Szocializáció
Hogyan illeszkedik be az egyes ember a társadalomba? Mi határozza meg, hogy képes lesz-e alkalmazkodni, vagy deviáns fejlődés alakul ki? Mi a szerepe a családnak a személyiségfejlődésében? Az emberré válás elképzelhetetlen embertársaink nélkül. Tarzan és Maugli története a mesék birodalmába tartozik. A történelem során leírtak olyan eseteket, amikor gyerekek elkóborolva a családjuktól életben maradtak a vadonban. Ezek a gyerekek azonban sosem tudtak normálisan beilleszkedni a társadalomban a későbbiek során. Nem tudtak megtanulni rendesen beszélni, alkalmazkodni, képtelenek voltak önálló életvezetésre, családalapításra. A szocializáció nem más, mint a társadalomba való beilleszkedés folyamata, amely során az egyén megtanulja megismerni önmagát és a környezetét, elsajátítja az együttélés szabályait, a lehetséges és elvárt viselkedésmódokat. Lényegében azokat a normákat, értékeket, hagyományokat, nézeteket, attitűdöket sajátítja el az ember a szocializáció során, amelyek az adott kultúrában, környezetében használatosak. A szocializáció mindig kölcsönhatás, ahol a környezet hat az egyénre és fordítva, az egyén is mindig visszahat a környezetére. A szocializáció abban a mikromiliőben kezdődik, amelybe az ember beleszületik. Így a szocializáció első színtere a család, majd később – a gyermek növekedésével - egyre nagyobb szerepe lesz a tágabb környezetnek, a kortársaknak, az óvodának, az iskolának, tágabb értelemben az egész társadalomnak. A szocializáció az egész életen át tartó folyamat. A szocializáció színtereit csoportosíthatjuk aszerint, hogy mikor kap szerepet az egyén életében. Elsődleges szocializációs szintér a család, másodlagos az iskola és az összes többi későbbi szocializációs intézmény.
Szükségesség
A szocializáció az élet elengedhetetlen folyamata, hiszen ennek révén sajátítjuk el azokat az ismereteket, ami a közösségi létbe, a társadalomban való érvényesülésünk záloga. A szocializáció szükségességéről azért beszélhetünk, mert a szociális tanulás belénk kódolt képesség, az emberiség fennmaradásának egyik záloga. Az emberi kapcsolatok olyan viselkedésmintákra épülnek, amik a biológiai evolúció során jöttek létre. Ezek a minták segítenek eligazodni kapcsolatainkban, sok közülük kultúrafüggetlen, azaz egymástól távol élő, egymást nem ismerő emberek is felismerik a másik viselkedésének lényegét. Ilyen például az üdvözlés gesztusa, mely minden embercsoportra egyaránt jellemző. Segítségével kifejezhetjük hozzáállásunkat a másik emberhez: egy egyszerű gesztussal tudatjuk vele, hogy barátsággal, vagy éppen agresszióval közeledünk-e feléje.
Fontosság
A szocializáció fontosságát szintén mély jelenségekig, a fajfenntartási ösztönig vezethetjük vissza. Az ember társas lény, azaz leghatékonyabban csoportban tudja felvenni a harcot az őt körülvevő veszélyek ellen. Az összehangolt cselekvéshez szükség van egyezményes jelekre, szabályokra, melyek mindenkire érvényesek. A szabályok fontossága és érvényessége ma is fontos, hiszen aki nem felel meg saját környezete szabályainak, azt a közösség ma is kitaszítja, félelemmel, agresszióval viseltetik iránta. Kisgyermekek esetében ez a játékból való kizárást, később elszigetelődést, a szociális kapcsolatok leépülését eredményezheti.
Kapcsolódó információk:
Kapcsolódó animáció: