Az újbirodalmi királyok alatt a temetkezés jellege megváltozott. Sír és halotti templom messze került egymástól: a halotti templomokat a Thébát nyugatról lezáró hegység beöblösödése, Deir el-Bahri közelében építették fel. A hegynek a halotti templomok mögött húzódó részét keskeny völgy szeli át. Sírjukat itt vájták a sziklába az uralkodók: ez a Királyok Völgye.
Hatsepszut királynő (Kr. e. 1479 – 1458) halotti templomát az ókori egyiptomiak által csak „Völgy”-nek nevezett Deir el-Bahriban, közvetlenül II. Mentuhotep király középbirodalmi sírtemploma mellé építette. A templom teraszos kiképzése Mentuhotep templomát másolja. Az egyteraszos középbirodalmi templommal ellentétben itt a tágas udvar után két, pillérekkel tagolt homlokzatú terasz következik, amelyekre széles rámpák vezetnek fel. A pillérsorok mögötti falfelületeket domborművek díszítik: az alsó teraszon egy obeliszkpárnak a Níluson való szállítása és Thébába érkezése látható, a fölötte lévő terasz falán balra az Afrika keleti partján fekvő Puntba indított expedíció eseményei, jobbra pedig a királynő isteni születésének és trónra lépésének fiktív jelenetei. A felső teraszon középen Ámon-szentély, balra az ősök kultuszára szolgáló helyiségek, jobbra pedig napudvar található.
Az újbirodalmi Théba egyik legfontosabb ünnepe a halottak tiszteletére rendezett Völgyünnep. Ennek során, a szemközti parton lévő Karnakból, az Ámon-templomból elindulva, Ámon isten szobrát bárkán átvitték a Níluson, és egy körmenetben az istenszobor meglátogatta a királyi halotti templomokban tisztelt Ámonokat. Hatsepszut királynő terasztemploma a Völgyünnep végső állomásának épült.
Hatsepszut halotti templomának feltárását Auguste Mariette francia régész kezdte el 1858-ban, munkáját Edouard Naville svájci egyiptológus fejezte be 1893 – 1896 között. Jelenleg lengyel egyiptológusok dolgoznak teljes rekonstrukcióján.