eszmény
Eszme, melyet tökéletes minta gyanánt tűzünk ki magunknak, el akarjuk érni, mértékül használjuk a dolgok megítélésében.
kamat
A pénzfelvevő fizeti az összeg után, amit kölcsönöz. Általában évi százalékban határozzák meg, és a kölcsön időtartama szerint kell fizetni.
szuverén
Független, nem korlátozott
spontán vetélés
Valamilyen szervi, vagy lelki okból, külső hatás nélkül bekövetkező vetélés
kromoszóma
A kromoszóma (a görög chroma=színes és soma=test szavakból) egy fehérjékkel összekapcsolódó hosszú dezoxiribonukleinsav molekula.
tüszőrepedés
A petesejt éretté válása.
fogamzásgátló tabletta
Olyan alacsony hormontartalmú gyógyszer, mely a petesejt érését akadályozza. Az első megbízható készítményeket az 1950-es években állították elő.
ovuláció
Az érett petesejt kilökődése. Az ovuláció nemi hormonok hatására jön létre, ideje alatt a petesejt kilökődik a petefészekből a petevezetőbe.
adoptálás
Örökbefogadás, jogi eljárás, melynek során nagykorú személy és valaki másnak a gyermeke között szülő-gyerek viszony létesül. Az örökbefogadott a vér szerinti gyermek jogállásába lép ezzel az eljárással. Az adoptálás engedélyezése a gyámhatóság hatáskörébe tartozik.
pesszárium
Női fogamzásgátló eszköz. Kis gumisapka, mely a hüvelybe helyezve meggátolja a hímivarsejtek bejutását.
DNS
Dezoxiribonukleinsav a sejtmag, ezen belül a kromoszómának egyik legfontosabb, a fehérjeszintézist irányító alapanyag, amelynek döntő szerepe van az öröklödésban
donor
Olyan személy, akitől származik a vér, a szerv, illetve szövet, melyet más műtétjénél használnak.
nemihormon
A nemi szervek által létrehozott hormonok. Ezek a hormonok meghatározó feladatot látnak el a férfi és női nemi jelleg kialakulásában, az ivarsejtek képzéséről is gondoskodnak.
méhnyak
A méh hüvely felé vezető nyílása.
Down-kór
Értelmi fogyatékosság, melynek oka, hogy a sejtekben egy számfeletti kromoszóma található. Jellegzetességei: lapos arc, keskeny szemrés, kilógó nyelv, stb.
óvszer
Férfiak által használt fogamzásgátló eszköz. A hímvesszőre húzandó gumisapka.
gén
Öröklődési anyag, mely az információkat hordozza. A DNS egy szakasza, mely egy bizonyos tulajdonságot határoz meg.
petesejt
Női ivarsejt, mely sok szikanyagot tartalmazó, aktív helyváltoztatásra alkalmatlan sejt. Az embereknél az embrionális élet során keletkeznek a petefészekben, a kamaszkorban kezdenek el érni.
vajúdás
Az első méhösszehúzódásoktól illetve a méhnyak tágulásának kezdetétől, az újszülött világrajöveteléig tartó szülési folyamat.
toxikózis
Mérgezés, mely káros anyagok hatására fellépő szervi elváltozásokat okoz.
nikotin
A dohányban levő alkaloid neve. Színtelen, vagy halványsárga méreg. A növénytermesztésnél rovarölő szerként, a gyógyászatban serkentőszerként alkalmazzák.
epilepszia
Az epilepszia szervi agybetegséghez társuló idegrendszeri bántalom, amelyet már az ókorban is ismertek. Periodikusan és rohamszerűen jelentkező, meghatározott tünetegyüttesből áll. Az epilepszia oka lehet a koponyát ért sérülés, agydaganat, vérzés, valamint veleszületett vagy szerzett fokozott görcskészség. Az epilepsziás tünetek jelentkezhetnek mint eszméletvesztéssel járó görcsök vagy tudat- és érzészavarok, ritkábban mint vegetatív zavarok, vagy a fenti tünetek különböző kombinációi. Az úgynevezett típusos epilepsziás nagyroham vagy "grand mal" lefolyásában szakaszok különböztethetőek meg. Az első szakban, mely a tulajdonképpeni görcsrohamot órákkal vagy napokkal megelőzheti, a betegek nyugtalanok, ingerlékenyek, fejük fáj, szédülnek, esetleg émelyegnek, hánynak. Ebben a stádiumban rendszerint gátolt a gondolkodás és a cselekvőkészség. A következő stádium közvetlenül megelőzi a rohamot, egy-két percig tart, ilyenkor az érzékszevekben jelentkeznek kóros érzések, majd bekövetkezik a roham, amelynek során a beteg eszméletét veszti, az izomzatban hirtelen elernyedés, majd izom-összehúzódás és izommerevedés támad, ez utóbbit nevezik görcsnek. A görcsöket alvás követi, mely rövidebb-hosszabb ideig tarthat, majd ébredés után a beteg a rohamra rendszerint nem emlékezik és fáradtnak, kimerültnek érzi magát. Régebben a görcsrohamot a néphit vallásos megszállottsági állapotnak vélte, ezért nevezték szent betegségnek.
folsav
A vérszegénység kezelésére használják.
spontán vetélés
Valamilyen szervi, vagy lelki okból, külső hatás nélkül bekövetkező vetélés
burokrepedés
A magzatburok megrepedése, mely a szülés során következik be. A magzatburok gyakran megreped a szülés megindulás előtt is, ezt idő előtti burokrepedésnek nevezik. Néha a burokrepedés csak közvetlenül a magzat megszületése előtt, a kitolási szakban következik be, ezt késői burokrepedésnek nevezik.
terhesgondozás
Egészségügyi tevékenység, mely a kismama és a magzat védelmét szolgálja.
hormon
A belső elválasztású mirigyek váladékai, melyek közvetlenül a vérbe jutva számos élettani funkciót, anyagcserefolyamatot befolyásolnak.
kommunikáció
A kommunikáció latin szó. Szótöve a "communis" vagyis közös jelentésben szerepel. Ez azt jelenti, hogy azok, akik részt vesznek a kommunikációban valamiben közösek. Ez a közös dolog nem más, mint az a jelrendszer (a nyelv), amit mind a ketten vagy éppen többen ismernek.
ideál
Érzelmi színezetű elképzelés valakiről, eszménykép, minta.
pszichoszomatikus
Pszichikai eredetű betegség, tünetegyüttes.
frusztráció
Freud szerint egy ösztönszükséglet kielégítéséről való erőltetett lemondás során érzett csalódás, amely akár depresszió kialakulásához is vezethet.
hormon
A belső elválasztású mirigyek váladékai, melyek közvetlenül a vérbe jutva számos élettani funkciót, anyagcserefolyamatot befolyásolnak.
családterápia
Elsődleges célja a zavarok, tünetek, betegségek következő generációra történő "átörökítésének" megelőzése. Olyan hatékony pszichoterápiás szemlélet és módszer, amelynek során a szakemberek a problémákat, tüneteket hordozó egyénnel és annak családjával együttműködve, megváltoztatják a család viselkedését, az élmények átélésének minőségét, a lehetőségekhez igazodva optimalizálják a családi rendszer működését.
funkció
Működés, feladatkör, szerep.
reakció
Válasz, lehet a szervezet válasza valamilyen kívülről jövő hatásra.
vajúdás
Az első méhösszehúzódásoktól illetve a méhnyak tágulásának kezdetétől, az újszülött világrajöveteléig tartó szülési folyamat.
pszichológus
A lélek kutatója, szakértője.
magzat
Az ember ivadéka a méhen belüli fejlődés idején.
petemembrán
A pete burka, mely védelemre szolgál.
fetus
Magzat, a méhben fejlődő ember elnevezése.
tejfog
Az első, gyökér nélküli fogak elnevezése.
petevezeték
A petevezeték a méhbe torkolló cső, egyik végén tölcsérformává tágul. Ez a tágulat a kürt. Peteérés idején a petevezeték felfogja a petefészekből kiszabaduló petét, majd a méh felé továbbítja.
embrió
Embryo, a görög szóból /jelentése: másban csírázó/ származó név. Hibás magyar neve ébrény. Embrió alatt értjük minden többsejtű állat és az ember azon fejlődési fokozatait, melyeken az egyszerű sejt állapotából kiindulva, megszületéséig, világra jöttéig átmegy. Az elnevezést az állatokról a növények csírázó alakjaira is átvitték. Ez a fejlődés az embernél és az emlősállatok legnagyobb részénél az anya testében, vagyis a méhben megy végbe, míg a többi gerinces állatnál részben vagy egészen az anya testén kívül történik. Míg az emlősök eleven fiakat szülnek (vivipara), a többi gerinces állat tojásokat, petéket rak le (ovipara).
magzatvíz
A méhben található folyadék, a magzatot veszi körül. Feladata a kívülről jövő hatások tompítása.
trofoblaszt
A hólyagcsíra belső sejttömegét alkotó sejtjei körül elhelyezkedő nagy, lapos sejtek, amelyek a védelmet jelentenek a környezettel szemben, és egyúttal kapcsolatot teremtenek környezettel.
Rh-faktor
A vérnek sajátos antigén tulajdonságot előidéző tényezője, mely öröklődik.
choriongonadotropin
Az agyalapi mirigy termelte növekedési hormon
mikroba
Más néven mikroorganizmus. Az élővilág mikroszkopikus méretű élőlényei, egy vagy többsejtűek lehetnek. Ilyenek a baktériumok, vírusok is.
méhnyak
A méh hüvely felé vezető nyílása.
epidurális
A gerincvelővel kapcsolatos. Például epidurális érzéstelenítésnek hívjuk, mikor a gerincvelőbe adják az érzéstelenítő injekciót.
magzatvíz
A méhben található folyadék, a magzatot veszi körül. Feladata a kívülről jövő hatások tompítása.
gátmetszés
A nagy szeméremajkak mögötti, illetve a hüvely és a végbél közötti részt hívjuk gátnak. Ezt a részt metszik át a szülés alatt, hogy megkönnyítsék a szülés lefolyását, illetve hogy megakadályozzák a gát szakadását.
nyákcsap
A méh nyaki része a hüvely felső területébe türemkedik. Tengelyében fut végig a nyakcsatorna, amelyet a belső felszínt borító hengerhám által termelt nyákcsap tölt ki.
méhszáj
A méh nyílása, mely nem szült nőknél tölcsér alakú, kerek, a már szülteknél harántrés alakúvá válik. A méhszáj nyílását nyákcsap zárja el. Ez védi meg a hüvelyben élő baktériumokkal szemben.
magzat
Az ember ivadéka a méhen belüli fejlődés idején.
császármetszés
Eljárás, melynek során a magzatot az anya hasfalának megnyitásával emelik ki. Általában akkor indokolt, ha valamilyen okból a gyerek vagy az anya élete veszélybe kerülne a normális szülés során.
- 7 mozgókép
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)