baktérium
A baktériumok hasadó gombák, a növényvilág legegyszerűbb törzse. Testüket kívülről sejtfal és ezen belül sejthártya határolja, a citoplazmában helyezkedik el az egyetlen kromoszómából álló sejtmag. Általában szerves anyagok felvételére kényszerülnek, ritkábbak az önálló táplálkozásúak. Sok él közöttük szimbiózisban.
hasnyálmirigy
Hosszúkás mirigy, mely emésztőnedvet termel. Váladékát a kivezetőcsöveken keresztül a nyombélbe üríti. Az emésztőnedveken kívűl cukoranyagcserét szabályozó hormont is termel, ezért a belső elválasztású mirigyek közé is számítjuk. A termelt hormon közvetlenül a vérkeringésbe jut.
trombózis
Az erekben vérrög, trombus keletkezik, mely az érpályában a keringést akadályozza. A thrombózis kialakulását különböző tényezők idézik elő. Az érfal sérülése, gyulladása, a vérkeringés meglassúbbodása és a vér alvadásának fokozódása segíti a vérrög kialakulását.
fruktóz
Gyümölcscukor, mely gyümölcsökben, növényekben fordul elő, élesztőgombák hatására erjedésnek indul.
hipertónia
Magasvérnyomás. Olyan kóros állapot, amelyben a nagyvérkörben uralkodó verőeres nyomás értékei nagyobbak, mint amennyi az adott egyén korának megfelel. Keletkezésében az idegrendszernek van nagy szerepe. Elsősorban zaklatott, állandó idegfeszültséggel járó életmódot folytató egyének betegsége. Kezdetben a vérnyomás csak ingadozik, izgalom, fizikai megterhelés hatására magasra emelkedik, majd lecsökken. Később azonban ezek állandósulnak. Gyakori fejfájás, ingerlékenység, idegesség, enyhe szédülés jelentkezhet. Ha hosszabb ideig fennáll, megterheli a szivet is. A szív megnagyobbodik, üregei kitágulnak. A magas vérnyomás hatására az erek elmeszesednek, könnyen megrepednek. Kórosan magas vérnyomás különböző betegségek tünete lehet, ilyenkor azonban a betegség más tünetei is tapasztalhatók, ilyen betegségek például a vesegyulladás, belső elválasztású mirigyek kóros működése.
menstruáció
A szervezetben lezajló hormonális változások eredményeként általában 28 naponta a méhnyálkahártya lelökődése miatt bekövetkező havi vérzés.
tevékeny élet
kurkuma
Fűszernövény, mely Dél-Ázsiában honos. Sárga színű, kesernyés ízű.
fittség
szívinfarktus
A szívizomnak kisebb-nagyobb területen hevenyen létrejövő elhalása. Oka, hogy a szívizom vérellátása egy területen hirtelen elégtelenné válik. Ez leggyakrabban úgy jön létre, hogy a szivet ellátó koszorúsér egyik ágában vérrög keletkezik, amely elzárja a vér útját. Elmeszesedett erek belső felülete elveszti eredeti simaságát és ez a folyamat megkönnyíti a vérrög képződését. A szívizomelhalás kisebb-nagyobb területre terjedhet ki. Tünetei: hirtelen támadó szegycsont mögötti fájdalom, amely a bal karba és a lapocka alá sugárzik. Néha nehézlégzés társul a fájdalomhoz, máskor verejtékezés, hideg végtagok, eszméletvesztés. A megelőzésében a táplálkozásnak is jelentős szerepe van.
vitamin
Kis molekulatömegű, szerves vegyület. Nagy szerepe van a szervezet anyagcsere-folyamataiban. Felhalmozódva betegséget is okozhat.
reuma
A mozgásszervek megbetegedéseinek együttes megnevezése. Fájdalommal, mozgáskorlátozottsággal jár.
szacharóz
Más nevén répacukor, nádcukor. Fontos szerepe van a táplálkozásban.
glicerin
Folyadék, mely színtelen, édes. A növényi olajok, állati zsírok fő alkotórésze.
glükóz
Szőlőcukor. Fehér, kristályos por, amely vízben könnyen oldódik. Vizes oldata édes ízű, semleges kémhatású. Nevezik dextróznak is, mert a sarkított fény síkját jobbra forgatja. Csaknem minden édes gyümölcsben megtalálható. Részt vesz az összetett cukrok felépítésében. Az emberi vér is tartalmaz 0,1 % glükózt, a szövetnedvek érbe áramlását fokozzák, ezzel a tüdő- és agyvizenyő kifejlődését gátolják és csökkentik az agyűri folyadék nyomását. Mint értékes kalóriaforrást alkalmazzák mesterséges táplálásnál.
kötőhártyalob
A szemhéjakat bélelő réteg betegsége. Fokozott váladékképződéssel jár, szúró, viszkető érzés kíséri.
laktóz
Tejcukor, mely az emlősök tejében fordul elő.
vesekő
A vese üregeiben képződő kövek, kálciumsóból, foszfátból, húgysavból fokozatos növekedéssel keletkeznek. A vesekövek az üregek nyálkahártyáját sértik, akadályozhatják a vizelet távozását.
esszenciális aminosav
Olyan aminosav, melyet az emberi szervezet nem képes előállítani, de az élethez szükség van rá.
protein
Egyszerű fehérje
poliszacharid
Makromolekulás szerves vegyület. Vannak olyan poliszacharidok, melyek állatok, vagy növények vázát alkotják.
szénhidrát
A növényi és állati szervezetkben előforduló szerves vegyületek, melyek az életfolyamatok fő energiaforrásai. A vízben oldható szénhidrátokat cukroknak nevezik. A szénhidrátokat 3 nagy csoportba osztják: 1. Egyszerű szénhidrátok ( ilyen például a szőlőcukor ) 2. Összetett szénhidrátok 3. Poliszaharidok
sárkányüldözés
A heroin fogyasztásának egy módja, illetve annak élvezete. A kábítószert alufóliára helyezik, alulról hevítik, majd a felszálló gőzt szippantják be a fogyasztók.
delírium tremens
Alkoholistáknál fellépő elmebántalom, melynek során a beteg reszket, hallucinál.
nikotin
A dohányban levő alkaloid neve. Színtelen, vagy halványsárga méreg. A növénytermesztésnél rovarölő szerként, a gyógyászatban serkentőszerként alkalmazzák.
koffein
Kristályos alkaloid, mely a központi idegrendszer működését befolyásolja. Az agykéregre serkentőleg, nagymértékben izgatólag hat. A gyógyászatban serkentőanyagként alkalmazzák.
kognitív
Megismerést érintő, megismerés szerinti. A kognitív elképszelés szerint a kondicionálás csak akkor jön létre, ha az élőlény úgy értelmezi, hogy a megerősítés, az ő válaszától függ.
DNS
Dezoxiribonukleinsav a sejtmag, ezen belül a kromoszómának egyik legfontosabb, a fehérjeszintézist irányító alapanyag, amelynek döntő szerepe van az öröklödésban
heroin
Morfium tartalmú kábítószer. Vízben oldhatatlan, szerves vegyületekben jól oldódó kristályos anyag.
nátrium
Az alkálifémek csoportjába tartozó ezüstfehér könnyűfém. Felhasználják étkezésre, fertőtlenítésre, szappangyártáshoz, stb.
szívinfarktus
A szívizomnak kisebb-nagyobb területen hevenyen létrejövő elhalása. Oka, hogy a szívizom vérellátása egy területen hirtelen elégtelenné válik. Ez leggyakrabban úgy jön létre, hogy a szivet ellátó koszorúsér egyik ágában vérrög keletkezik, amely elzárja a vér útját. Elmeszesedett erek belső felülete elveszti eredeti simaságát és ez a folyamat megkönnyíti a vérrög képződését. A szívizomelhalás kisebb-nagyobb területre terjedhet ki. Tünetei: hirtelen támadó szegycsont mögötti fájdalom, amely a bal karba és a lapocka alá sugárzik. Néha nehézlégzés társul a fájdalomhoz, máskor verejtékezés, hideg végtagok, eszméletvesztés. A megelőzésében a táplálkozásnak is jelentős szerepe van.
kokain
A kokacserje alkaloidja. Eleinte érzéstelenítőként alkalmazták, ma kábítószerként fogyasztják.
szacharin
Színtelen, nagyon édes mesterséges édesítőszer.
agyvérzés
Az agyban keletkezett vérzés. Roncsoló hatása attól függ, az agy mely részében következik be az elváltozás. A vér fel is szívódhat, tehát fel is lehet gyógyulni.
aszpartám
Mesterséges édesítőszer. E951-ként szokták feltüntetni az élelmiszerek alapanyaglistáján. Sokak szerint betegségeket, akár rákot is okozhat.
absztinens
Olyan ember, aki önmegtartóztató életet él. Például, tartózkodik az alkoholfogyasztástól.
neuron
Idegsejt, az idegrendszer működési egysége. Az állati és emberi idegrendszer működése sok millió egymással érintkező idegsejt tevékenységének eredménye.
alkaloid
Nitrogéntartalmú szerves vegyület, a növények anyagcsere-folyamatainak terméke. Széles körben alkalmazzák gyógyszerként, vagy gyógyszerek alapanyagaként.
vitamin
Kis molekulatömegű, szerves vegyület. Nagy szerepe van a szervezet anyagcsere-folyamataiban. Felhalmozódva betegséget is okozhat.
amfetamin
1887-ben Németországban állították elő az amfetamint, amely orvosi használatba 1920-ban került. Gyógyhatása abban áll, hogy kitágítja a tüdő léghólyagjait oldva ezzel az asztmatikus görcsöket. Napjainkra kábítószerként használják, mert erőnlétről, energiáról, magabiztosságról és megnövekedett tenni akarásról informálja az agyat, aminek következménye a hihetetlen felpörgetettség és eufória.
hallucináció
Betegség vagy méreg által okozott, külső ingerek nélkül lérejött érzékcsalódás, amely számos pszichés betegség tünete
LSD
Lysergic Acid Diethylamid - erős pszichoaktív szer, mely a tudatállapot szélsőséges megváltoztatására képes.
fermentálás
Eljárás, melynek során egyes élvezeti cikkek sajátos zamata kialakul. Ez lehet erjesztés, füllesztés, stb.
mikroorganizmus
Szabad szemmel nem látható, általában egysejtű vagy csak kisebb sejthalmazokba tömörült, de szövetekké még nem differnciálódott lények. Mikrobának tartjuk a még önálló anyagcserével nem rendelkező, sejtszintig nem fejlődött vírusokat is, amelyek az élő és élettelen világ határán állnak. Több közülük a sejtekben parazita módon szaporodik, sejten kívűl kikristályosítható.
BCG
A BCG-oltás tuberkolózis elleni védőoltás. Hatására a szervezetben immunitás alakul ki. Magyarországon újszülöttkorban adják, ha szükséges, később megismételik.
deszenzibilizáló eljárás
Olyan eljárás, melynek során igyekeznek kifárasztani az immunrendszert, rendszeresen bejuttatott anyaggal, mely az allergiát okozza.
mammográfiás vizsgálat
A női mell rákszűrő vizsgálata.
immunválasz
Ha a szervezetbe antigén jut be, az immunrendszer immunválasszal reagál, mely többnyire antitestek termelését jelenti.
antigén
A gerincesek szervezetébe kerülő anyag, mely immunválaszt vált ki. Leghatásosabb antigének a fehérjék.
szűrővizsgálatok
antitest
Amikor antigén jut a szervezetbe, hatására antitestek, vagyis ellenanyagok képződnek, az antigénhez kapcsolódva semlegesítik azt. Az antitestek fehérjetípusú anyagok, melyek a gerincesek vérében vannak jelen.
tbc
Krónikus fertőző betegség, okozói baktériumok. A szervezetben gyulladás jön létre, majd a baktériumok körül általában meszes tok képződik, melyekben a kórokozók akár évekig elélhetnek. A megbetegedett területeken a szövet elhal, üregek alakulnak ki.
elektroakupunktúra
Elektromos gyógymód, melynek során a beteg testrészeinek pontját árammal ingerlik, ezzel gyógyítják.
azbeszt
(kőlen, hegyilen, bányalen), fehér, barnás szürke v. világos zöldes, rostos, szálas, selyemfényű ásvány, melynek rostjaiból tűzálló szöveteket (asbéstos gör. A. m. éghetetlen) és másféle iparcikkeket, papirost, dugattyúkat, zsinórokat, köteleket, kályhaellenzőt, tűzálló mázt stb. készítenek. a rostok szilárdsága többnyire igen csekély; legnagyobb szilárdságuk sokkal kisebb mint a lené. Anyaga lényegében kovasavas magnéziából áll, de nem eredeti ásvány, hanem amfiboi, illetőleg tremolit meg aktinolit, továbbá pedig szerpentin elváltozási terméke, úgy hogy genetikailag szoros kapcsolat van az azbeszt és az említett ásványok között. Többnyire azokkal együtt terem és az átváltozás sokszor nagyon jól követhető.
melanin
Pigment, mely a bőr csírasejtjeiben található. A napsugarak károsító hatása ellen védi a szervezetet.
ultraibolya sugárzás
A látható fénynél rövidebb hullámhosszú és nagyobb energiájú sugárzás az ultraibolya sugárzás.
csalánkiütés
Duzzanat, mely a bőrön keletkezik, pirosas színű, általában viszket. Allergia következménye lehet, néhány óra alatt többnyire elmúlik.
pollen
A. m. Virágpor
urán
Radioaktív formálható nehézfém. Vegyületei mérgezők. Atomreaktorok üzemanyagaként és az atombomba hasadó anyagaként használják.
antibiotikum
Olyan anyag, melyet mikroorganizmusok termelnek, más mikroorganizmusok szaporodását gátolja, vagy elpusztítja azokat. Gyógyszerként használt antibiotikum a penicillin, neomicin, stb.
terápia
Gyógykezelés, melynek célja a gyógyítás, gyakran szükséges a tünetek enyhítésére is.
ekcéma
A bőr sajátságos gyulladása, amely rendszerint hevenyen kezdődik, kis, gyulladásos hólyagocskákkal, nedvedzéssel, heves viszketéssel. Gyakran átmegy idült állapotba, amikor a bőr gyulladt, szárazon pikkelyező, megvastagodott. A heveny ekcéma terjedése lehet ugrásszerű, úgyhogy foltokban vagy összefüggően nagy testfelületeket boríthat. Már olyan csekély külső vagy belső ingerek létrehozhatják, amelyek más egyénen semmiféle következménnyel nem járnak, mert az ekcémás egyén túlérzékeny bizonyos ingerrel szemben. Ilyen ingerek lehetnek: fajidegen fehérjék, növényi nedvek, gyógyszerek, vegyi anyagok.
komputer tomográf
Komputerrel összekapcsolt készülék. Használata során röntgenfelvételek készülnek a testről, mely sokkal részletesebb, mint egy sima röntgenfelvétel.
vírus
Latin szó, jelentése méreg. Kórokozó, mely a baktériumoktól eltérően nem tekinthető élőlénynek. Egysége a virion, melynek leglényegesebb alkotórésze egyféle nukleinsav (DNS vagy RNS), amely fehérjéből álló jellegzetes kristályszerű tokba van bezárva. Egyes virionok tartalmaznak ugyan enzimet, de egyik sem olyat, amely a vírust önálló anyagcserére vagy éppen szaporodásra képessé tehetné. A virion addig fertőzőképes, amíg megvan a lehetősége arra, hogy nukleinsav tartalma változatlan állapotban az adott vírus iránt fogékony sejt belsejébe jusson. A nukleinsav a sejtbe jutás folyamán vagy a sejten belül megszabadul burkaitól és - lényegében úgy, mintha a sejt saját nukleinsavkészletéhez tartozna - információt ad át a sejtnek a vírus szaporodásához szükséges enzimek és egyéb fehérjék termelésére. Ellenállásuk hővel szemben változó.
radioaktív sugárzás
Az atommagból kilépő sugárzás, mely a radioaktív bomlás során keletkezik.
fizikai kondíció
Testi erőnlét
strukturál
Valaminek a szerkezeti vázát felépíti
szociális
Társakra irányuló magatartás
pszichikum
Képesség , tény, mely a gondolkozásra és a lelki életre vonatkozik. Más: lelki tény, mozzanat.
hobbi
Foglalatosság, melyet az ember szabadidejében, kedvtelésből űz.
analfabéta
Írni-olvasni nem tudó, átvitt értelemben használják a hozzá nem értő emberre is a kifejezést.
dinamikus
Mozgékony, energiában gazdag
generáció
Nemzés, nemzedék. A nemzedéki rendben előre v. hátrafelé számítva minden egyes tag, továbbá az ugyanazon időben élő emberek összessége.
fizikum
Szervezet, testfelépítés
sztereotípia
Leegyszerűsítő megállapítás, rögzült viselkedésmód.
szocializálódás
Folyamat, melynek során az ember elsajátítja a különböző viselkedésformákat.
kompromisszumkészség
Képesség a megegyezésre.
pszichológia
Az emberi viselkedést és az azzal összefügő lelki folyamtokat vizsgáló tudományág.
alkoholizmus
Szélesebb értelemben a szociálisan elviselhető mértéket túllépő, alkalomszerű, periodikus, tartós, szokásszerű és/vagy fizikai-pszichikai függéssel járó alkoholfogyasztás. Szűkebb értelemben olyan mértékű krónikus alkoholfogyasztás, amely veszélybe sodorja, illetve károsítja az egészséget, a munkaképességet, valamint a személy szociális helyzetét és családi életét. Szinonimái: alkohol-visszaélés, alkoholfüggés.
intelligencia
Képesség, mely arra irányul, mennyire képes valaki a szerzett ismereteket felhasználni. Lehet még: műveltség, kultúrált magatartás.
pszichés függőség
Lelki függőség
személyiségzavar
Olyan zavar megjelölésére szolgáló orvosi diagnózis, amelyet olyan viselkedési folyamatok jellemeznek, melyek negatívan befolyásolják a beteg környezethez való viszonyulását és szélsőséges esetben a létezéssel való megküzdést.
pszichológiai problémák
szenvedélybetegség
Magatartászavar, amely bizonyos kémiai anyagok rendszeres fogyasztását foglalja magába.
konfliktuskezelés
Nézetek, érdekek összeütközésének a kezelni tudása.
szociális
Társakra irányuló magatartás
alkoholista
Rendszeresen, betegesen alkoholt fogyasztó személy. A krónikus alkoholizmus gyakori szervi és pszichés következményei: májzsugorodás, elmezavarok, az ellenállóképesség gyöngülése, stb..
- 18 mozgókép
- 68 kép
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)