Allergének a szervezetben
Ha mégis bejut az allergén, a "csapda lecsapódik", és a szervezetet elárasztja az abból a sejtből kiáramló belső hatóanyag. Az előbb említett "csapdaként" működő őrjáratozó sejtek természetesen a fehérvérsejtek csoportjába tartoznak, a szervezet védekezőrendszerének részét képezik. A belőlük kiszabaduló hatóanyag okozza a tüneteket hogy milyen gyorsan jelentkeznek, az allergén bejutási módjától is függ. A tápcsatornán át bekerülő élelmianyagok lassabban okoznak tüneteket, mint a rovarcsípések, gyógyszerként beszedett, vagy a légutakon át bejutott idegen anyagok. A nagyobb levegőszennyezés miatt megnőtt a külső okok miatti asztmák előfordulása is. A levegőben szálló porszem nagyságú szennyeződések lejutva a légutak mélyebb részeibe, mozgásba hozhatják a védelmi rendszer sejtjeit, melyek asztmás jelenségekkel jeleznek. De nemcsak a légutakon át juthatnak be allergének a szervezetbe. A táplálékban bekerülő, kiütéseket vagy hasmenést okozó élelmi anyagok a bélrendszerben okoznak panaszokat. A bőrre kerülő vegyszerek, fémek, ékszerek legtöbbször csak helyi bőrjelenségeket okoznak. A levegőben lebegő szemcsék nemcsak a légutakba kerülhetnek be, de a szem kötőhártyáját és a orrnyálkahártyát is ingerelhetik. A közvetlenül a vérbe, az érpályába adott injekciók okozhatják a legsúlyosabb allergiás betegségeket.
Az allergia enyhítése
A vegyszerek okozta allergiás ekcéma is megszűnik, ha gumikesztyűben mosogat az illető, vagy ha alaposan kiöblíti a mosószeres mosás után a fehérneműt. A házipor allergia általában enyhül nyáron (nyaraláskor), és megfigyelhető, hogy hazatéréskor súlyosabb, kellemetlenebb formában jelentkezik. Ugyancsak az otthoni rosszabbodás jellemzi a szőrre allergiás egyének állapotát. Sokan túlérzékenyek pl. a kedvenc macskájuk szőrére, vagy az egér-, patkányszőrre. Ilyenkor nincs más hátra, kerülni kell a találkozást ezekkel az állatokkal: el kellene ajándékozni a cicát, a rágcsálókat pedig el kell üldözni, ki kell irtani.
Az allergia kiújulása
Az allergiás jelenségek, betegségek többsége jellemző éves ritmusos előfordulást mutat. A pollenre allergiások panaszai rendszerint a tavaszi időszakban kezdődnek és csak őszre szűnnek meg, az éppen akkor virágzó növények függvényében. A pollenmentes, hűvös helyeken a panaszaik is enyhülnek: pl. barlangkúrák során, de templomokban is. A kontakt-allergiás panaszok enyhülnek ill. megszűnnek, ha az illető nem hordja a kérdéses ékszert, óraszíjat, stb. Éves ritmust mutat az egyes ételek fogyasztásakor jelentkező kiütés, hasmenés is. Ez nyilvánvalóan összefüggésben van az adott zöldség, gyümölcs beérésével, fogyasztásával. Ezekben a ritka esetekben a vitamin és ásványi anyag pótlást más gyümölcsökből kell pótolnunk. Aki valamilyen élelmiszerre allergiás óvatosan fogyassza az ismert allergéneket hordozó finomságokat (földieper, málna, tehéntej, tojás, őszibarack) is!
Az allergiás jelenségek okai
Vajon mi lehet az oka ezeknek a jelenségeknek? Az allergiás hajlam bizonyos anyagokra veleszületett képesség. Az ilyen ember bizonyos anyagokra allergiás, túlérzékeny módon reagál: a fent említett tünetek valamelyikét produkálja. A szervezetén belül ugyanis olyan sejtek keringenek, melyek felhúzott csapdaként vigyáznak arra, hogy allergén anyagok ne kerüljenek a szervezetbe.
Kapcsolódó információk: