Világi gótika a német területeken
A posztóházak és a piaccsarnokok épületei voltak az első, igazán díszes városi épületek. A gótika ornamentális elemeit használták fel hozzá, tornyaik gyakran a templomtornyokkal versengve elképesztő magasságokba értek. A német városházépítők szívesen merítettek az egyházi építészetből, annak formai elemeit szívesen alkalmazták a középületeken. A városházák díszítése rendkívül gazdag. Ez figyelhető meg a Hanza városok központjában, Lübeckben álló városházán is, amelynek homlokzata versenyre kél a mellette épült Marienkirche képével. A lübecki városháza homlokzatának vonásait számos német városban utánozták. A mutatós homlokzat reprezentatív jellegét szolgálta minden tornyocska, fülke és ablak. A tangermündei városháza h omlokzata a dekorációját tekintve templomhoz hasonlatos, a nagy gótikus székesegyházak háromhajós osztását utánozza.
A városházák mellett a falak kapuépítményei is egyre hivalkodóbb homlokzatot kaptak. Az esztétikum kezdett fontosabbá válni a védelmi szerepnél. Szép példája ennek a Treptowi kapu Neubrandenburgban. A 14-15. században épült téglából kirakott építményt vakfülkék és ablakok, vimpergák és tornyok tagolják, rózsaablakot imitáló téglaberakásokkal díszítve.
A világi kőépítészet kiemelkedő példája a kölni városháza 15. század elején épült tornya. Az épületen az egyházi építészet minden formai elemét alkalmazták: csúcsíves fülkékben kőkeresztes ablakok, gazdag szobrászati díszítéssel. A torony minden szintjét pincétől a padlásig külön feladattal látták el, a legalsó szint a borospince, fölötte a földszinten irattár, az emeleteken pedig tanácsterem és gyűlésterem, továbbá a fegyverraktár kapott helyet.
A német városok legtöbb épülete favázas szerkezettel készült. A favázas technika lényege, hogy a vázat alkotó farekeszeket vályoggal vagy téglával töltik ki, úgy hogy kívülről a tartó favázszerkezet jól látható legyen, s ez egyben ez adja a homlokzat dekoratív tagolását is. Lakóházak, ispotályok, városházák is épültek ilyen technikával, főként az Északi-tenger partjának városaiban. A favázas építkezés jellegzetes alkotása a Fritzlar főterén álló Szent Mihály testvérület céhháza. Homlokzatát a földszinten árkádos terem, fölötte háromszintes zárt erkély tagolja, mely a tetőn nyolcszögű tornyocskában végződik.