Caravaggio, Michelangelo da

Caravaggio, Michelangelo da (1569 – 1609): Észak-olasz manieristáknál nevelkedett, nagy hatással volt rá a velencei kolorit. Rómában Cavaliere d'Arpino tanítványa lett. Félalakos zsánerképeinek naturalizmusát vallásos tárgyú kompozícióiba is átvitte Gyilkossági ügybe keveredve 1606-ban Nápolyba menekült. Innen is Máltába, majd Szicíliába ment, 1609-ben ismét Nápolyban működött, s amikor ismét Rómába indult, útközben gyilkos láz áldozata lett. Az akadémisták, a Carracciak követői a művészet megrontóját látták benne, mégis nagyon népszerű volt és még a bolognai festőkre, Renire, Domenichinóra és Guercinóra is hatással volt. Lázasan tanulmányozták a Rómában megfordult idegen festők: Rubens, a flamandok (főként az utrechti caravaggisták vezéralakja Gerard van Honthorst), és a franciák is (Valentin, Vouet). Nápolyban követői, Salvator Rosa és a spanyol Ribera önálló iskolát teremtettek.