Mentális zavarok
Fontos pszichológiai téma a mentális zavarok köre is: a pszichológia vizsgálja azokat a jelenségeket, amelyeket a társadalom, az orvostudomány az átlagostól eltérőnek, esetleg betegesnek tart. Így a pszichológia tudománya az orvostudományhoz, a gyógyászathoz is kapcsolódik. Nem elégszik meg tehát az egyes jelenségek leírásával, elemzésével, de ezekből kiindulva igyekszik olyan módokat, eljárásokat találni, amik alapján az egyes embereknél újra megtalálhatók, visszaállíthatók azok a folyamatok, amik külső vagy belső hatások miatt nem működnek. Ezen belül a pszichológia vizsgálja a stressz jelenségét, hogyan keletkezik bennünk a stressz, milyen reakciókat vált ki bennünk, és miért nem vagyunk képesek mindig leküzdeni a stresszt, miért betegedhetünk meg a stressz következtében. A stresszen kívül a szorongásos betegségek, a hangulatbetegségek a skizofrénia és a különböző személyiségzavarok is témát, kutatási és gyógyítási területet jelentenek a pszichológusok számára.
Agy
A pszichológia név két görög eredetű szó összeolvadásából jött létre: a psyché = lélek és a logos = tan, tudomány tétel jelentésű szavakból. Ennek megfelelően a pszichológia lelki jelenségekkel, ezek biológiai alapjaival, következményeivel foglalkozik. Lelki jelenségnek nevezünk sok bennünk lejátszódó mindennapi folyamatot: az érzékelést, a gondolkodást, az emlékezést, az érzelmeket. Egy másik meghatározás szerint a pszichológia a viselkedés és a mentális folyamatok tudományos magyarázatát keresi. A fenti tág meghatározásokon belül a pszichológia tevékenysége számos speciális területet vizsgál. Vegyünk sorra mos néhány olyan problémakört, melyek megismerése rávilágít a pszichológia tudományára. A lelki jelenségek biológiai hátterének köréből a pszichológia egyik legfontosabb témája az agyműködés. Ezen belül a pszichológia főleg arra igyekszik választ találni, milyen jelenségek figyelhetők meg az emberi agyban a mindennapi élet eseményei, folyamatai révén, illetve milyen sajátosságai vannak az emberi agynak. Az emberi agy két agyféltekéből áll, melyeket egy idegrostköteg köt össze. Vizsgálatok tárgyát képezi, mely folyamatok melyik agyféltekében mennek végbe, illetve milyen kapcsolatban áll a két agyfélteke. A vizsgálatok összehasonlítását egy speciális esemény segít: a súlyos epilepsziában szenvedő betegek egy részénél a kezelés részeként a két agyféltekét összekötő rostköteget elvágták, így kettéosztott aggyal élnek. Az ilyen emberek agyműködése választ adhat olyan kérdésekre is, amiket egyébként lehetetlen lenne vizsgálni.
Emlékezet
A pszichológia másik igen fontos témája az emlékezet és annak működése. Ennek keretében a pszichológia vizsgálja az emlékezés folyamatait, határait, a memória szerkezetét. Igyekszik választ találni olyan kérdésekre mint, hogy miért felejtjük el kora gyermekkori emlékeinket, hogyan jegyzünk meg apró, speciális információkat, vagy éppen hogyan vagyunk képesek nagyobb egységek, struktúrák értelmezésére, elemzésére és megjegyzésére. Gyakorlatilag senkinek nincsenek emlékei a három éves kora előtti időszakról. Miért lehet ez, és miért pont körülbelül három éves kor a határ? Ez a jelenséget felfedezője, Sigmund Freud, gyerekkori amnéziának nevezte el. Az emlékezés kutatói kimutatták, hogy emlékezetünk több részből áll, így meghatározhatunk rövid- és hosszú távú memóriát (RTM, HTM). További vizsgálatok tárgyát képezi, hogy hogyan kerülnek át az információk a rövid távú memóriából a hosszú távúba. Szintén érdekes, hogy mekkora az az információegység, melyet még egyként tud kezelni memóriánk, és milyen módszerek, szerkezetek segítségével tudjuk olyan egységekbe szervezni az információkat, hogy minél több dolgot meg tudjunk jegyezni.
Érzelmek
A pszichológia számára rendkívül érdekes terület az érzelmek működési mechanizmusa, ezek vizsgálata. Megpróbál választ találni arra, miért léteznek olyan, mindannyiunk számára közös alapérzelmek, mint például a félelem, a harag, az éhség, és hogyan alakulnak az érzelmek az életkor változásával, a személyiség fejlődésével. További vizsgálatok tárgyát képezi az érzelmek kifejezése, ennek univerzalitása és különbségei is. Ennek kutatása során feltárták, hogy az érzelmeknek többféle összetevői vannak, minden érzelem összeköthető egy testi reakcióval, egy külső eseménnyel, egy arckifejezéssel és az adott érzelemre adott reakcióval. Fontos megjegyezni, hogy a pszichológusok vélekedése szerint érzelmeink mindig külső elemekhez köthetők, azaz a külvilágból érkező ingerekre válaszolunk érzelmeink segítségével.
Kapcsolódó képek:
Kapcsolódó információk:
Kapcsolódó animáció: