A régi időkben is szokásos volt vallási alkalmakon túl, egészségügyi okokból is böjtölni. A nagy vallásalapítók, törvényhozók, vagy éppen az orvosok bölcs rendszerességgel iktatták életükbe a böjtöt, és magas kort értek meg. A legújabb kutatások és megfigyelések is azt igazolják, hogy a mértékletes böjtölés növeli a szervezet ellenálló képességét, ezáltal gyógyít és nagy hatással van az ember lelki és szellemi erejére. A böjt segítségével megtalálhatjuk lelki egyensúlyunkat, ami a modern élet egyik legritkább adománya. "Hétnapi böjt után egyszeriben elfeledkeztem arról, hogy nekem testem és tagjaim vannak...s a külvilág minden ármánya eltűnt körülöttem" (Csuang-ce)
A böjt tisztítóhatása
Az utóbbi évtizedekben táplálkozástudományi szakemberek újra felfedezték a böjt csodálatos tisztítóhatását, és mind a gyógyítás, mind az egészségmegőrzés során sikerrel alkalmazzák. Az anyagcsere nyomán megmaradó salakanyagokkal és az izzadsággal együtt ugyanis testünkből szinte minden méreganyag eltávozna, ha a természetes tisztulást a jelenlegi életkörülmények, életstílus nem gátolná jelentősen. A helytelen táplálkozás (magas cukor-, só-, zsiradéktartalmú, rostszegény, túlfinomított ételek, tartósítószerek stb.) és a szorongás egyaránt akadályozzák a méregtelenítő folyamatokat, ezért hetente egy alkalommal ajánlatos böjtölni méregtelenítés céljából.
A böjtkúrák eredményei
Az orvosi ellenőrzés mellett tartott többnapos, vagy még hosszabb böjt-kúrák meghökkentő eredményeiről is beszámol a "szakirodalom", állítólag sikeresen kezeltek vele krónikusan sovány betegeket is. Ügyelni kell azonban arra, hogy a böjt mindig összhangban álljon a böjtölő testi felépítésével, erőnlétével, nehogy gyengeséget okozzon. Többféle böjt lehetséges: teljes böjt, gyümölcs- vagy léböjt, zöldséglé- vagy zöldségleves-böjt és pároltzöldség-böjt. A számunkra legmegfelelőbb kiválasztásában érdemes szakember segítségét kérni.
Kapcsolódó információk: