A vese
Nagyon sokan nem tulajdonítanak semmilyen jelentőséget pl. az egyszerű felfázásnak, melyre a gyakoribb, csípős vizeletürítés jellemző. A korábban lezajlott lázas betegség, fertőzés után sem törődnek nagyon a fájdalmas, csípős, gyakori vizelési ingerrel, az esetlegesen zavaros, fehér vizelettel. Ezekben az esetekben legtöbbször az alsóbb régiókból felfelé induló fertőzésről lehet szó, de ritkán a szervezetet ért baktériumok támadása is elérheti a vesét. Ezáltal a vese kiválasztó területei átengednek olyan anyagokat is (fehérjéket), melyek károsíthatják önmagát a kiválasztó egységet, ezáltal önmagában is egyre súlyosbodó folyamatot indíthatnak el. A vizelési szokásokkal (sok, csíp, fájdalmas), vizelettel kapcsolatos változások jelentsenek sürgős indokot az orvos felkeresésére is. Laboratóriumi vizeletvizsgálatokkal megállapítják, milyen oda nem illő anyagok találhatók a vizeletben. A vérvizsgálatok segítségével meghatározhatják a vese csökkent működése miatt a szervezetben maradt méreganyagok szintjét.
A vese szöveteinek pusztulása
A vese szöveteinek pusztulása végleges folyamat, és egy idő múlva a vese képtelenné válik a szervezet belső tisztán tartására. A vese tönkretételében segédkeznek a rendszeresen, évekig szedett bizonyos fajta fájdalomcsillapítók, a nem kezelt veseköves megbetegedések, a rendszeressé váló húgyúti gyulladások, az elhanyagolt cukorbetegség, az orvosi, kezelés nélkül "meggyógyuló" lázas felső légúti fertőzések. A szervezet immunológiai védekezőrendszerének zavara: a vese bizonyos sejtjei ellen félreértésből megindított pusztítóhadjárat szinte mindig a vese pusztulását eredményezi. Ilyen esetekben veseelégtelenségről beszélünk, melynek tüneteit a felhalmozódott méreganyagok okozzák. Ezt nem szabad megvárni: mindenféle vizeletürítéssel kapcsolatos panaszt, főképpen, ha nem kezelt lázas fertőzés után alakult ki, orvos vizsgáljon ki.
Vesebetegségek
Ne próbálkozzunk a vese problémáinak, a vizelettel kapcsolatos panaszaink otthoni gyógykezelésével: a legtöbb esetben mielőbbi orvosi javaslatra elindított antibiotkumos kezelés válik szükségessé, ha nem akarjuk a gyulladás tartóssá válását elősegíteni. A nem kellőképpen kikezelt vesebetegségek elhúzódóvá válnak, és a vese szöveteit, állományát állandóan pusztítják. Ez a rombolás amiatt veszélyes, mert a vese az a szervünk, mely a szervezetben termelődött méreganyagokat, azok legnagyobb részlét képes eltávolítani. Vese nélkül nem sok ideig maradna életben egy ember. Ha ennek a szervenek a működése meghibásodik, nagyon sok méreganyag maradna benn a szervezetben, mely felhalmozódva az életet veszélyezteti.
Vesebetegségek megelőzése
A létező legrosszabb esetben a beteg megtudja, hogy veséjét visszafordíthatatlan károsodás érte, mely lassan rosszabbodik az előírt diéta hatásának ellenére is. A diéta szigorú betartása segítheti a betegség végállapotának elhúzását. Ez a diéta a fehérjék bevitelének optimális csökkentésére, az életfontos fehérjefajták fogyasztására összpontosít. Mivel a feleslegesen bevitt fehérjékből képződik a szervezet számára veszélyes méreganyagok nagy része. Ezen felül a folyadékmennyiség mértékletes fokozása is cél lehet. A folyadékkal ugyanis még a csökkent veseműködés ellenére is sok méreganyag távozhat a szervezetből. Sajnos sok fiatal beteg (mert ez nem az idősek betegsége!) nem veszi elég komolyan állapotát, nem akarják elhinni, hogy a betegség, melyet orvosaik veszélyesnek neveznek, valóban életüket fenyegeti. A veseelégtelenség, ellenben sok más betegséggel, a fennálló kellemetlen tüneteken kívül nem fáj. A betegséget sokan a fájdalommal kapcsolják össze: mondván, ami nem fáj, az nem is igazi betegség. Ez a tévedés az orvosok tanácsai ellenére sok fiatal krónikus vesebetegnek több évet vesz el az életéből.
Kapcsolódó információk:
Kapcsolódó animációk: