Bor készítés közben bekövetkező mérgezések
Borászat: a hordó kénezésekor kéndioxid fejlődik, melynek belégzése a klórmérgezéshez hasonló tüneteket okoz. Súlyossága a belélegzett gáz töménységétől függ. Nagy töménységben perceken belül hörgőgörcs miatt halál következhet be. Hígabb esetben görcsös köhögés, maró orr-, nyálfolyás, fulladásérzés könnyezés, mellkasi fájdalom jelentkezik. A kéndioxid a szövetek nedvességével reakcióba lépve kénessavat képezve végzi tovább romboló munkáját. A laikus segélynyújtás ebben az esetben is kimerül abban, hogy a beteget minél előbb (saját biztonságát szem előtt tartva!) szabad levegőre vigye. A többi a komolyabb mérgezés gyanújakor időközben riasztott mentők dolga.
Széndioxid okozta mérgezések
A bor érésekor az erjedés során felszaporodott széndioxid mérgezéseket okozhat a pincékben. Silógödrök, emésztőgödrök alján is fejlődik széndioxid. A levegőnél nehezebb gáz a pince alján gyűlik össze. Alacsonyra helyezett égő gyertyák mutatják a szintjét: széndioxidba merülve nem égnek tovább. A mérgezés nem csak úgy következik be, hogy a veszélyes szint eléri az ember orrát, hanem valamiért esetleg le kell hajolnia, és ott szédül meg: oxigénhiány miatt lesz rosszul: leszédülve a széndioxid szint alá, mérgezés alakul ki. Gyakran a mentésre sietők is elkövetik ezt a hibát: ugyanezzel az eredménnyel. A gáz nagy töménységben az agya légzőközpontját bénítja, így akár halált is okoz, ha nem viszik ki időben az illetőt a szabad levegőre. Ez leggyakrabban elegendő, hogy az illető magához térjen. Ha nem ez történik: nincs légzése, haladéktalanul kezdjük meg a mesterséges lélegeztetést, és hívjunk mentőt.
Szénmonoxid okozta mérgezések
Emésztőgödörben, szennyvízcsatornákban a széndioxid felszaporodás mellett állati fehérje rothadásából adódóan érezhető néha a záptojás szagára emlékeztető gáz, a kénhidrogén. A levegőnél nehezebb, tehát mélyebben elhelyezkedő gáz kis mennyiségben a szem és az orr nyálkahártyáját izgatva könnyezést, nyálfolyást, orrfolyást okozhat. Töményebb formában fél óra alatt erős fejfájás, szédülés, hasmenés jelentkezik. A töménység fokozódásával eszméletlenség és halál is beállhat. A balesetest azonnal friss levegőre kell vinni. Ehhez azonban rendszerint műszaki mentésre: oxigénpalackos légzőkészülékkel felszerelt mentőcsapatra van szükség, amivel a tűzoltók rendelkeznek. E nélkül a helyszínt megközelíteni veszélyes.
Kapcsolódó információ: