Mit jelent az akklimatizáció?
Akklimatizáció alatt azt a folyamatot értjük, amelynek során az emberi szervezet hozzászokik a trópusi meleg éghajlat jellegzetességeihez. A hozzászokást megkönnyíthetjük az alábbiak betartásával.
Alapos (pszichés) felkészülés
Ez a tétel annyit jelent, hogy a (tartós) kinti élethez – természetesen nem csak ahhoz – szükséges, hogy valamennyire ismerjük meg egy adott ország kultúráját, szokásait. Mindez nélkülözhetetlen az alkalmazkodáshoz, a zökkenőmentes beilleszkedéshez egy adott közösségbe. Aki tudja magáról, hogy pszichésen kissé labilis, jól gondolja meg, kiutazik-e (egyedül vagy társasággal) messzi idegenbe, ahol a nyelvi nehézségek, távolság, az izoláció (a teljes fizikai elzárás az otthoniaktól) és az idegenség érzése rendkívüli módon igénybe veszi, megbolygatja a lelkivilágát.
Az akklimatizációs idő betartása
Főleg a tartós külföldi munkavégzésre, tanulmányutakra kiutazóknál van jelentősége. A szervezet optimális és maximális teljesítménye rendszerint csak ez után áll be egy tartósan stabil szintre. A teljes akklimatizációs idő viszonylag hosszú: 3–6 hétre tehető, amely után általában ugyanolyan tartós, magas szintű szellemi és fizikai munkavégzésre képes az illető, mint odahaza.
Megfelelő egészségi állapot
Nyilván érthető, ha első megközelítésben úgy foglalunk állást, hogy csak egészséges ember vágjon neki az olyan utaknak, amelyek önmagukban is (a klíma, a fizikai és lelki megterhelés miatt) az egészségi állapot megváltozásának kockázatával járnak. Viszont tekintettel arra, hogy egyes betegségek gyógyszeres beállítása után a beteg csaknem teljes életet élhet, az aktuális egészségi állapot függvényében változhat a vélemény az utazással kapcsolatban is. Éppen ezek miatt, akinek kisebb-nagyobb betegsége van és utazni szeretne, konzultáljon olyan orvossal, egészségügyi szakemberrel, aki megnyugtatóan átlátva az összes veszélyeztető tényezőt, állást tud foglalni az utazási tervet illetően. A kockázati tényezők azonban nem kizárólag betegségek, ide tartozik többek között az életkor is. Általánosságban elmondható, hogy az 50 év felettieknek nem kifejezetten ajánlatos a trópusokra (hosszabb időtartamra) utazni, mivel szervezetük már nehezebben alkalmazkodik a jelentősen megváltozott külső körülményekhez. Ez csak általánosságban igaz, minden esetben egyedi elbírálás, vizsgálat szükséges.