Az öregedés időpontja
Az öregkor kezdetének meghatározásával évszázadokon keresztül foglalkoztak, az öregedés folyamatának meghatározása és analízise azonban csak a huszadik században indult meg. Tulajdonképpen kétféle öregedési kort tartanak számon, az egyik a kronológiai kor, vagyis mikor a betöltött évek számáról beszélünk, a másik a biológiai életkor, mikor a szervezet állapotát alkalmazzuk az életkor meghatározásához. Az öregkor alsó határa vitatott, néhol a nyugdíjba vonulást tartják az öregedés kezdetének, de ez természetesen nagyon viszonylagos, hiszen minden országban különböző korban válnak az emberek nyugdíjassá. Statisztikailag a 60-65 éves kort tekintjük az öregkor kezdetének, egészségügyileg általánosságban a krónikus betegségek megjelenésének idejét, az élettani öregedési folyamatok kezdetét vesszük figyelembe. Az öregedés a szövetek és szervek szintjén teljesítményük csökkenésében nyilvánul meg. Széles körű vizsgálatokkal átlagosan, 30 éves kortól 90 éves korig az alábbi változások állapíthatók meg: az izmok tömege és ereje csökken, az agy súlya csökken, az ízlelőbimbók fogynak, stb..
A gerontológia
A gerontológia az öregkor kórtanával, élettanával, történeti, szociológiai, stb. vonatkozásaival foglalkozó tudományág. Az öregedést úgy határozhatjuk meg, mint a szervezet reprodukciós érettsége után fellépő fokozatosan emelkedő funkcionális készségcsökkenést. Egyesek az öregedést a normális fejlődés befejező szakaszának tartják. Mások úgy gondolják, hogy az öregedés teljesen különbözik a többi fejlődési szakasztól az ember életében, mert erőnléti csökkenéssel jár, és tartama alatt egyre növekszik a halál lehetősége.
Az öregedés nem betegség, hanem biológiai folyamat, mely a különböző változásokból mérhető le. Az öregedés lefolyása önmagában nem kóros, az alapvető élettani működések kapacitása beszűkül, de megmarad az alkalmazkodóképesség. Nincs két egyforma emberi öregedés, ez mindig személyre szabott. Lényegében az emberi öregedés az élővilág általános, biológiai alapfolyamatai szerint zajló történés. Az ember már nagyon régóta próbálja megfejteni az öregedés okát, és minden kor kitermelt olyan tudósokat, akik az örök fiatalság receptjét igyekeztek megtalálni. Kimutatták, hogy az életkor előrehaladtával a sejtek energiatermelése csökken, vizet veszítenek, és beindulnak a sejtpusztulás „programjai".
Tudományos megalapozottságú öregedés-elméletek, öregedéskutatások és ezekre támaszkodó öregedést befolyásoló módszerek, beavatkozások, technikák bontakoztak ki, olyan megfontolásokból, hogy az öregedés időbeni ütemét lassítsák, hogy a károsodásokat csökkentsék, esetleg megelőzzék vagy kivédjék, hogy minél hosszabban élhessünk.
Kapcsolódó információk: