a kórokozót, a Crypto-t nem láthatjuk szabad szemmel, túl kicsi ahhoz, de mikroszkóppal jól megfigyelhető. Ha valaki megfertőződik a Crypto-val, jellegzetes tünetei kezdenek kialakulni.
A tünetek: vizes, bőséges hasmenés, gyomorgörcsök, hányinger, étvágytalanság és enyhe láz. A betegséget magát cryptosporidiosisnak hívják, a kórokozó folyókból, tavakból, víziparkokból, úszómedencékből kerülhet elő. A tünetek a fertőzéstől számítva egy héten belül jelentkeznek. Az egészséges immunrendszerrel rendelkező felnőtteknél a betegség kb. 2 hétig tart, a hasmenéses szakaszok időnként meg is szűnhetnek átmenetileg. Ahogy a tünetek megszűnnek, még nem vált veszélytelenné a fertőzött, ugyanis még kb. 2 hónapig székletében megtalálhatók a kórokozók. Ez pedig a fertőzés továbbadásának lehetőségét rejti magában.
A meggyengült immunrendszerű felnőttek, gyermekek (HIV, rákellenes kemoterápia, szervátültetésen átesettek) hosszabb ideig hordozzák magukban a kórokozót, esetleg egész életükön keresztül. A kisgyermekek és a terhes nők esetében még nagyobb a veszély: a betegség hasmenéses szakaszában súlyosan dehidrálódhatnak, szervezetük víztartalékának nagy részét elveszíthetik.
Az úszómedence klórtartalma nem pusztítja el a Crypto-t?
A Crypto cisztája (ami tulajdonképpen fertőz) csak magas klórkoncentráció mellett pusztul el. Az úszómedencék klórtartalmát az állami és helyi hatóságok szabályozzák, és abban a koncentrációban csak 6-7 nap alatt pusztulnak el benne a kórokozók. A nagy töménységű klór gyorsabban is elpusztíthatná a Crypto-t, de az a víz már alkalmatlan a fürdésre, vagy akár veszélyes is lehetne a közönségre.
De hogyan kaphatjuk ezt el egy úszómedencében?
Az úszómedencék vize gyakran fertőzött Crypto-val, mivel előfordul, hogy egy fertőzött egyén a végbélnyílásának környékéről a medence vizébe kerül. De lehet, hogy a vízszerű hasmenés egy szakasza épp a medencében éri utol az illetőt... Ilyenkor a többi úszó nem egykönnyen veszi észre a veszélyt. A fertőzött vizet benyelve a kórokozó máris a szervezetbe került.
Mi a kezelése, gyógyszere a fertőzésnek?
Jelenleg nincs olyan gyógyszer, ami az emberi szervezetben megölhetné a kórokozót úgy, hogy az ember is életben maradjon. Amit ilyenkor az orvos felír, az csak az általános állapot elviselhetővé tételére, tüneti kezelésre szolgál addig, amíg a szervezet képes nem lesz önmaga felszámolni a fertőzést.
Mi a teendő, ha úgy gondoljuk, Crypto fertőzést kaptunk?
Kisgyermekek, terhes nők és csökkent immunstátuszú emberek esetében a vízhiányos állapot (dehidráció) megelőzése az elsődleges cél. Végszükségben orvos által felírt speciális összetételű folyadékot kell inni, melyben minden ásványi anyag, ion megtalálható. Még rosszabb esetben olyan infúziót kap a beteg, mely a gyomor-bélrendszer kikerülésével, közvetlenül az érpályába juttatva pótolja a hasmenés által elvesztett folyadék- és ásványi anyag mennyiséget. Ez utóbbit már csak kórházi körülmények között alkalmazzák. Házilag, ha erős hasmenés alakulna ki, mindig tartsuk szem előtt, hogy a folyadékpótláson kívül az ásványi anyagokat is pótolnunk kell. Néhányan hasmenés elleni tablettákkal (például orvosi szén stb.) is próbálkoztak. Mindenesetre kárt nem okoz, és kiegészítő tüneti kezelésnek jó. Azt viszont, hogy az aktuális hasmenés fertőzéses vagy csupán gyomorrontásos eredetű, önmagunk ne döntsük el. Ha tovább tart, mint várnánk, forduljunk orvoshoz. De hogyan védhetjük meg magunkat, hogyan védhetők meg a gyermekek? Ezek szerint nem lehet már a medencében sem biztonságosan úszni? A normál immunrendszerrel rendelkezők nyugodtan úszhatnak a medencékben, legfeljebb a szokásos higiéniai rendszabályokat kell fokozottabb mértékben betartani. A WC használat utáni kézmosás, vagy a pelenkacsere utáni kézmosás már ismerős tanács, de ugyanígy az is, hogy ne igyon kezeletlen, fertőzésgyanús vizet (patakok, tavak stb.). A csökkent immunrendszerű emberek (AIDS, daganatos betegség utáni kemoterápián átesettek, szteroiddal kezeltek) annyit tehetnek még, hogy az ivóvízzel még óvatosabban bánnak: plusz fertőtlenítési eljárásokat is használnak, víz-visszaforgatásos tisztítórendszerrel üzemelő medencékben, valamint nyílt tavakban, folyókban nem úszkálnak. Érzékeny bőrűek, gyermekek bőre az uszodai vizek klórozása és egyéb fertőtlenítők használata következtében kiszáradhat, a bőrszárazság miatt pedig fogékonyabbá válnak különböző bakteriális, vírusos és gombás betegségekkel szemben. Termálmedencékben fürdőknél gyakori egy bizonyos bakteriális eredetű (Pseudomonas okozta) szőrtüszőgyulladás.
Tényleg ilyen könnyen megfertőződhet bárki a Crypto-val?
Tényleg ilyen könnyen. Elegendő a fertőzött vízből pár kortyot benyelni, vagy fertőzött ételt fogyasztani ahhoz, hogy a kórokozó megtelepedjen a szervezetben. Ugyanígy, ha fertőzött kisgyermek pelenkáját valaki óvatlanul cseréli, és szétmaszatolja a beltartalmát, máris közvetlen úton kerül tovább a fertőzés. Igen kevés kórokozó elegendő a fertőzés átviteléhez. Állatkísérletek alapján már 2-10 ciszta okozhat fertőzést akár emberben is. A fertőzött ember pedig ciszták millióit "engedi szabadjára" egyszeri székletürítéssel, mely elegendő 10-100.000 ember további megfertőzéséhez.