A tudásalapú és megújuló társadalom, valamint a versenyképes gazdaság létrehozásának egyaránt alapvető feltétele az információs társadalom kiépítése. A magyar információs társadalomban rejlő lehetőségek kihasználásához a vállalataink versenyképességének és technológiai fejlődésének erősítésére van szükség.
Ezt segíti az Információs és Kommunikációs Technológiák (IKT) lehetőségeinek kihasználása, az IKT által érintett szektorokban a piaci verseny biztosítása, a monopolhelyzetek felszámolása. Az információs társadalom megerősödésének feltétele a digitális esélyegyenlőség megteremtése, a lakosság bevonása az információs társadalom lehetőségeinek kiaknázásába. A társadalom korszerű működését segíti az elektronikus közszolgáltatások és magánszolgáltatások terjedése, valamint az e-demokrácia kialakulása. A lehetséges előnyök kihasználása mellett figyelmet kell fordítani az információs forradalom által okozott kockázatok megelőzésére és kezelésére.
Az IKT használatának elterjedéséhez fel kell számolni a vállalatokat és magánszemélyeket sújtó hozzáférési korlátokat. Ezzel párhuzamosan ki kell alakítani azokat az IKT-készségeket, amelyek szükségesek az 'új gazdaságban' és társadalomban való részvételhez. Ösztönözni kell új, dinamikus on-line tartalmak és szolgáltatások terjedését. Az állam csak akkor tud hatékony szolgáltatásokat nyújtani, és a fejlődéshez is hozzájárulni, ha nemcsak támaszkodik az új típusú kommunikációs megoldásokra, hanem az információs társadalom fő hajtóerejévé válik. A közigazgatásnak élen kell járnia a hatékony információcsere és elektronikus közszolgáltatások kiépítésében, az új megoldások alkalmazásában.
Hazánk elsődleges feladata a tudás alapú információs társadalom megteremtése, ennek elősegítése érdekében pedig a versenyképes gazdaság kiépítése. A versenyképes gazdaság megteremtéséhez a monopolhelyzetek felszámolására, a technológiai fejlődés ösztönzésére, az IKT lehetőségeinek kihasználására van szükség, amely minden szektorban biztosítja a piaci versenyt.
Az információs társadalom csak a digitális esélyegyenlőség megteremtése révén alakulhat ki, azaz az elektronikus közszolgáltatások terjedésével be kell vonni a lakosságot a közigazgatási folyamatokba. A digitális esélyegyenlőség új neve e-demokrácia, amelynek megteremtése révén az elektronikus ügyintézés mindenki számára egyformán elérhetővé válik. Ugyanakkor az új előnyök kihasználásával párhuzamosan kiemelt figyelmet kell fordítani az információs forradalom kockázatainak megelőzésére és a kialakult veszélyhelyzetek azonnali kezelésére.
Kapcsolódó információk: