A vírusok
Vírusok tulajdonságairól meg kell jegyeznünk, hogy lényegesen eltérnek az általunk "megszokott" baktériumoktól. Először is jóval kisebbek: már közönséges fénymikroszkóppal nem lehet látni őket, csak speciális, ún. elektronmikroszkóppal. Nem sorolhatók sem a növények, sem az állatok közé: "a vírus az vírus". Két alakja van: amelyik a sejten belül van, és képes megzavarni, átalakítani annak normális működését úgy, hogy a gazdasejt saját energiáját felhasználva, saját alkotóelemeiből a vírus alkotórészeit termelje, majd kész, fertőzőképes vírusokat állítson össze. Ez a vírusforma nem önálló vírus: csak része a vírussal fertőzött biológiai rendszernek, az átprogramozott sejtnek. A másik, amelyik sejtek között közvetíti a fertőzést, behatol a sejtbe átalakul az előzőleg tárgyalt formává. Tulajdonképpen nem is élő egység: mindössze fertőzőképes genetikai információs csomag! Életjelenségeket a vírusok csak élő sejteken belül mutatnak: sejten kívül nem. De vigyázat: elhagyva az "anya"sejtjüket, a vírusok fertőzőképesek maradnak akár -30 oC-on, és évekig!
Herpeszes betegségek
A herpeszes fertőzéseket is vírusok okozzák. Akármilyen hihetetlen, az emberek kb. 90%-a még gyermekkorában átesik az első fertőzésen, amely után a vírus egy életen keresztül a szervezetében marad. A gyermekkori fertőzés leggyakrabban tünetek nélküli, de jelentkezhet bizonytalan szájnyálkahártya gyulladás formájában. Ettől kezdődően egészen eltérő megterhelésre: más vírusfertőzés, láz, allergia, idegi (lelki) kimerültség, testi legyengülés, menstruáció, de akár a napfény, szél hatására is újra fellobbanthat a herpesz. Előfordulási helyei főleg a szájüregben, arcon, de lehetnek hólyagocskák a nemi szerveken is. Kellemetlen tünetekkel jár: égő, viszkető érzéssel, melyet a csoportosan álló apró hólyagok okoznak, amelyek környezetében erősen kipirult a bőr. A panaszok néhány nap alatt legtöbbször nyomtalanul elmúlnak, de legközelebb is várhatóan azon a helyen jelennek meg. Ebből kiderül, hogy maga a betegség nem gyógyul meg, csupán a tünetek tűnnek el hosszabb-rövidebb időre.
Herpeszvírusok
Ehhez a fertőzéshez nagyon hasonlít az övsömör nevű betegség, melyet a herpeszvírusok csoportjába tartozó vírus idéz elő. A betegség cseppfertőzéssel (köhögés, tüsszentés) terjed. Gyermekkorban ugyanez a vírus okozza a bárányhimlőt (varicella) is a fertőzés után a szervezetben, a gerinc melletti idegdúcokban megbújik, majd az immunrendszer gyengülésekor újra aktivizálódik. Ekkor azonban már az övsömör betegség képében. A tünetek megjelenése előtt a betegek erős fájdalmat éreznek azokon a bőrterületeken, ahol néhány nap múlva a kiütések megjelennek. A tünetek a vírus búvóhelyének megfelelően az idegdúcokból indulnak ki, és az idegek mentén terjednek. Emiatt látszik a fertőzés fellobbanásakor a szinte ővszerűen elhelyezkedő piros, apró hólyagos égető, viszkető tünet. Innen kapta a betegség a nevét is. Néhány hét alatt a betegség magától is elmúlik a legtöbb esetben. Az időben elkezdett orvosi kezeléssel a tünetek gyorsabban eltűnnek, de maga a betegség nem gyógyul meg! Számítani kell arra, hogy időnként sajnos újra előjön.
Mit okozhatnak a vírusok?
A vírusok sok ismert és gyakori betegség kórokozói. Vírusok okozzák az agyvelőgyulladás, az influenza, a közönséges nátha, a hasmenéses megbetegedések egyes formáit, a kanyarót, rubeolá;t, de a fertőző májgyulladást, a veszettséget és az AIDS fertőzést is. Ezeket a megfelelő fejezetekben beszéljük meg.
Kapcsolódó információ: