Kiállítási lehetőségek
Minden művész szeretné műveit másoknak megmutatni. Erre a célra szolgálnak a kiállítások. De ez nem elég. A művészek egyik legnagyobb kívánsága – ha már legjobb tudásuk szerint az "örökkévalóságnak" dolgoznak – szeretnék műveiket az "örök életet" biztosító múzeumokban látni. A múzeumig azonban nagyon szerteágazó utak vezetnek, vagy el sem vezetnek odáig. Az a romantikus képzet, amely szerint az éhező művész magányban alkot, majd a csodálatos mecénás felfedezi, már a múlté. Kemény munkával kell karriert építeni, újabb és újabb bemutatkozási lehetőségeket keresni, különben elmarad a "nagy áttörés".
Magyarországon a rendszerváltás óta az intézmények két alapvető típusú kiállítóhelyén mutatkozhatnak be a művészek:
- nonprofit intézményekben (galériák, kiállítóhelyek, múzeumok) és
- profitorientált intézményekben.
E két típus között főleg a nyugat-európai, amerikai gyakorlatban nem olyan éles a határ. Gyakran előfordul, hogy az adott nagyváros reprezentatív állami kiállítóhelyén önálló kiállítással szereplő művész ezzel egy időben profitot termelő galériában állít ki. Megtörténhet az is, hogy galériákból vásárolnak állami gyűjteményekbe.
Szociológiai szempontból a művészeti élet képe akkor válik teljessé, ha megemlítjük a "befogadó" réteget is, a közönséget, s azon belül két sajátos csoportot, a műgyűjtőket és a kritikusokat.