Férgek által okozott betegségek
A vírusok és baktériumok által terjesztett betegségeken kívül még néhány, ízeltlábúak és férgek által okozott fertőző megbetegedés fordul elő gyakrabban gyermekközösségekben. A tetvesség igen rossz higiéniás körülmények között élő gyermekektől indul ki, viszont igen hamar végig tud terjedni szinte az egész gyermekközösségen. A fejbőr viszketése, a vakarási nyomok gyanút kelthetnek, de tetveket csak nagyfokú tetvesség esetén láthatunk. Viszont serkéket kereshetünk főleg a fül mögötti hajas fejbőrön, a hajtincseket óvatosan széthajtogatva. Az apró, világos serkék rendszerint a hajszálak tövén tapadnak. Kezelésébe az egész gyermekközösséget célszerű bevonni, hiszen ha marad valakinek tetű a hajában, viheti tovább a kellemetlen betegséget. A hajas fejbőrt Nittyfor, Ergo hajszesszel bedörzsölve a használati utasítás szerint 20 percig rajta tartani. Lényeges a gyermekközösségek rendszeres megelőző vizsgálata. Hasonlóképpen tömeges fertőzést okozhat egyetlen, cérnagilisztával fertőzött gyermek a közösségben. A férgek petéi a szájon át jutnak be a szervezetbe, majd a bélrendszerben kikelve élősködnek. Petéiket a végbéltájon rakják le, mely főleg éjszaka igencsak viszket. A körmök tisztántartásával megelőzhető a peték újra bekebelezése, zárt nadrágban nehezebb hozzáférni az igencsak viszkető területhez.
Baktériumok szerepe a megbetegedésben
A baktériumok bizonyos formái ellen nehezebb védelmet találni. Az ősszel halmozódó betegségek az iskolakezdet után néhány héttel jelentkeznek. A skarlát ebbe a betegségcsoportba tartozik, és leggyakrabban a kisiskolás gyermekeket betegíti meg. Időben orvosi kezeléssel szövődménymentesen gyógyítható. A gyermekkori bélrendszert fertőző betegségek igen lényegesek a kialakuló hasmenés miatt: a súlyos mértékű folyadékveszteség a gyermek vérkeringésének zavarát, ezen keresztül életveszélyes állapotát is eredményezheti.
Gennykeltő baktériumok
A gennykeltő baktériumok által okozott bőrfertőzések a csecsemők, kisgyermekek gyakori betegsége. Csecsemőknél a vékony, sérülékeny bőr apró repedéseiben megtelepedő baktériumok okozhatnak bőrgyulladást. Ezeket igen híg kamillateával, híg hipermangános lemosással kezelhetjük az orvos utasításának megfelelően. A betegség gyermekkori formája leggyakrabban úgy alakul ki, hogy szúnyogcsípésen vagy apró sérülésen át a gyermek szennyezett kézzel belevakarja a kórokozókat a sebbe, ahol azok elszaporodva gennyes fertőzést okoznak. A bőrfertőzés házi gyógyítására a fentiek az irányadók, illetve az orvosi rendelés, ha az ettől eltérő. A vírusok, baktériumok által okozott betegségek részletesebb megbeszélése az aktuális fejezetekben történik.
Gyermekkori fertőző betegségek sajátosságai
A gyermekkori fertőző betegségek annyi hasonlatosságot mutatnak a felnőttkorban előfordulókkal, hogy kórokozóik hasonlóak és viszonylag gyakrabban fordulhatnak elő, ami érthető a gyermekek gyengébb védekezőképessége miatt. Ugyanúgy vírusok és baktériumok okozhatják ezeket a kórképeket. A vírusok közül megemlítendő egy herpeszvírus, amely gyermekeknél a bárányhimlőt okozza. A gyermekek közt járványszerűen előforduló betegség két hétig lappang, majd hólyagos kiütések jönnek elő, szinte órák alatt a test bőrén (de később rendszerint még a hajas fejbőrön is vannak hólyagok. A hólyagokat nem szabad elkaparni, habár viszketnek: ha elkaparja a gyermek, felülfertőződhet és hegesen gyógyul! A vírus ezek után is bennmarad a szervezetében, és a későbbiekben előforduló herpeszes fertőzésekért lesz felelős. Csecsemőknél a közönséges légúti vírusfertőzések is komolyabb következményekkel járhatnak, mint gondolnánk, ugyanis a csecsemők még nem tanultak meg a szájukon keresztül lélegezni: ha az orruk bedugul, komoly probléma adódhat. Minden esetben, ha az anyának légúti vírusfertőzésre akárcsak gyanúja is van (náthás, folyik az orra, stb.) minél gyorsabban próbálja kikúrálni magát C-vitaminnal, gyógyteákkal, esetleg aszpirinnel. Ha a gyermek mégis elkapja a vírust, a váladékot az orrából speciális szívóval le kell szívni, hogy a levegő útja szabad maradjon. Az anyatejben található védőanyagok rendszerint megóvják a csecsemőt a fertőzésektől, amíg a saját immunológiai védekezőrendszere teljes kapacitással be nem indul. Komoly légúti vírusfertőzések esetén gyakran kórházi felügyeletet igényel a gyermek. Eddig változó életkorban, de sokan átestek a kanyaró (morbilli) nevű, ugyancsak vírusok által előidézett betegségen. Ezután az életkorhoz kötött, kötelező védőoltásnak köszönhetően védettek lesznek a gyermekek ez ellen a betegség ellen, mely ha felnőtt nőknél alakult ki várandós állapotban, magzati fejlődési rendellenességeket okozott. Mindez megelőzhető az új, kötelező védőoltással. Hasonlóképpen gyermekbetegségnek számított a vírus okozta rózsahimlő (rubeola). A kanyaró elleni védőoltással együtt kapják már meg a kisgyermekek ez ellen a betegség ellen is a védelmet, kötelezően, életkorhoz kötve. A harmadik betegségfajta, ami ellen az új oltási rendszer szerint oltanak, a mumpsz. A vírus cseppfertőzéssel terjed, mint a többiek, de veszélyes szövődményekkel tarkított következményeivel a védőoltás miatt már nem nagyon kell számolnunk.
Kapcsolódó információ: