A csecsemő ruházata
Jó, ha az anya már a kórházba indulás előtt összekészítette a babaholmit. Ennek tartalma legyen: kising, rékli, két pelenka, tiszta huzatba húzott pólya. Ha hidegebb az idő, szükséges a főkötő és a kiskabátka, télen sapka és takaró.
Otthoni környezet
Ha az anya és újszülöttje is egészséges, általában az ötödik-nyolcadik napon hazaengedik őket a kórházból. A hazaszállítást is meg kell tervezni előre, hisz nem ideális ilyenkor a tömegközlekedést használni. Amennyiben a szülőknek nincs autójuk, vegyék igénybe a nagyszülői vagy baráti segítséget, legrosszabb esetben térjenek haza taxival. Ilyenkor ideális, ha az apának van szabadsága, hisz a segítség igencsak elkel otthon. Akár nagyszülői segítséggel, de meg kell oldani, hogy a hazatérőket rend és nyugalom fogadja. Késő ősszel vagy télen legyen a szoba kellemesen meleg. Ha kályhafűtés van, és a hazatérés előtt esetleg nem volt fűtve, ajánlatos befűteni korábban, hogy a falak is átmelegedjenek. A túl meleg sem jó, az optimális hőmérséklet a baba számára úgy 22-23 fok. Fontos a vetett ágy a kismama számára, hisz ilyenkor normális a fáradtság, és a tejtermelés zavartalansága érdekében is fontos a pihenés. A mama az elkövetkező 8-10 napig csak a legszükségesebb dolgok miatt keljen csak ki az ágyból. Szoptathat is ágyból fekve, legfeljebb csak a pelenkázáshoz kell felkelnie, amennyiben ezt az apa nem teszi meg helyette. A leggondosabban előkészített hazatérés is zökkenő mind az anya, mind a gyerek számára, az új környezethez mindkettőjüknek hozzá kell szokni. Az újszülött sírósabb lesz, mint a kórházban, rendszerint rosszabbul is szopik. Az anyának kevesebb a teje a hazatérés napján. Ezektől a jelenségektől azonban nem szabad megijedni, átmenetiek, néhány nap múlva nyoma sem marad a traumának. Ahogy rendes kerékvágásba tér az élet, ismét nyugodtabb lesz a gyerek, az anya tejtermelése pedig normalizálódik. Az otthoni első napokban át kell gondolni, hogy minden be lett-e szerezve, amire szükségünk lehet a gyerek körül. Amennyiben valamiről megfeledkeztünk, mielőbb pótoljuk!
Látogatók
Az első napokban ne fogadjon vendégeket a család. Még nagyon is kitöltik a napot az új tennivalók, hozzá kell mindenkinek szoknia a változáshoz. Az anya sem ér úgy rá, mint annak előtte, mikor még a kis jövevény nem volt velük. Kis lakásban, különösen télen sokáig ne fogadjunk vendégeket, mert ilyenkor megnő az esélye annak, hogy fertőző beteggel kerül egy légtérbe a gyerek. Amennyiben a korai időszakban már vendéglátásra vállalkozunk, ne engedjük megzavarni a gyerek és a család kialakulóban levő életritmusát. Ha legalább két szobánk van, a gyerekhez éppen hogy csak pillantsanak be a látogatók. Ne menjenek hozzá túl közel, ne fogdossák, ne simogassák vagy akár csókolgassák. Felvenni senkinek se engedjük. Sok felnőtt hangossá válik egy csecsemő jelenlétében, izgatott beszédbe kezd a csöppség láttán. Ezt próbáljuk meg elkerülni, hisz a baba szereti a társaságot, de a túl sok, és túl hangos látogató megzavarja a gyermek nyugalmát.