Ideiglenes távollét
A szülő ideiglenes elszakadása a gyermektől, számtalan egyedi és általánosítható élethelyzet eredménye lehet. A megélhetésről való gondoskodás, a munkahely elvesztésétől való félelem sajnos az általános és gyakori okok közé sorolható. Ezeken túl előfordulhat, a szülő betegsége vagy egyedi családi gond miatti távollét. Az időleges szeparáció hatásairól megoszlanak a vélemények. A szakemberek egy része úgy gondolja, hogy a kis mértékű szeparáció, amelynek ideje alatt a csecsemő megfelelően képzett személyek között, a bölcsődében tartózkodik, nincs káros hatással a későbbi fejlődésre. Más vélemények szerint mindenképp meg kell különböztetni az egy éves kor alatti csecsemők bölcsődébe adásának kérdését. Estükben a szeparációnak még ez az időleges formája is negatív hatással lehet a további fejlődésre. A szülő állandó jelenléte nem pótolható semmiféle más felügyeleti formával, a kellemes környezetet és szakértő gondoskodást biztosító bölcsőde sem képes erre.
Huzamos elválás
A hosszan tartó szeparáció elsősorban azokat a gyerekeket érinti, akik életük első szakaszát árvaházban kénytelenek tölteni. A jól felszerelt, képzett személyzetű nevelőotthonok sem képesek az állandóság és a szoros kötelék nyújtotta biztonság pótlására. Az ilyen intézményekben nevelkedő gyerekerő egyszerre több személy gondoskodik, a gondozók azonban munkarendjüknek megfelelően cserélődnek, ami nagymértékben megnehezíti a szoros személyes kapcsolatok kialakulását. A nevelőotthonból való kikerülés után is nehézségek jelentkeznek a kölcsönös kötődés kialakulásában. A megfigyelések meglepő eredménye, hogy a biológiai családjukhoz visszakerülő gyerekek esetén, gyakran nehezebben alakult ki a kötődés, mint nevelőszülőkhöz kerülő társaik esetében. Az intézetben töltött idő növekedésével csökkent annak a valószínűsége, hogy a családba visszatérve létrejön a kötelék. A nevelőszülőkhöz kerülő gyerekek esetébe ezen időtartam nem annyira meghatározó, a kölcsönös kötelék szinte minden életkorú örökbefogadottnál kialakult.
Elhanyagolás
Az elhanyagolás, a környezettől való elzárás hatásai erősen függenek az elszigetelődés mértékétől és attól, hogy a fejlődés milyen szakaszában történik illetve mennyi ideig tart. A vélemények megegyeznek abban, hogy a nagy mértékű elszigeteltség maradandóan káros következményekkel jár a későbbi fejlődés tekintetében. A korai elszigetelődés azonban nem zárja ki a későbbi egészséges fejlődés esélyét. Megfelelő gondoskodás és környezet segíthet, a korai elhanyagolásból adódó hátrányok és problémák leküzdésében. A rendkívül súlyos és nagymértékű elhanyagolás ritka, de sajnos akad rá példa, Ismert néhány jól dokumentált eset, amikor szociopata szülők gyermeküket évekig szűk helyen elzárva tartották. Az elzárásból adódó fizikális visszamaradottságokat, mint a járás vagy a szobatisztaság hiánya, a gyerekek normális környezetbe kerülve leküzdötték. A társas kapcsolataikban és nyelvi készségeik fejlődésében azonban soha nem érték utol kortársaikat.
Kapcsolódó információk: