Méhnyak
Az életben a legnagyobb változás maga a születés. A magzat a méhen belül mind az oxigént, mind a tápanyagot az anya szervezetén keresztül kapta. Világra jövetele után már az életben maradáshoz (légzés, anyagcsere) saját szervezetének nagyfokú önállóságára lesz szüksége. A szülés a vajúdás folyamatával indul el, mely átlagosan 266 nappal a megtermékenyülés után kezdődik. A magzatburok, melyben eddig a magzat lebegett, megreped, és magzatfolyadék kezd szivárogni a hüvelyből. A magzatvíz elfolyására órákkal a vajúdás megkezdése előtt éppúgy sor kerülhet, mint amikor az már javában tart. A vajúdás és szülés három szakaszát különböztetjük meg, és ezek közül az első a leghosszabb. Az összehúzódások, melyek kezdetben enyhék és rendszertelenek, mostanra felerősödnek, és egyre sűrűbben következnek egymás után. A méhnyak, a méh hüvely felé vezető nyílása, a méh izomzatának erős összehúzódásain át fokozatosan kitágul. A medence csontjai közti ízületek és a környező izmok is engednek merevségükből. A vajúdás eltarthat órákig, sőt napokig is. Minden szülésnél másképpen alakul. Az átlagos ideje kb. 14 óra. A méhösszehúzódások eleinte 15-20 percenként következnek, és 15-60 másodpercig tartanak.
Szülőcsatorna
Miután a méhnyak teljesen kitágult, és az anya elkezdi kinyomni a kisbabát, kezdetét veszi a második szakasz. Ez kis szerencsével fél óra alatt véget ér, de éppúgy eltarthat két óráig is. Ebben a szakaszban a szülőcsatorna kiszélesedik, és a már teljesen kitágult méhnyakon át a magzat a hüvelybe érkezik. A méhösszehúzódások már kb. percenként követik egymást. Ezek segítik az anyát, hogy a magzatot erőből kifelé tolja, azaz megszülje. Normális esetben a kisbabák fejjel előrefelé kerülnek be a szülőcsatornába, és születéskor is a fejük bukkan fel először. Nehezíti a szülést, ha a baba farfekvésű. Ilyenkor lábbal vagy medencével előre indul meg a szülőcsatornában. A szülés közbeni komplikációk egyes eseteiben az orvosok műtéti beavatkozással (császármetszés) segíti világra a magzatot. Amint a kisbaba megszületik, a köldökzsinórt elszorítják és elvágják. Majd a szülésznő vagy orvos meggyőződik róla, hogy minden rendben van-e az életfunkciókkal, és az újszülött rendesen lélegzik-e.
Méhlepény
A vajúdás harmadik szakasza a gyermek születése után kezdődik el és a méhlepény távozásáig tart Az egészséges placenta nagyon fontos a magzat fejlődése szempontjából. Ez a korong alakú szerv teremti meg az anya és a növekvő magzat közötti életfontosságú kapcsolatot. Működésével a még éretlen tüdőt, vesét, májat és emésztőrendszert helyettesíti. A magzat a méhlepényhez a köldökzsinórral kapcsolódik, ennek három egymásba fonódó ere szállítja az anyai véráramból a méhlepénybe jutó tápanyagokat a magzatba. A méhlepény az anya véréből oxigént, tápanyagokat vesz fel, a magzat vérkeringéséből pedig eltávolítja a káros anyagcseretermékeket (szén-dioxidot és oldatokat). A terhesség alatt szilárdan tapad a méhfalhoz. A csecsemő megszületése után leválik és a magzatburokkal együtt kilökődik a méhből (tulajdonképpen „megszüli” azt is az anya), hiszen elveszíti a korábbi funkcióit, immár nincs rá szükség a továbbiakban. Súlya ekkor körülbelül fél kiló. A placenta megszületése után a méh összehúzódik, vérzés nincs. A méh kb. 6 hét alatt éri el újra eredeti méretét.
Kapcsolódó információk:
Kapcsolódó animáció: