Konstruktumok
A szociálpszichológia empirikus tudomány, ezért a tudományos eredmények kutatási eredményekre támaszkodnak. A kutatások célja a megbízható következtetés, alanyai az emberek. A szociálpszichológiában olyan tudományos elmélet kifejlesztése a cél, ami magyarázza a társas viselkedést. A tudományos elmélet olyan állítás, ami absztrakt (elvont) oksági viszonyokra vonatkozik. A konstruktum absztrakt fogalom, mely érzékszervekkel nem felfogható, nem látható, nem tapintható, nem hallható, és általános, azaz nem konkrét egyénre vagy reakcióra vonatkozik. Például a mások és a mi képességeink értékelése lehetőséget ad az összehasonlításra (jobban értjük a matematikát mint mások). Ez a megállapítás érzékszervekkel nem felfogható, és általános jellegű, mivel a világon legalább egy ember biztosan van, aki jobban ért a matematikához nálunk.
Kapcsolat a foglamak között
Egy konstruktumban végbemenő változás egy másikban is változást idéz elő. Például mások megismerése saját magunkról alkotott véleményünket befolyásolja azáltal, hogy találkozunk az ő rólunk alkotott ítéletével, vagy azáltal, hogy képességeinket ezek után már az övékéivel is össze tudjuk mérni. A konstruktumban végbemenő változást oknak, a másik konstruktumban végbemenő változást következménynek nevezzük. Az oksági viszonyok tehát megindokolják, hogy bizonyos dolgok miért történnek: például felismerem, hogy nemigen értek a matematikához, ha találkozom egy jó matematikussal. Az oksági viszonyok a későbbiekben problémamegoldást, illetve a későbbiekben magatartásváltozást eredményezhetnek. Egy betegségét nehezen tűrő páciens problémáját megoldhatja, ha egy hasonló vagy súlyosabb betegségben szenvedő emberhez hasonlítja önmagát.
Érvényesség
A szociálpszichológiai elméleteknek azon kívül, hogy konstruktumokkal foglalkoznak, ezek között oksági viszonyokra mutatnak rá, általános érvényességgel is bírniuk kell. Ennek egyik legfontosabb ismérve, hogy különböző időben és környezetben sok emberre érvényesek. A tudományos elmélet annál hasznosabb az emberiség számára, minél általánosabb jellegű. Természetesen vannak olyan elméletek, amelyeknek érvényessége kultúránként változik, hiszen adott ingerekre különféle reakciók születhetnek. A válás intézményének megítélése teljesen más mondjuk Európában, ahol társadalmilag teljesen elfogadott cselekedet, és sok ázsiai országban, ahol nemcsak a közízlés, hanem a törvény is tiltja.
Kapcsolódó információk: