- Művészettörténet - 12. évfolyam
- Bevezető óra - A modern művészetről
- Fogalom gyűjtemény
Absztrakt: A valóságtól elvonatkoztatott.
pop art:Az 1950-es évektől jelenlévő nemzetközi irányzat. Célja, a mindennapi élet jelenségeit, a tömegkultúrát, a „fogyasztói kultúrát” bevonni a képzőművészetbe. Jelentős képviselői: Robert Rauschenberg, Andy Warhol, Roy Lichtenstein a magyarok közül Jovánovics György, Konkoly Gyula.
Posztmodern: („késő modern” vagy „modern utáni”) – Vitatott terminus, a 20. század utolsó negyedében jelent meg, a mai napig tart. A hetvenes évek második felében mint a klasszikus elemek kiemelésével, kontextustól való elszakításával, a hagyományok átértékelésével jellemezhető építészeti irányzat jelent meg (későbbi fejleménye a dekonstrukció). A történelmi folyamatok (akár a modernizmus története) helyett a történelemhez való személyes viszonyt előtérbe helyező felfogás a hagyományok átértékelésével és a történelem relativizmusának felismerésével a posztmodern képzőművészet és irodalom alapjává, jellegzetességévé vált. A posztmodern egy bizonyos társadalmi változásra is felhívja a figyelmet, melyben a nemiség (gender) kérdése, a különféle módon meghatározott identitás(ok) általános kérdésekké értékelődnek, így a képzőművészetben is fontos helyet foglalnak el.
ready made: (angol- késztermék) késztermék beemelése a művészetbe. A gesztust Marchel Duchamp használta először az 1910-es években, célja, a művészet határainak elmosása volt.
Realizmus: a valóságot, a látható világot szépítés vagy idealizálás nélkül ábrázoló festészet, amely a 19. század harmincas éveiben jelent meg, és a hagyományos akadémiai műfajhierarchia felbomlásához vezetett. Első képviselői és előkészítői az egyes európai országokban a zsáner- és a tájképfestészetet a magas művészet igényével művelő festők voltak. A negyvenes és ötvenes években Franciaországban a vidéki polgárság, a parasztok és a munkások ábrázolásával Courbet, Millet és Daumier társadalmi feszültségeknek is hangot adott, a radikális tartalmat új, szokatlan formai megoldásokkal juttatva kifejezésre. A hatvanas években a Párizs külkerületeiben élőket és a bohémek világát bemutató festményeivel Manet is a realizmus képviselőjének számított.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)