carcinoma
Daganatos megbetegedés, rák.
időskorral összefüggő betegségek
ejakuláció
Magömlés, a spermának a hímvesszőből való ürülése.
kommunikáció
A kommunikáció latin szó. Szótöve a "communis" vagyis közös jelentésben szerepel. Ez azt jelenti, hogy azok, akik részt vesznek a kommunikációban valamiben közösek. Ez a közös dolog nem más, mint az a jelrendszer (a nyelv), amit mind a ketten vagy éppen többen ismernek.
nyirokcsomó
Nyiroksejtek tömegeit tartalmazó szervek, amelyeken a nyirok átszűrődik. Nyiroksejtek képződése és érése zajlik bennük, részt vesznek az immunrendszer működésében.
tbc
Krónikus fertőző betegség, okozói baktériumok. A szervezetben gyulladás jön létre, majd a baktériumok körül általában meszes tok képződik, melyekben a kórokozók akár évekig elélhetnek. A megbetegedett területeken a szövet elhal, üregek alakulnak ki.
vitálkapacitás
A légzési levegő és a kilégzési tartalék összegét vitálkapacitásnak nevezzük.
gyomorfekély
Gyulladásos,illetve fekélyes elváltozás, melyet a sav-pepsin termelődése és a nyálkahártya védekezése közötti egyensúly megbomlása hoz létre. A betegségben éhgyomri fájdalom, fogyás, vérszegénység jelentkezhet.
gerontológia
Tudományág, mely az öregedés jelenségeivel foglalkozik.
UV-B
Rövidebb hullámhosszú sugárzás. A bőr felső rétegeiben elnyelődnek, a napégésért felelősek.
homeosztázis
A szervezet azon képessége, hogy a környezetei változások ellenére fenntartja stabil, működőképes állapotát.
mutáció
A genetikai állomány megváltozása.
orgazmus
A szexuális kielégülés tetőpontja.
hashártyagyulladás
A hasi szervek megbetegedése, melyet baktériumok okoznak. Tünetei lehetnek: fájdalom, láz, hányás. Folyadék és sóvesztéssel jár, ennek következménye keringési rendellenesség, sokk lehet.
limfocita
Nyiroksejt. Kerek magvú, keskeny plazmájú, mozgásra képes sejtek.
vitamin
Kis molekulatömegű, szerves vegyület. Nagy szerepe van a szervezet anyagcsere-folyamataiban. Felhalmozódva betegséget is okozhat.
vesetuberkolózis
Krónikus fertőző betegség, okozói baktériumok. A tuberkolózis a vesében gyulladást okoz, a baktériumok körül általában meszes tok képződik, melyekben a kórokozók akár évekig elélhetnek. A megbetegedett területeken a szövet elhal, üregek alakulnak ki.
nyirokszerv
A szervezetet a kórokozók, idegen anyagok kiszűrésével védő szerv.
hörghurut
A hörgők, azaz tüdőcsövek nyálkahártyájának gyulladásos megbetegedése, hurutja, melynek jelenségei vérbőség, duzzadás és nyálkás vagy gennyes váladék képződése.
kronológia
Kortan, időméréssel és időszámítással foglalkozó tudományág.
inkontinencia
Vizelettartási rpobléma, mely általában az izmok renyhesége miatt következik be.
baktérium
A baktériumok hasadó gombák, a növényvilág legegyszerűbb törzse. Testüket kívülről sejtfal és ezen belül sejthártya határolja, a citoplazmában helyezkedik el az egyetlen kromoszómából álló sejtmag. Általában szerves anyagok felvételére kényszerülnek, ritkábbak az önálló táplálkozásúak. Sok él közöttük szimbiózisban.
konfliktus
Összeütközés, összetűzés, viszálykodás
koleszterin
Szteránvázas vegyület, amely minden emberi és állati sejtben megtalálható. Egyes szervekben különösen nagy mennyiségben fordul elő. Fontos szerepe van a sejthártyák felépítésében. A koleszterint a szervezet állítja elő, főleg a májban. Az epével kiválasztódó koleszterin egy része a belekből ismét felszívódik. A vér koleszterintartalma cukorbetegség, sárgaság, a pajzsmirigy csökkent működése, vesebetegségek és érelmeszesedés esetén fokozott lehet. Csökken a koleszterinszint májbetegségek, fertőző betegségek esetén. A koleszterin-anyagcsere rendellenessége fontos szerepet játszik az érelmeszesedés kialakulásában.
ambíció
Becsvágy, törekvés
vírus
Latin szó, jelentése méreg. Kórokozó, mely a baktériumoktól eltérően nem tekinthető élőlénynek. Egysége a virion, melynek leglényegesebb alkotórésze egyféle nukleinsav (DNS vagy RNS), amely fehérjéből álló jellegzetes kristályszerű tokba van bezárva. Egyes virionok tartalmaznak ugyan enzimet, de egyik sem olyat, amely a vírust önálló anyagcserére vagy éppen szaporodásra képessé tehetné. A virion addig fertőzőképes, amíg megvan a lehetősége arra, hogy nukleinsav tartalma változatlan állapotban az adott vírus iránt fogékony sejt belsejébe jusson. A nukleinsav a sejtbe jutás folyamán vagy a sejten belül megszabadul burkaitól és - lényegében úgy, mintha a sejt saját nukleinsavkészletéhez tartozna - információt ad át a sejtnek a vírus szaporodásához szükséges enzimek és egyéb fehérjék termelésére. Ellenállásuk hővel szemben változó.
infarktus
A szervek egyes területeinek elhalása az erek elzáródása miatt. Súlyossága attól függ, hogy milyen nagyságú ér záródott el és melyik szervben. Az elzáródott ér vérellátási területén a sejtek elhalnak és a szervben működési zavar keletkezik. Az infarktus kialakulásában döntő jelentősége van a szerv vérellátásának is. Az egyes szerveket ellátó erek végső elágazódásai az artériáknak. Ezeket végartériáknak nevezik. Elzáródásuk mindenkor infarktushoz vezet. Ha azonban az elágazódott erek egymás között összeköttetést teremtenek, az érrészlet elzáródása nem vezet mindig infarktushoz, mert a szövetek a a környező erek felől megkapják a szükséges vérellátást. Ilyenkor a vérkeringés nem a szokott, hanem kerülő utakon jut el a szövetekhez. Ezt a keringést kollaterális keringésnek hívják. Jelentősége tehát az érelzáródás esetén, az infarktus kialakulása szempontjából igen nagy.
kommunikáció
A kommunikáció latin szó. Szótöve a "communis" vagyis közös jelentésben szerepel. Ez azt jelenti, hogy azok, akik részt vesznek a kommunikációban valamiben közösek. Ez a közös dolog nem más, mint az a jelrendszer (a nyelv), amit mind a ketten vagy éppen többen ismernek.
konzervatív
Azt jelöli, ha valaki, illetve valami régimódi, ragaszkodik a régi állapotokhoz, ugyanakkor az újdonsággal szembe helyezkedik.
szocializáció
A társadalomba való beilleszkedés folyamata.
munkamotiváció
A munkára ösztönző dolog.
baktériumflóra
Baktériumfajták összessége, melyek például az ember bőrén, bélrendszerében élnek, nem mint kórokozók, hanem mint hasznos segítői bizonyos élettani folyamatoknak.
mozgásterápia
Olyan gyógyító foglalkozás, melynek során a mozgás segíti gyógyuláshoz a pácienset.
norma
Viselkedési elvárás szociális szereppel rendelkező egyén számára
kommunikációs zavar
Az információáramlásban bekövetkezett zavar.
béta-karotin
A vegyület a karotinoidok nagy családjába sorolható, alapja az úgynevezett izoprénváz. A béta-karotin az A-vitamin provitaminja.
agresszivitás
Agresszív beállítódás, vagy az agresszív viselkedésre való hajlam.
esztétika
A görög aiszthészisz szó észlelés és érzékelés értelemtartalma szerint, a művészettel és szűkebben a széppel való foglalatoskodást jelenti. Magába foglalja az alkotás és befogadás kérdését, valamint a műalkotás létrejöttének feltételeit és hatásának módjait. A szépről gondolkodás a görög kezdetektől (Platón, Arisztotelész) jelen van a jó és az igaz ideája mellett. Az ember az utánzáson és az utánzaton keresztül alkalmassá válik, hogy felfogja az utánzottban rejlő örök, az időnek ellenálló elemet, ugyanakkor a saját idővel szembesülve, ahhoz megtisztulva (katharszisz) talál vissza.
gerontológia
Tudományág, mely az öregedés jelenségeivel foglalkozik.
monotónia
Egyhangúság
terápiá
Gyógykezelés, melynek célja a gyógyítás, gyakran szükséges a tünetek enyhítésére is.
kommunikáció
A kommunikáció latin szó. Szótöve a "communis" vagyis közös jelentésben szerepel. Ez azt jelenti, hogy azok, akik részt vesznek a kommunikációban valamiben közösek. Ez a közös dolog nem más, mint az a jelrendszer (a nyelv), amit mind a ketten vagy éppen többen ismernek.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)