Pitagorasz-tétel
A Pitagorasz-tétel szerint derékszögű háromszögben a két befogó hosszának a négyzetösszege egyenlő az átfogó hosszának a négyzetével.
Vezérvonal
A síkidom kerületét alkotó pontok összességét vezérvonalnak nevezzük. Ez lehet kör, sokszög, de tetszőleges záródó síkbeli vonal is.
Alkotó
Az adott egyenessel párhuzamos, a vezérvonal síkját metsző egyeneseket, alkotóknak nevezzük.
Kezdőpont
A vektor kiindulópontja lesz a vektor kezdőpontja.
Egyező állású alakzatok
Ha az O pontból kiindulva az eredeti pontokat és a megfelelő képpontokat ugyanabba az irányba mérjük fel, akkor a megfelelő oldalak irányításával kapott vektorok egyező irányúak, ezért az alakzat és a képe egyező állású.
Hasonló testek
Két test hasonló, ha megfelelő oldaléleinek aránya egyenlő.
Végpont
A vektor végpontja az irányított szakasz vége.
Fordított állású alakzatok
Ha az O pontból kiindulva az eredeti pontokat és a megfelelő képpontokat ellentétes irányba mérjük fel, akkor a megfelelő oldalak irányításával kapott vektorok ellentétes irányúak, ezért az alakzat és a képe fordított állású.
Ellentett vektorok
Ha két vektor abszolútértéke egyenlő, párhuzamosak (egyállásúak) és ellentétes irányúak, akkor a két vektort egymás ellentettjének nevezzük.
Párhuzamos szelők
Párhuzamos szelők tétele:
Ha egy szög szárait párhuzamos egyenesekkel metsszük, akkor az egyik száron keletkező szakaszok aránya egyenlő a másik száron keletkező megfelelő szakaszok arányával.
Külső hasonlósági pont
Ha , akkor az OP és az távolságokat ugyanabba az irányba mérjük föl, ezért az O pont nem esik a P pont és a közé. Ebben az esetben külső hasonlósági pontról beszélünk.
A vektorok összegzése kommutatív
Két vektor összeadása kommutatív művelet: .
Ellentett vektorok összege és különbsége
Két ellentett vektor összege nullvektor.
Belső hasonlósági pont
Ha , akkor az OP és az távolságokat ellenkező irányba mérjük föl, ezért az O pont a P pont és a P’ közé esik. Ebben az esetben belső hasonlósági pontról beszélünk.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)