funkció
Működés, feladatkör, szerep.
gyakorlójáték
A gyakorlójáték művelése közben ismeri meg a kisgyermek a körülötte levő tárgyakat.
metszőfog
Olyan fog, melyet harapásra, tépésre használnak az emlősök.
fonéma
Hang, beszédhang, mely jelentésmegkülönböztető szereppel bír. Megváltoztatásával a szó jelentését is megváltoztatjuk.
kreál
Készít, alkot, létrehoz
plántál
Ültet, érzelmet, gondolatot beleolt valakibe.
rágófog
Az élelem megrágására szolgáló fogak.
hangutánzó
Élőlények, gépek hangját, zörejeit másoló
1-3 éves kisgyermek fejlődési sajátosságai
belső elválasztású mirigy
Más néven endokrin mirigy, melynek váladéka, a hormon közvetlenül a vérbe kerül. A belső elválasztású mirigyek a szervezet működésének szabályozásában játszanak szerepet.
éntudat
A saját testünkről és belső tulajdonságainkról, érzelmeinkről, gondolatainkról kialakult tudásunk.
szemfog
Emlős foga, gyökerei mélyen beágyazódnak az állcsontba, az úgynevezett szemfogi árokig nyúlik fel.
kommentál
Valamihez magyarázatot fűz.
D-vitamin
Kalciferol. A D vitamin gyűjtőnév, több azonos biológiai hatású, kémiailag azonban egymástól különböző anyagot jelölnek vele. Elővitaminja (provitaminja) az ergoszterin, a bőrben tárolódik és az ibolyántúli sugarak hatására alakul át D vitaminná. A D vitamint a halmáj, a tojássárgája, a vaj, a tej tartalmazza, növényi olajokban fordul elő. D vitaminhiányban a csontok mésztartalma csökken, hossznövekedésük elmarad. A csontok elhajlanak, rendellenes görbületek jelentkeznek, leginkább a gerincen. A hiánybetegség összefüggésbe hozható a napfény hiányával.
szociális
Társakra irányuló magatartás
zsámoly
Támlával nem rendelkező ülőalkalmatosság
lombárnyék
A fa lombja által vetett árnyék
overall
Kezeslábas, vagyis egybe szabott ruha.
rugdalózó
Csecsemők számára készült ruhadarab. Még a felállás előtt használatos.
napszúrás
A fejet vagy a nyakat ért közvetlen napsugárzás hatására keletkezik. Rendszerint fejfájás, hányinger, hányás, szédülés, hőmérsékletemelkedés hívja fel rá a figyelmet. A tünteket az agy felmelegedése váltja ki. Éppen ezért a tünetek jelentkezésekor el kell távolítani a beteget a közvetlen napfényről. Fejére jeges tömlőt vagy hidegvizes ruhát kell helyezni. Helyes megelőzéssel, a fej befedésével a napszúrás könnyen elkerülhető.
dac
Erőteljes szembeszállás a környezettel.
konnektor
Csatlakozó aljzat. Ez biztosítja az elektromos készülékek csatlakozását a hálózatba.
éjszakai fény
Olyan fényforrás, mely minimális áramot fogyaszt, arra szolgál, hogy egy kevés fényt szolgáltasson, ne legyen teljesen sötét a helyiségben, ahol elhelyezik.
plántál
Ültet, érzelmet, gondolatot beleolt valakibe.
pancsoló
Sekély műanyag, vagy gumi medence, melyet kisgyermekek számára készítenek.
fitinsav
A fitinsav származékoknak koleszterincsökkentő hatásuk van. A fitinsav gátolja a vas, a magnézium és a kálcium felszívódását. Elsősorban a gabonában van jelen.
kalcium
Vegyjele Ca. Meghatározott mennyiségben található a felnőtt ember szervezetében. A szervekben rendszerint sók alakjában van jelen. Legnagyobb része a csontokban található. A kalcium tartalomtól függ a csontok keménysége. A felnőtt ember kalciumszükséglete napi 800 mg, gyermekek, terhes nők szükséglete 1000-1200 mg-ra növekszik. A legelőnyösebb és legkönnyebben beszerezhető kalciumforrás a tej és a tejtermékek. Jelentős kalciumforrásaink még a zöldségek. Csökkenti azonban a kalciumfelszívódást a táplálékban levő oxálsav, valamint a gabonaneműek fitátjai, azáltal, hogy a kalciummal vízben oldhatatlan vegyületet képeznek. Kalciumhiány esetén a csontképződés zavara, illetőleg a csontok kalciumtartalmának csökkenése, valamint a vérben lévő kalciumszint csökkenése következtében izomgörcsök, véralvadási zavarok jelentkezhetnek.
vitamin
Kis molekulatömegű, szerves vegyület. Nagy szerepe van a szervezet anyagcsere-folyamataiban. Felhalmozódva betegséget is okozhat.
hemoglobin
Vörös vérfesték, az oxigén szállításában vesz részt.
folsav
A vérszegénység kezelésére használják.
fluorapatit
Fluorvegyület, foszforműtrágyák nyersanyagaként használják.
enzim
A tápanyagok kémiailag bonyolult, vízben oldhatatlan vegyületek, amelyek felszívódása, a sejtekbe való beépülése és felhasználódása csak alkotórészeikre bomlásuk után jöhet létre. A tápanyagok e lebontási folyamatait, sőt a szervezet összes kémiai folyamatait speciális anyagok, az enzimek irányítják. Az enzimek szerves katalizátorok, amelyek megtalálhatók az összes sejtben.
DNS
Dezoxiribonukleinsav a sejtmag, ezen belül a kromoszómának egyik legfontosabb, a fehérjeszintézist irányító alapanyag, amelynek döntő szerepe van az öröklödésban
foszfát
A foszforsav sója. Műtrágyák alapanyaga.
pantoténsav
A koenzim-A nevű enzim alkotórészeként központi szerepet tölt be a szénhidrát-, a zsír- és a fehérjeanyag-cserében. A koenzim-A szinte minden anyagcsere-folyamat kulcsenzimje, így a legtöbb létfontosságú anyag előállításában is jelentős szerepet tölt be.
perisztaltika
A belek mozgása, mely a tartalmukat továbbítja.
skorbut
Betegség, melyet a C-vitamin hiánya idéz elő.
vírus
Latin szó, jelentése méreg. Kórokozó, mely a baktériumoktól eltérően nem tekinthető élőlénynek. Egysége a virion, melynek leglényegesebb alkotórésze egyféle nukleinsav (DNS vagy RNS), amely fehérjéből álló jellegzetes kristályszerű tokba van bezárva. Egyes virionok tartalmaznak ugyan enzimet, de egyik sem olyat, amely a vírust önálló anyagcserére vagy éppen szaporodásra képessé tehetné. A virion addig fertőzőképes, amíg megvan a lehetősége arra, hogy nukleinsav tartalma változatlan állapotban az adott vírus iránt fogékony sejt belsejébe jusson. A nukleinsav a sejtbe jutás folyamán vagy a sejten belül megszabadul burkaitól és - lényegében úgy, mintha a sejt saját nukleinsavkészletéhez tartozna - információt ad át a sejtnek a vírus szaporodásához szükséges enzimek és egyéb fehérjék termelésére. Ellenállásuk hővel szemben változó.
ultraibolya sugárzás
A látható fénynél rövidebb hullámhosszú és nagyobb energiájú sugárzás az ultraibolya sugárzás.
karotin
Az A-vitamin elővitaminja a karotin, mely a piros színű zöldségekben, gyümölcsökben található nagy mennyiségben. Ilyen növények a paradicsom, a paprika, a sárgarépa és a sütőtök. Nagy szerepe van a szem ideghártyájában lezajló, a látáshoz nélkülözhetetlen kémiai folyamatok zavartalan biztosításában. Egészségesen tartja a nyálkahártyákat, a bőrt és függelékeit (haj, köröm). Külsőleg alkalmazva segíti az acne vulgaris nehezen gyógyuló eseteinek mielőbbi javulását. Hosszú ideig raktározódik a szervezetben. Természetes forrása a fent említett növényeken kívül a halmájolaj. Tudnunk kell, hogy milyen élelmiszerben fordul elő, mivel ilyenkor a gyógyszeres adagolása veszélyes lehet. Nagy dózisokban adagolva rövid ideig szabad csak szedni, utána kiadós szünettel.
baktérium
A baktériumok hasadó gombák, a növényvilág legegyszerűbb törzse. Testüket kívülről sejtfal és ezen belül sejthártya határolja, a citoplazmában helyezkedik el az egyetlen kromoszómából álló sejtmag. Általában szerves anyagok felvételére kényszerülnek, ritkábbak az önálló táplálkozásúak. Sok él közöttük szimbiózisban.
kálium
Gyorsan oxidálódó alkálifém. Redukáló- és vízelvonó szerként alkalmazzák.
dehidrokoleszterin
A D3-vitamin provitaminja.
riboflavin
B2-vitamin, gyakorlatilag az anyagcsere-folyamatok minden területén érdekelt. Legjelentősebb a fehérjék és aminosavak anyagcseréjének szabályozása. Hiánya különösen szembeötlő hatást vált ki a látószerveken, a szemen.
magnézium
Vegyjele Mg. A sejtek fontos alkotórésze, sok enzimben megtalálható. A felnőtt emberek napi szükséglet 350 mg. A gyógyászatban a magnéziumszulfátot szájon át adva hashajtóként, oldatát központi idegrendszert befolyásoló hatása révén a visszérrendszerbe fecskendezve altatóként használják.
Niacin
B3-vitamin, tulajdonképpen két, szerkezetileg nagyon hasonló molekula közös neve, a nikotinsavé és a nikotinamidé. Központi szerepet tölt be a szénhidrát, a zsír- és a fehérje-anyagcserében, tehát energiaháztartásunk egyensúlyának kialakításában.
aminosav
A fehérjék építőelemei. A fehérjék felépítésében 20 aminosav vesz részt. A fehérjék kizárólag vagy túlnyomórészt aminosavakból épülnek fel.
pajzsmirigy
A nyakon, a gége alatt kétoldalt elhelyezkedő belső elválasztású mirigy. A pajzsmirigy veleszületett hiánya vagy fiatalkori csökkent működése súlyos növekedési zavart okoz. Emellett a szellemi funkciók és a nemi fejlődés zavara is jelentkezik.
neuraszténia
Fáradékonyság, ingerlékenység, mely érzelmi kimerülés hatására jelentkezik.
farkasvakság
Látászavar, legtöbbször az A-vitamin hiánya okozza. Sötétedéskor jelentkezik, hatására nehezen észleli az ember a látottakat.
tiamin
B1-vitamin. Hiánya emlékezet és járászavarokkal és egyéb idegrendszeri tünetekkel jár.
béta-karotin
A vegyület a karotinoidok nagy családjába sorolható, alapja az úgynevezett izoprénváz. A béta-karotin az A-vitamin provitaminja.
trichinózis
A sertéshúsban élő fonálféregnek az emberi testbe jutása, mely súlyos betegségeket idéz elő.
teória
Feltevés, elmélet
agresszivitás
Agresszív beállítódás, vagy az agresszív viselkedésre való hajlam.
szimmetria
Az a tulajdonság, hogy egy alakzat tükrözés útján önmagára vihető át.
mutáció
A genetikai állomány megváltozása.
információ
Hír, tájékoztatás
bilaterális
Kétoldalú
funkció
Működés, feladatkör, szerep.
kisebbrendűségi érzés
Önbizalomhiány
szociális
Társakra irányuló magatartás
kommunikáció
A kommunikáció latin szó. Szótöve a "communis" vagyis közös jelentésben szerepel. Ez azt jelenti, hogy azok, akik részt vesznek a kommunikációban valamiben közösek. Ez a közös dolog nem más, mint az a jelrendszer (a nyelv), amit mind a ketten vagy éppen többen ismernek.
dominancia
Uralkodó jelleg.
intelligencia
Képesség, mely arra irányul, mennyire képes valaki a szerzett ismereteket felhasználni. Lehet még: műveltség, kultúrált magatartás.
feltételes reflex
A feltételes reflex tanult, szerzett sajátosság, a speciális ingerre adott, automatikusan létrejövő válasz.
prioritás
Elsőbbség, az elsőbbség joga
konfliktus
Összeütközés, összetűzés, viszálykodás
Cryptosporidium parvum
A Cryptosporidium parvum (rövidebben "Crypto") főleg a vízben élő, fertőzéseket okozó lény, de előfordul nem kellő higiéniával kezelt élelmiszerekben, ételekben stb.. Magát a kórokozót, a Crypto-t nem láthatjuk szabad szemmel, túl kicsi ahhoz, de mikroszkóppal jól megfigyelhető. Ha valaki megfertőződik a Crypto-val, jellegzetes tünetei kezdenek kialakulni. A tünetek: vizes, bőséges hasmenés, gyomorgörcsök, hányinger, étvágytalanság és enyhe láz. A betegséget magát cryptosporidiosisnak hívják, a kórokozó folyókból, tavakból, víziparkokból, úszómedencékből kerülhet elő. A tünetek a fertőzéstől számítva egy héten belül jelentkeznek. Az egészséges immunrendszerrel rendelkező felnőtteknél a betegség kb. 2 hétig tart, a hasmenéses szakaszok időnként meg is szűnhetnek átmenetileg. Ahogy a tünetek megszűnnek, még nem vált veszélytelenné a fertőzött, ugyanis még kb. 2 hónapig székletében megtalálhatók a kórokozók. Ez pedig a fertőzés továbbadásának lehetőségét rejti magában. A meggyengült immunrendszerű felnőttek, gyermekek (HIV, rákellenes kemoterápia, szervátültetésen átesettek) hosszabb ideig hordozzák magukban a kórokozót, esetleg egész életükön keresztül. A kisgyermekek és a terhes nők esetében még nagyobb a veszély: a betegség hasmenéses szakaszában súlyosan dehidrálódhatnak, szervezetük víztartalékának nagy részét elveszíthetik.
ciszta
Tömlő. Olyan kóros üreges képződmény, melyet a daganatok közé sorolnak a szervezet egészétől független növekedési tendenciája és kiújulási hajlama miatt. Az üregben különböző anyagok halmozódhatnak fel. Ha a váladék nem tud elfolyni, meggyűlik a mirigy üregében, falát mindinkább tágítja, vékonyítja mindaddig, míg a nagy nyomás miatt a váladékot termelő sejtek maguktól is megszűnnek működni. Az ilyen elzáródásos alapon keletkezett ciszta néha, ha az elzáródás megszűnik, kiürül, megkisebbedik, majd ismételt elzáródás után újra megnő.
szőrtüszőgyulladás
Follikulitisz. Ha a bőrről a szőrszál mentén a gennykeltő kórokozók a szőrtüszőbe hatolnak és ott elszaporodnak, a szőrtüsző gennyes gyulladása jöhet létre. A bőrön apró kerek, kissé kiemelkedő vörös folt jelenik meg, amely enyhén viszket. Később a szőrszál körül apró gennyes hólyagocska fejlődik ki. A szőrszál kihúzásával a szőrtüsző elgennyedt része is kiürül, ezután a folyamat hamar gyógyul. Ráterjedhet a szomszédos szőrtüszőkre (szakálmérgezés), ha a fertőzés mélyebbre hatol, kelés alakul ki.
kórokozó
A fertőző betegségeket létrehozó mikroorganizmust kórokozó mikroorganizmusnak nevezik. Az ismert mikroorganizmusok közül csak elenyésző a valóban kórokozó tulajdonságú.
klór
Vegyjele Cl. Jellegzetes szagú, halványzöld gáz. Vegyületeinek oldatát az orvoslásban kiterjedten használják, pl. a klórhidrátot (altatásban), a kloroformot (általános érzéstelenítő). Fertőtlenítőszereket is készítenek belőle. A belélegzett klór mérgezési tüneteket okoz: köhögést, náthát, fejfájást, vérköpést, tüdővizenyőt. Klórgázmérgezéskor a mesterséges lélegeztetés tilos !
dehidráció
Kiszáradás. A szervezet nagy mennyiségű folyadékvesztesége. Minél fiatalabb a szervezet, annál könnyebben veszít vizet, mert a sejtek közötti víztér gyermeknél jóval nagyobb, mint felnőtt korban. Több módon jöhet létre. Leggyakoribb a hányással, hasmenéssel bekövetkező vízveszteség, ilyenkor sókat is veszít a szervezet. Izzadás és szapora légzés, különösen lázas betegségekben szintén kiszáradáshoz vezethet. Tünetei a súlyesés, beesett szemek, száraz nyelv, cserepes ajkak.
immunrendszer
Az immunrendszer alapfunkciója abban nyilvánul meg, hogy különbséget tud tenni a saját és a nem saját között. Az immunrendszer sejtjei által saját-ként felismert anyagokat, sejteket, szöveteket a szervezet eltűri, míg a nem sajátként felismertekre immunválasszal reagál. A szervezetbe került kórokozókat, fajidegen fehérjéket nem sajátként ismeri fel, így ezekre ellenanyagtermeléssel reagál.
mikroszkóp
Optikai eszköz a szabad szemmel nem látható tárgyak vizsgálatára.
higiénia
Az orvostudománynak az a része, mely az egészség megvédését, a károsodások megelőzését kívánja biztosítani.
baktérium
A baktériumok hasadó gombák, a növényvilág legegyszerűbb törzse. Testüket kívülről sejtfal és ezen belül sejthártya határolja, a citoplazmában helyezkedik el az egyetlen kromoszómából álló sejtmag. Általában szerves anyagok felvételére kényszerülnek, ritkábbak az önálló táplálkozásúak. Sok él közöttük szimbiózisban.
cryptosporidiosis
A coccidiosis bélfertőzés, melyet rendszerint hasmenés és hasi diszkomfortérzés kísér. A coccidiumok 3 faja okozza: Isospora, Cryptosporidium és Srcocystis. Ezen fertőzések világszerte előfordulnak, de csak szórványosan jelentkeznek. A cryptosporidiosis minden életkorban előforduló enyhe hasmenésnek, akut gyermekkori hasmenésnek, az utazók hasmenésének és a csökkent immunitással rendelkező személyek súlyos hasmenéseinek okozója.
szépirodalom
Azoknak az irodalmi alkotásoknak együttes megnevezése, melyek a művészet terébe tartoznak.
leporelló
Harmonikaszerűen szétnyitható, általában keményebb papírból készült képeskönyv.
logika
A logika, mint tudomány a gondolkodás bizonyos általános fogalmait és törvényszerűségeit (például igazság, következtetések, modalitások stb.) vizsgálja. Jellegzetessége, hogy a köznapi vagy a szaktudományos (pl. kvantummechanikai, matematikai, informatikai) nyelvhasználatból és gondolkodásból kiindulva vonatkoztat el és általánosít bizonyos, az egyes emberek és embercsoportok, nyelvek esetlegességeitől nagymértékben független, azokban közös fogalmakat, törvényeket. Ezeket a törvényeket egy jól meghatározott értelemben - elsősorban a logika tudományának több ezer éves belső fejlődéséből és a tudományos közösség megállapodásából adódóan - „helyes”, azaz logikus gondolkodási törvényszerűségeknek is szokás nevezni.
retina
Ideghártya, recehártya, a szemgolyó legbelső rétege, annak a szemfenéken elhelyezkedő, fényérzékeny része.
mimika
Az emberi beszédet kísérő arcjáték.
pszichológus
A lélek kutatója, szakértője.
szemkontaktus
Kapcsolat felvétele valakivel úgy, hogy egymásra tekintenek.
taglejtés
A beszédet vagy szóbeli előadást kísérő test-, illetve kézmozdulat.
- 26 hang
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)