La Nina
Neve leánygyermeket jelent és a Csendes-óceán trópusi területeinek középső és keleti részén előforduló, a normálisnál hidegebb tengerfelszínt hozza magával. Ekkor a keleti szelek megerősödnek és a hidegebb tengervíz feláramlása intenzívebbé válik. Ezáltal pozitív hatással van a halászatra és nagyon stabillá teszi a légkört. Éppen ezért később is vált ismertté, mint testvére, az El Nino.
időjárási-éghajlati katasztrófák
Nagy Szarv
Afrikai keleti részének hatalmas területét nevezik Nagy Szarvnak. Több ország osztozik rajta: Etiópia, Eritrea, Szomália. és Kenya.
klímakatasztrófa
A légkör természetes folyamataiban történő tragikus változások, mely az emberi beavatkozásoknak, környezetszennyezésnek köszönhetőek az természetes éghajlati viszonyok megszűnéséhez vezet (Golf-áram megszűnése , globális felmelegedés, elsivatagosodás).
cunami
Japán elnevezése alapján a cunami (cu: óriás, nami: hullám). Ezt tenger alatti földrengések és vulkánkitörések okozhatják, mégpedig oly módon, hogy a felszabaduló gigászi erők hatására a tenger aljzatában – rendszerint egy-egy törési sík mentén – óriási tömegáthelyeződés megy végbe. A megbomlott egyensúly következtében a terület fölött gyűrű alakú hullám keletkezik, amely aztán nagy sebességgel terjed tova. A nyílt óceánon az esetek többségében mindössze 1-2 méteres hullámok akár 800–850 kilométert is befuthatnak óránként, s ilyenformán a nagyobbak 15–20 óra alatt akár az egész Csendes-óceánt átszelhetik! Ugyanakkor a hullámhosszuk is igen nagy, ami gyakran azzal jár együtt, hogy a széles hátú hullám – szerencsére – észrevétlenül rohan el az útjába kerülő hajók alatt. A víz mélységének csökkenésével mérséklődik a hullám sebessége is (a terjedési sebesség a vízmélység négyzetgyökével arányos), és a folyamat utolsó szakaszaként – mindig közel a parthoz – kialakul az a jelenség, amely rettegett ellensége a partvidékek lakkosságának. Ilyenkor az addig veszélytelen hullámnak a tengerfenékkel érintkező része a hirtelen megnövekvő súrlódás miatt lelassul, belső egyensúlya megbomlik, aszimmetrikussá válik, a parton állók pedig szemben találják magukat a félelmetesen morajló, dübörgő vízfallal, amely a maga előtt sodort vízpárától szinte forrni látszik. A cunamik mérete igen változó, attól függően, hogy mekkora volt a kiindulási magasságuk, mekkora utat tettek meg és milyenek a partvonal geomorfológiai adottságai. Azokon a helyeken emelkednek a legmagasabbra, ahol természetes hullámcsapdaként működnek. Ilyenek a szűk öblök, a tengerszorosok vagy a folyótorkolatok.
magma
A Föld mélyében, az asztenoszférában keletkezett kőzetanyagot hívjuk így. A mélyben a magmakamrákban gyűlik össze, s a hasadékok mentén nyomul a felszín felé.
Pangea
Szuperkontinens, amely a paleozoikum és mezozoikum korszakokban létezett és amelyből a lemeztektonikai mozgások révén kivált minden mai kontinens. A nevet először valószínűleg a német Alfred Wegener, a "kontinensek vándorlása" elmélet felvetője használta 1920-ban.
Indus
Szindhu, szanszkrit nyelven a. m. folyó), hosszúságára nézve India legnagyobb folyója (3200 km. hosszú) vízterülete azonban (965, 000 km2) a Gangeszénél kisebb. A Himalája mögötti nagy hosszanti völgyben levő Rakasztal tóból ered és az Arab tengerbe ömlik
láva
A jelenleg működő vulkánokból előtörő kőzetmagma, amely izzón folyékony állapotban jut a felszínre és ott megmerevedik. A láva. tehát úgy tekinthető, mint jelenleg képződő vulkáni kőzet. A L.-ömlés legtöbbször utolsó fázisa a vulkáni kitörésnek ; amikor ugyanis a gőzök és gázok feszítőereje annyira alábbhagyott, hogy nem tudja messze kilökni a kisebb-nagyobb lávafoszlányokat, akkor felnyomja a krátercsatornán át az olvadt, izzó lávaanyagot, amely megtölti a krátert, kibuggyan annak szélén és lassan lefelé folyik a vulkán lejtőin. A kifolyó láva a felszínén gyorsan hűl, merevedik és a belőle kiszabaduló gázok lyukacsossá, salakszerűvé teszik.
földcsuszamlás
Az erősen átázott, rendszerint nagy agyagtartalmú laza üledékes kőzet vagy talaj mozgása a lejtés irányába az anyag önsúlya következtében.
Gangesz
India egyik legnagyobb és legjelentősebb folyója. A hossza kb. 2510 km.
légnyomásváltozás
Egységnyi felületre eső levegőoszlop súlyának változása, (légnyomás: Egységnyi felületre eső levegőoszlop súlya, melynek értéke a tengerszinten négyzetcentiméterenként 1033 g (1 atmoszféra).
Richter-skála
Földrengés erősségének (nagyságának) mérése szolgáló logaritmikus alapú skála, melynek értéke 0-tól kezdve bármilyen pozitív szám lehet. Az eljárás kidolgozója Charles Richter, eljárását 1935-ben tette közzé.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)