Angol kódexek
Angliában a 13-14. században két stílus uralkodott: egyrészt a korábbi korszak indafonatos díszítése élt tovább, a másik pedig rendkívül hasonló a francia gótikához. A kódexkészítés nagy központjai Canterbury, Durham, Westminster, St Albans, Hereford. Az egyházi használatra készült művek mellett megjelennek a világi, történelmi jellegűek, a lovagvilágot bemutató kódexek.
Angol kódexek; Szent Edward király élete
A S zent Edward király életéről szóló mű a 13. században készült, francia nyelven íródott, mivel a normann hódítás után az angol főurak nyelve a francia lett. A szövegben jól megfigyelhető a miniátor munkája, aki a lényeges részeket és a nagy kezdőbetűket (iniciálékat) a piros míniummal emelte ki. Az illusztráción az 1066-os hastingsi csatát láthatjuk, mikor Hódító Vilmos legyőzte Hitvalló Edward utódát, II. Haraldot. A kép mozgalmas, a harcoló alakok elrendezése zsúfolt, és csak azért nem vált áttekinthetetlenné, mert a rajz finom, pontos. Ez általában jellemző az angol kódexfestőkre. Az illuminátorok munkáiból a 13. századi fegyverzetet is megismerhetjük.
Angol kódexek; Mária királynő zsoltároskönyve
Az angol könyvfestészet főműve Mária királynő zsoltároskönyve (Queen Mary's Psalter) a 14. század elejéről, mely nevét onnan kapta, hogy elkészülte után 200 évvel Tudor Mária királynőnek ajándékozták. A lap díszítése 6 részre oszlik, mindegyik mezőben 1-1 próféta és egy glóriás apostol áll, tapétaszerű, geometrikus mintázatú háttér előtt, kezükben mondatszalagokat fognak. Az alakok testtartása és kézmozdulatuk kecses, a drapériák anyagszerűek, a mesterre hatottak a francia illusztrációk.