Poligráfos vizsgálat
Mint azt láthattuk az arousal-szint változása fiziológiai változásokat is okoz az emberi testben. Ezt a tulajdonságát használják a hazugságvizsgálatokban, az úgynevezett poligráfos eljárásokban. A poligráf jelentése sok írás, hiszen a műszer az egyes fiziológiai jegyeket egy-egy, a testre érősített érzékelőn keresztül veszi fel, eredményeit pedig minden jelenség esetében külön veti papírra. A sok egymás melletti jelzőműszer, és a kirajzolt ábrák miatt nevezik poligráfnak ezt a készüléket. A poligráfos vizsgálat rögzíti az alany pulzusát, légzését, szívritmusát és GBR szintjét is mérik. A gép működésének alapja, hogy mindenki rendelkezik egy alap arousal szinttel, melyet nyugalmi állapotban mérhetünk. Amikor hazudunk, arousal szintünk megváltozik, ami kihatással van szívverésünkre, légzésünkre, vérnyomásunkra. A vizsgálat során rendszerint feltesznek egyszerű, izgalmat nem okozó kérdéseket (például rákérdeznek az alany szeme színére, lakhelyére), majd olyan kérdésekkel tesztelik az illető arousal szintjét, amelyek nem fontosak, de titkolandó dolgokra vonatkoznak (pl.: lopott-e már életében). Ezek segítségével mérik fel az arousal ingadozását. A vizsgálat során a kérdéseket kevert sorrendben teszik fel, és a kérdések között megvárják az arousal szint visszaállását az alapértékre. A poligráfos vizsgálatok elsőrendű felhasználási területe a bűnüldözés, de egyes vezetői állások betöltésekor akár magáncégek is alkalmazzák, ami sokakban visszatetszést és adatvédelmi aggályokat vet fel.
Problémák
A poligráfos vizsgálatok ellenzői szerint két fő probléma van ezzel az eljárással: az egyik a megbízhatóság, a másik a stressz reakciók zavaró hatása. Tehát a poligráf képes a vizsgált személy izgatottságát kimutatni, de nem képes arra, hogy az izgalom forrását is kimutassa. Így egyrészt akkor is jelez, amikor ártatlan személyek a különleges szituációtól, a rájuk erősített elektródáktól izgulnak, másrészt gyakorlott hazudozók, vagy alacsony szinten szocializált személyek képesek megtéveszteni a poligráfot. Aki nem tekinti bűnnek a hazugságot, annak izgalmi, arousal szintje nem, vagy csak kevésbé reagál a hazugságokra. Ráadásul a hazugság is fejleszthető, azaz gyakorlással elsajátítható a hazugságvizsgálók kijátszása. Az itt említett tényezők miatt az igazságszolgáltatás sem minden esetben és nem minden országban fogadja el bizonyító erejűnek a poligráfos vizsgálatokat.
Hangvizsgálat
A hazugságvizsgálat másik elterjedt eszköze a hangstressz-analizátor. Ez a műszer beszéd közben a hang emberi fül számára nem hallható változásait méri, szintén a stresszre alapozva. Működésének alapja, hogy izmaink használat közben mindig remegnek, így van ez a hangszalagokat vezérlő izmok esetében is. Stressz hatására ezeket az izmokat a vegetatív idegrendszer elnyomja, így megváltozik rezgésük. A hangstressz-analizátor rögzített emberi beszéd elemzésére alkalmas, melyet a normális tempónál négyszer lassabban játszik le, a rezgések megváltozását milliméterpapíron rögzíti. Ellenzői – a poligráf ellenzőihez hasonlóan – azt vetik az eszköz szemére, hogy ez is csak a stressz meglétét képes jelezni, a stressz forrását, a hazugságot nem, így nem tekinthető megbízható eljárásnak a hazugságvizsgálatokban.
Kapcsolódó információk
Kapcsolódó animáció: