- 3 téma
áttérés más alapú logaritmusra
Ha ismerjük a számoknak egy adott alapú logaritmusát, akkor azok segítségével egy szám valamely más alapú logaritmusát is kiszámíthatjuk. Röviden ezt úgy mondjuk, hogy áttérhetünk más alapú logaritmusra. Valamely szám új alapú logaritmusát úgy kapjuk, hogy a régi alapú logaritmusát elosztjuk az új alap régi alapú logaritmusával, vagyis
biztos esemény
Biztos eseménynek nevezzük az olyan eseményt, amely biztosan bekövetkezik. A biztos esemény valószínűsége 1. Például: Szabályos hatoldalú kocka feldobásakor legyen A az az esemény, hogy 10-nél kisebb számot dobunk. Ez biztosan bekövetkezik, s így P(A) =
= 1.
egy ponttal és egy irányszöggel megadott egyenes
Egy egyenest megadhatunk egy pontjával és irányszögével. Az irányszög a x tengellyel bezárt szöget jelenti.
egy ponttal és egy iránytangenssel megadott egyenes
Adott az e egyenes P0(x0; y0) pontja és m iránytangense. Ekkor az e egy normálvektora(m; -1). Ezt behelyettesítve a normálvektoros alakba kapjuk, hogy : mx – y = mx0 – y0, amiből átrendezéssel: y – y0 = m(x – x0). Ez az m iránytangensével és P0(x0; y0) pontjával adott egyenes egyenlete, vagy másképpen az egyenes egyenletének iránytényezős alakja.
egyenes egyenletének felírása
Egyenes egyenlete fölríható például egy pontjának és egy normálvektorának koordinátái segítségével. Legyen az egyenesre illeszkedő pont P0(x0; y0), n(A; B) pedig az egyenes egy normálvektora. Ekkor az egyenes egyenlete Ax + By = Ax0 + By0.
egyenes helyzetét jellemző adatok
A koordinátasíkon egy egyenes helyzetét egyértelmű módon meghatározza: egy pontja és egy normálvektora, egy pontja és egy irányvektora, egy pontja és egy irányszöge, egy pontja és az iránytangense (ha létezik iránytangense).
egyenes vektoregyenlete
Adott az egyenes P0(x0; y0) pontjának r0(x0; y0) helyvektora és n(A; B) normálvektora. Az egyenes egy tetszőleges P(x; y) pontjának helyvektora r(x; y). Ekkor
= r – r0 vektor az egyenes egy irányvektora. Mivel az egyenes n normálvektora és
irányvektora egymásra merőlegesek, ezért skaláris szorzatuk n(r – r0) = 0. Ezt az egyenes vektoregynletének nevezzük.
egyenesek párhuzamosságának szükséges és elégséges feltételei
Két egyenes párhuzamos, ha normálvektoraik párhuzamosak, irányvektoraik párhuzamosak, meredekségük egyenlő vagy nem értelmezhető.
egyszerű gráf
Egy gráfot egyszerűnek nevezünk, ha nincs benne sem hurok- sem párhuzamos él.
ellipszis
Azon síkbeli pontok halmazát, amelyek két adott ponttól mért távolságuk összege állandó, és ez az állandó nagyobb a két pont távolságánál, ellipszisnek nevezzük.
ellipszis fókuszpontjai
Azon síkbeli pontok halmazát, amelyek két adott ponttól mért távolságuk összege állandó, és ez az állandó nagyobb a két pont távolságánál, ellipszisnek nevezzük. A két pontot az ellipszis fókuszontjának (vagy gyújtópontjának) hívjuk.
ellipszis kistengelye
Az ellipszis nagytengelyének felezőmerőlegese az ellipszis másik szimmetriatengelye. Az ellipszis ebből kimetszi a CD szakaszt, ezt az ellipszis kistengelyének nevezzük.
erők eredője és hajlásszöge
Ha több erő hat egy testre, akkor helyettesíthető egy eredő erővel. Az eredő erő hajlásszögét szögfügevények segítségével tudjuk kiszámolni.
értékkészlet szerepe egyenletek megoldásában
Egyenletek megoldásában nagy szerep van az egyenlet két oldalán álló függvény értékkészlete vizsgálatának, hiszen a két értékkészlet metszete adja az egyenlet megoldásainak alaphalmazát, ami azt jelenti, hogy a megoldhatóság szükséges feltétele, hogy ez a halmaz ne kegyen üres. Például
a egyenlet megoldása előtt az értékkészlet vizsgálatakor azt tapasztaljuk, hogy az egyenlet bal oldal csak pozitív, míg jobb oldala csak nem pozitív értékeket vehet föl, tehát az egyenletnek nincs megoldása.
esemény valószínűsége
Minden A eseményhez rendeljünk hozzá egy valós számot, amelyet az A esemény valószínűségének nevezünk és P(A)-val jelölünk, a következő kikötésekkel: 1. 0
P(A)
1; 2. a biztos esemény valószínűsége 1; 3. ha A esemény és B esemény egymástól független, vagyis A
B =
, azaz egyszerre nem valósulhat meg, akkor annak a valószínűsége, hogy valamelyik megvalósul P(A
B) = P(A) + P(B).
Euler-vonal
Ha egy gráfnak van Euler-vonala, az azt jelenti, hogy a gráf egyik pontjából kiindulva a ceruza felemelése nélkül megrajzolhatjuk a gráfot úgy, hogy ceruzánkkal minden élen pontosan egyszer haladunk át, és visszatérünk a kiindulópontba.
Euler-vonalra vonatkozó tétel
Ha egy gráfnak van Euler-vonala, az azt jelenti, hogy a gráf egyik pontjából kiindulva a ceruza felemelése nélkül megrajzolhatjuk a gráfot úgy, hogy ceruzánkkal minden élen pontosan egyszer haladunk át, és visszatérünk a kiindulópontba.
exponenciális egyenlet
Az olyan egyenleteket, ahol az ismeretlen egy hatvány kitevőjében (exponensében) található exponenciális egyenletnek nevezzük. Például 23x-1 = 0,5. Exponenciális egyenletek algebrai megoldásánál általában a cél, hogy a hatványozás és gyökvonás azonosságaival az eredeti egyenlete vele ekvivalens olyan egyenletté alakítsuk, ahol az egyenlet két oldalán azonos alapú hatványok szerepelnek. Mivel, az exponenciális függvény szigorúan monoton, a hatványlap ilyenkor elhagyható.
exponenciális függvény
Azokat a függvényeket, amelyeknek hozzárendelési szabálya adott alap változó kitevőjű hatványa, exponenciális függvényeknek nevezzük. Pélrául: y=2x
exponenciális függvény monotonitása
Az f(x) =ax (a > 0 és a
1) exponenciális függvény, ha a > 1 szigorúan monoton növekedő, ha pedig 0 < a < 1, akkor szigorúan monoton csökkenő. Ezt a tulajdonságot használjuk ki elsősorban az exponenciális egyenletek megoldásakor.
exponenciális függvény valós számok halmazán
Exponenciális függvény racionális számok halmazán általános alakban f(x)=ax , ahol x eleme a racionális számok halmazának. Az alap (a) a>0 és a≠1.
fagráf
Olyan összefüggő gráf, amelyben nincs kör.
faktoriális
N faktoriálisnak nevezzük , és n!-nel jelöljük az első n pozitív egész szám szorzatát. Így 1! = 1; 2! =
; 3! =
.
félsíkok pontkoordinátái
Azon pontok koordinátái amelyek rajta vannak a félsíkon.
fokszámtétel
Bármely gráfban a fokszámok összege az élek számának kétszerese, valamint bármely gráfban a páratlan fokszámú pontok száma páros.
forgatónyomaték
A forgatónyomaték vektor mennyiség. A következő összefüggés írja le M=F*r ahol M-forgatónyomaték , F az erő nagysága, r pedig erőkar hossza.
futópont
Egy alakzat egy tetszőleges pontját az alakzat futópontjának nevezzük.
gráf
Gráfnak nevezzük pontoknak és éleknek egy halmazát, ahol élekre pontok illeszkednek úgy, hogy minden élre legalább egy, legfeljebb két pont illeszkedik.
gráf élei
Gráfnak nevezzük pontoknak és éleknek egy halmazát, ahol élekre pontok illeszkednek úgy, hogy minden élre legalább egy, legfeljebb két pont illeszkedik. Ha két csúcsot több él is összeköt, akkor ezeket az éleket párhuzamos éleknek nevezzük. Ha egy élnek ugyanaz a kezdő és a végpontja, akkor hurokélnek nevezzük.
gráf szögpontjai
Gráfnak nevezzük pontoknak és éleknek egy halmazát, ahol élekre pontok illeszkednek úgy, hogy minden élre legalább egy, legfeljebb két pont illeszkedik. A pontokat a gráf pontjainak (vagy szögpontjainak vagy csúcsainak) nevezzük.
gyakoriság
Egy adat gyakorisága megmutatja, hogy hányszor fordul elő az összes adat között. Például a 2, 2, 2, 3, 4, 5, 5, 5, 7 adatsokaságban a 2 és az 5 gyakorisága 3, a3, 4 és 7 gyakorisága 1.
gyök logaritmusa
Gyök logaritmusa egyenlő a gyök alatti szám logaritmusának és a gyökkitevőnek a hányadosával, azaz
Például
.
gyökfüggvény
Rendeljük hozzá minden valós x-hez
-et, ha ez utóbbi létezik (páros n-ek esetén csak a nemnegatív számoknak van gyöke), így az n-edik gyök függvényt értelmezzük. A kapott függvény képe páros n-ek esetén egy első síknegyedbeli félparabola, páratlan n-ek esetén az
függvény y= x egyenletű negyedfelező egyenesre való tükörképe.
gyökfüggvények tulajdonságai
Az
függvény tulajdonságai, ha n páros szám. Értelmezési tartománya és értékkészlete is a nemnegatív való számok halmaza. Zérushelye az x = 0-ban-van, ahol egyben a függvény abszolút minimuma is található. Szigorúan monoton növekvő, nem periodikus, nem páros és nem páratlan, alulról korlátos (infimuma: 0), folytonos függvény. Az
függvény tulajdonságai, ha n páratlan szám. Értelmezési tartománya és értékkészlete a valós számok halmaza. Zérushelye az x = 0 pontban van. Szigorúan monoton növekvő, szélsőértékkel nem rendelkező, páratlan, nem periodikus, sem alulról sem fölülről nem korlátos, folytonos függvény.
hányados logaritmusa
Egy tört logaritmusa egyenlő a számláló és a nevező (ebben a sorrendben vett) logaritmusának különbségével, azaz
háromszög köré írható körének sugara
A háromszög oldalfelező merőlegesei egy pontban metszik egymást ez a pont a háromszög köré írható körének középpontja, tehát ebből a pontból egy csúcsba húzott szakasz a köré írható kör sugara. A háromszög területe kiszámítható a köré írható kör sugarának segítségével :
(ahol T a háromszög területe, R a köré írható kör sugara, a, b és c pedig a háromszög oldalai).
háromszög köré írt kör egyenletének felírása
helyvektor eltolása
Tüntessük ki a tér egy pontját amit elnevezünk O-nak és origónak fogjuk nevezni. Ekkor a tér tetszőleges A pontjába mutató OA vektort az A pont helyvektorának hívjuk.
hiperbola
A hiperbola azon pontok helye a síkon, amelyeknek a sík két adott pontjától, a hiperbola fókuszpontjaitól (más néven gyújtópontjaitól) vett távolságkülönbsége abszolútértékben – a két pont távolságánál kisebb állandó.
hiperbola valós tengelye
A hiperbola azon pontok helye a síkon, amelyeknek a sík két adott pontjától, a hiperbola fókuszpontjaitól (más néven gyújtópontjaitól) vett távolságkülönbsége abszolútértékben – a két pont távolságánál kisebb állandó. A két adott F1 és F2 fókuszpont által meghatározott szakasz felezőpontja a hiperbola középpontja. A fókuszpontok által meghatározott egyenes a hiperbola két ágából kimetszi az A és B pontokat. Az AB szakaszt a hiperbola valós tengelyének nevezzük. (Szokták még az AB egyenest is a hiperbola valós tengelyének nevezni.)
hurokél
Egy gráf olyan élét, amelynek végpontjai azonosak, hurokélnek nevezzük.
inverz függvény
Kölcsönösen egyértelmű f függvénynél a függvény inverzének nevezzük a függvény megfordítását, azaz azt a függvényt, amely f(x)-hez x-et rendeli. Jele. f*, vagy f-1; vagy
. Ekkor persze
kell, hogy legyen. Például az f(x) = log2 x inverze 2x. Egy f(x) függvény inverzének képét megkapjuk, ha az f(x) függvény képét az y =x egyenletű negyedfelező egyenesre tükrözzük.
irracionális kitevőjű hatványok
A hatványozás racionálisról irracionális kitevőre történő kiterjesztésekor az alapgondolat az, hogy a valós számok halmazán értelmezett exponenciális függvény szigorúan monoton és folytonos maradjon, így megállapodunk abban, hogy
szám olyan legyen, hogy bármely egymáshoz közeli r <
< q ott
.
ismétlés nélküli kombináció
Az n elemű halmaz k elemű részhalmazait az n elem k-ad osztályú ismétlés nélküli kombinációinak nevezzük. Ezek jelölése:
. N elem k-ad osztályú ismétlés nélküli kombinációinak száma :
. Például 8 sportoló közül az edző 3-at küld versenyre. A 8 ember közül összesen
féle képen választhatja ki a három embert.
ismétlés nélküli permutáció
Az n-elemű H halmaz elemeinek egy ismétlés nélküli permutációján az elemek egy sorozatát értjük, amelyben minden elem pontosan egyszer szerepel. Pn=n! ahol n-elem ismétlés nélküli permutációnak száma Pn.
ismétléses kombináció
Ha (n
N+) k-Ad osztályú (k
n) kombinációit úgy képezzük, hogy a k számú elem között az n elem bármelyike akárhányszor szerepelhet, akkor egy ilyen kiválasztást az n elem k-ad osztályú ismétléses kombinációjának nevezzük. Az n elem összes k-ad osztályú ismétléses kombinációinak száma:
ismétléses permutáció
N elem, melyből n1, n2 … nk egyforma van, lehetséges sorrendjeit az eleme ismétléses permutációjának hívjuk. Ezek száma:
kedvező elemi események
A kedvező elemi események ami olyan elemi események amikor P(a) bekövetkezhet. P(a)= kedvező elemi esemény/ összes elemi esemény.
két kör metszépontjai
Két kör közös pontjainak koordinátáit meghatározhatjuk, ha a két kör egyenletéből alkotott kétismeretlenes két egyenletből álló egyenletrendszert megoldjuk. A közös pontok koordinátái az egyenletrendszert kielégítő valós számpárok.
két ponttal megadott egyenes
Legyen megadva az A(x1; y1) és B(x2; y2). A rajtuk fekvő egyenesnek egy irányvektora az
= b – a (x2 – x1; y2 –y1) vektor. Mivel ismerjük az egyenes egy pontját és egy irányvektorát, már fölírhatjuk az egyenes egyenletét.
két vektor hajlásszöge
Két vektor hajlásszöge az általuk bezárt szög nagysága.
két vektor hajlásszögének kiszámítása koordinátákkal
cos(α)=(ab)/(|a|.|b|) összefüggéssel lehet kiszámolni.
két vektor párhuzamosságának feltétele
Két vektor, akkor párhuzamos ha irány tangensük megegyezik.
komplementer esemény
Elemi események egy halmazát eseménynek nevezzük. A halmaz komplementere,
, szintén egy halmaz, amely így esemény. Ezt az eseményt az A komplementer eseményének nevezzük, amely pontosan akkor következik be, ha A nem következik be. Példa: szabályos hatoldalú kocka feldobásakor a lehetséges eredmények hat elemi eseményt határoznak meg: 1, 2, 3, 4, 5 és 6. Legyen A az az esemény, hogy páros számot dobunk. Ez az 2, 4 és 6 elemi események halmaza. Az A komplementer eseménye így az 1, 3 és 5 elemi események halmaza, tehát az amikor a dobott szám páratlan lesz.
kölcsönösen egyértelműség
königsbergi hidak problémája
Euler vetette fel a problémát: lehet-e Königsberg (más néven Kalinyingrád) városán átfolyó Pregel folyó hídjain keresztül olyan sétát tenni, hogy ennek során minden hídon pontosan egyszer haladjunk át? A kérdésre a válasz nemleges. A königsbergi hidak problémája adta az első indítást a gráfelmélet felépítéséhez.
kör (gráfelmélet)
A gráfelméletben a kör élek olyan egymáshoz csatlakozó sorozata, amelyben az élek és pontok egynél többször nem szerepelhetnek, és a kiindulási pont megegyezik a végponttal.
kör belső pontjaira igaz egyenlőtlenség
Kör belső pontjaira igaz egyenlőtlenség: (x-u)2+(y-v)2=>r2 ahol u abszcissza és v ordináta.
kör egyenlete
Az O (u; v) középpontú r sugarú kör egyenlete:
. Speciálisan, ha a kör középpontja az origó, akkor az egyenlete:
. Például Az O(3, -2) középpontú, 5 egység sugarú kör egyenlete:
.
kör és parabola helyzete
kör tengelymetszetei
A kör tengelymetszetei azok a pontok ahol a kör metszi az x és y tengelyt. A kör egyenlete a következő (x-u)2(y-v)2=r2 , ahol u és v változók a kör középpontjának az origóhoz viszonyított távolságát mutatják. A kör ott metszi az y tengelyt ahol az x értéke 0. A kör ott metszi az x tengelyt ahol y értéke 0
körmentes gráf
Körnek nevezzük a kezdőpontjába visszatérő utat, azaz minden olyan élsorozatot, amely kezdőpontjába tér vissza, és minden pont és minden él csak egyszer szerepelt. Ha egy gráfban nincs kör, akkor azt a gráfot körmentes gráfnak nevezzük. A maximális körmentes összefüggő gráf a fa, hiszen akármelyik két pontját kötnénk is össze, amely eddig nem volt összekötve, akkor a gráfban már lenne kör.
körön belüli és kívüli pontok egyenlőtlenségei
Kör belső pontjaira igaz egyenlőtlenség: (x-u)2+(y-v)2<=r2 ahol u abszcissza és v ordináta. A körön kívüli pontokra igaz a következő egyenlet: (x-u)2+(y-v)2>r2.
kúpszeletek
Egy kúpot egy síkkal metsszük. A kúp csúcsán át nem haladó síkot tekintve a következő három eset lehetséges: a sík és a kúptengely hajlásszöge a kúp félnyílásszögénél nagyobb, a sík minden alkotót metsz; a sík és a kúptengely hajlásszöge a kúp félnyílásszögénél kisebb, a sík két alkotóval párhuzamos; a sík és a kúptengely hajlásszöge a kúp félnyílásszögével egyenlő, a sík csak egy alkotóval párhuzamos. A metszetet első esetben ellipszis, a második esetben hiperbola, a harmadik esetben parabola.
laplace modell
Laplace az ún. klasszikus modellt alkalmazta: egy esemény valószínűsége a kedvező esetek száma osztva az összes esetek számával.
lehetelen esemény
Olyan esemény, amely soha nem következik be. Például szabályos hatoldalú kocka dobásakor lehetetlen például, hogy negatív számot dobjunk.
logaritmikus egyenlet
Azokat az egyenleteket amelyekben logaritmus tagok is vannak logaritmikus egyenletnek is nevezik.
logaritmus alapja
loga b (olvasd: a alapú logaritmus b) az a valós kitevő, amelyre a-t emelve b-t kapunk, tehát:
. a-t a logaritmus alapszámának, b-t a logaritmus argumentumának hívjuk. Például log2 4 = 2, mivel 22 = 4.
logaritmusfüggvény tulajdonságai
Az f(x) = loga x függvény tulajdonságai. Értelmezési tartománya a pozitív valós számok halmaza, értékkészlete a valós számok halmaza. Zérushelye az x = 1 pontban van. Ha a > 1, akkor szigorúan monoton növekvő, ha 0 < a < 1, akkor szigorúan monoton csökkenő. Szélsőértékkel nem rendelkező, nem páros és nem páratlan, nem periodikus, nem korlátos, folytonos függvény.
másodfokúra visszavezethető exponenciális egyenlet
Azok az exponenciális alakú egyenletek, amelyek egy exponenciális kifejezés első és második hatványa szerepel, másodfokúra visszavezethető exponenciális egyenleteknek nevezhetjük. Például: 22x+3•2x-10=0 amelyben a 2x helyett bevezethetünk egy új változót, ami 2x:=a, ezt behelyettesítve a következő másodfokú egyenletre jutunk a2+3a-10=0.
megoldás pont a koordinátarendszerben
Adott a sík és két egyenes amik metszik egymást egy pontban. Ezt a pontot megadhatjuk koordinátái megadásával. P(x,y)
megoldások a különböző síknegyedekben
A trigonometrikus egyenletek olyan egyenletek ahol az ismeretlen valamelyik szögfüggvény változójaként jelenik meg. Ezeknek az egyenleteknek végtelen sok megoldása lehet mivel a szögfügevények periodikusak. pl x1=α+k*360 ahol α valamilyen szöget jelöl, k egész szám.
mintavétel fogalma
A matematikai statisztikában alkalmazott mintavétel egy halmazból kiválasztunk úgy elemeket ,hogy a halmazt jellemeze.
monotonitás
Az f :D c R -> R függvény akkor monoton növekvő [csökkenő] ha D minden x1 < x2 elemére f(x1) < f(x2) ; [f(x1) > f(x2)] teljesül. Ha ezen egyenlőtlenségekben az egyenlőséget nem engedjük meg akkor szigorúan monoton növekvő illetve szigorúan monoton csökkenő függvényekről beszélünk.
nem asszociatív
Egy * műveletet asszociatívnak (átzárójelezhetőnek) nevezünk egy adott R halmazon, ha R halmaz minden a, b és c elemére (a * b) * c = a * (b * c). Példa. Az összeadás a valós számok halmazán asszociatív, hiszen például (2 + 3) + 4 = 2 +(3 + 4). Nem asszociatív művelet például a vektorok vektoriális szorzása.
nem kommutatív
Egy * műveletet kommutatívnak (felcserélhetőnek) nevezünk egy adott R halmazon, ha R halmaz minden a és b elemére a * b = b * a. Példa. Az összeadás a valós számok halmazán kommutatív, hiszen például 2 + 3 = 3 + 2. Nem kommutatív művelet például a valós számok halmazán értelmezett kivonás, hiszen például (3 – 4) – 5 = -6, de 3 – (4 – 5) = 4.
összefüggés a binomiális együtthatók között
;
;
;
ötszíntétel
Ha egy térképet úgy akarunk kiszínezni, hogy bármely két szomszédos ország különböző színű legyen, akkor a térkép színezéséhez öt szín elegendő.
parabola a koordinátasíkon
A parabola azon pontok halmaza a síkon, melyek a sík egy adott egyenesétől és egy rajta kívül eső ponttól egyenlő távolságra vannak.
parabola csúcsponti egyenlete
Egy origó tengelypontú F
fókuszpontú parabola tengelyponti vagy csúcsponti egyenletének nevezzük a 2py = x2 vagy
egyenletet.
parabola vezéregyenese
A parabola a sík azon pontjainak mértani helye, amelyek egy ponttól, a fókuszponttól (vagy gyújtóponttól) és egy egyenestől, a direktrix-től (vagy vezéregyenestől) egyenlő távolságra vannak
paralelogramma csúcsai
A paralelogramma szemközti szögei egyenlők.
példák inverz függvényekre
Az f(x) = 2x – 1 függvény inverze az f(x) =
függvény. Az f(x) = x3 függvény inverze az f(x) =
. Az f(x) = log2 x függvény inverze az f(x) = 2x függvény.
Permanencia-elv
Ha egy fogalmat ki szeretnénk terjeszteni, azt általában a permanencia-elv figyelembevételével tesszük. Ennek lényege, hogy a fogalom kiterjesztése után a már meglévő azonosságok érvényben maradnak. Ezt az elvet használjuk például a hatványozás pozitív egész kitevőről valós kitevőre való kiterjesztésekor.
permutáció
N elem egy adott sorrendjét az n elem permutációjának nevezzük. A permutáció lehet ismétlés nélküli, ha az össze elem különböző, vagy ismétléses, ha az adott n elem között előfordulnak azonos elemek is. N elem ismétlés nélküli permutációinak száma n!, ismétléses permutációinak száma
, ahol i1, … im az azonos elemek számát jelenti, így i1 + i2 + i3 + … + im = n.
rendezett n-esek
N halmaz Descartes-szorzata olyan rendezett n-esek halmaza, amelyek első elem, az első halmazból, második eleme a második halmazból, stb. kerül ki.
skaláris szorzat
Két vektor skaláris szorzatán a két vektor abszolútértékének és hajlásszögük cosinusának szorzatát értjük.
skaláris szorzat kiszámítása a vektorok koordinátáival
Két vektor skaláris szorzata egyenlő a megfelelő koordinátáik szorzatának összegével.
sorrendek összeszámlálása
Sorrendek összeszámlálása vagyis hányféleképpen tudunk n elemet sorba rendezni. Kombinatorikában ezzel a kérdéssel a permutáció foglalkozik ami lehet ismétléses vagy ismétlés nélküli. Ha ismétlés nélküli akkor Pn= n!. Ismétléses permutációnál megengedjük a tagok ismétlését Pni = n! /(k1! * k2! * .....* km), ahol k1,k2,..,km azonos elemek számát jelenti.
szakasz hosszának kiszámítása
szintvonalak
A z = f(x; y) kétváltozós függvény szintvonalai az f(x; y) = állandó görbék. Ezeket úgy kapjuk, hogy a függvényt ábrázoló felületből, a z = állandó síkokkal kimetszett görbéket levetítjük az xy-síkra. A szintvonalak a függvényt ábrázoló felület alakjáról jó tájékoztatást adnak, ezért is használják például térképek készítéséhez.
szinusz- és koszinusztétel egymásba alakítható
A szinusz és a koszinusz közötti egyszerűbb összefüggések a következőek: sinα=(π/2-α),cosα =sin(π/2-α), sin(x±y)=sin(x)•cos(y)±cos(x)•sin(y), cos(x±y)=cos(x)•cos(y)±sin(x)•sin(y), sin(2x)=2sin(x)•cos(x), cos(2x)=cos2(x)-sin2(x)=2cos2(x)-1.
szinusztétel
Bármely háromszögben két tetszőleges oldal aránya megegyezik a szemközti szögek szinuszának arányával, azaz a : b : c = sin
: sin
: sin
.
szögfelező egyenlete
Adott két egyenes a síkban amik metszik egymást ebből adódóan van nekik valamekkora bezárt szögük.A szögfelezőnél húzott egyenes azon pontok összessége a síkban, melyek a szög két szárától egyenlő távolságra vannak. Általánosan az egyenlete a következő:|A1x+B1y+C|/√(A12+B12)=|A2x+B2y+C|/√(A22+B22)
szögtartomány pontjait megadó egyenlőtlenség-renszer
szükséges és elégséges feltétel
H A-ból következik B, és B-ből következik A, akkor azt mondjuk, hogy A a B-nek szükséges és elégséges feltétele. Például, annak, hogy egy háromszög derékszögű legyen szükséges és elegendő feltétele, hogy két oldala négyzetének összege megegyezzék a harmadik oldal négyzetével.
tengelyekkel párhuzamos egyenesek
területvektor
Az a és b vektorok vektoriális szorzatán értjük azt a c vektort, amelynek abszolútértéke
, ahol a
a két vektor által közbezárt szög.
tételek fagráfra
Fának nevezzük azt az összefüggő gráfot, amely nem tartalmaz kört. Fákra vonatkozó néhány tétel: A fák bármely két pontját egyetlen út köti össze. Ha egy fának bármely élét elhagyjuk, akkor a gráf már nem összefüggő. Ha egy fának bármely két olyan pontját összekötjük,a mely között eddig nem volt él, akkor a gráf már tartalmaz kört.
totószelvény kitöltése:ismétléses variáció
Ha adott n különböző elem közül kiválasztunk k elemet úgy, hogy egy elemet többször is kiválasztunk, majd a kiválasztott elemeket permutáljuk akkor n elem k-ad osztályú ismétléses variációját kapjuk. Vi =nk
többszörös él
Ha egy gráfban két pontot több él is összeköt, akkor ezeket az éleket többszörös éleknek vagy párhuzamos éleknek nevezzük.
trigonemetrikus egyenletrendszerek
Trigonometrikus egyenleteknek nevezzük az olyan egyenleteket ahol a változó valamely szögfüggvény változója. Trigonometrikus egyenletrendszernek nevezzük azt az egyenletrendszert amelyben trigonometrikus egyenletek vannak.
trigonometrikus egyenlőtlenségek
Trigonometrikus egyenlőtlenségeknek nevezzük azt az egyenlőtlenséget amelyben a változó valamely szögfüggvény változója.
trigonometrikus összefüggések
Trigonometrikus összefüggéseknek nevezzük azokat az összefüggéseket amelyek szögfüggvények között állnak fent. Ilyen például a tgx=sinx/cosx, vagy a cosx= sin(x+π/2);stb.
valószínűség mint függvény
véges halmaz részhalmazainak száma
Egy n elemű halmaz részhalmazainak száma. 2n.
vektor négyzete
Egy vektor négyzete abszolútértékének négyzetével egyenlő, hiszen
vektoriális szorzat
Két, egymással
szöget bezáró a és b vektor vektoriális szorzatának nevezzük azt a vektort, amelynek abszolútértéke |a||b| sin
és iránya merőleges az a és a b vektorokra úgy, hogy a vektoriális szorzat vektorával szembenézve az a vektort 180°-nál kisebb pozitív irányú forgással vihetjük át a b vektorral egyező irányba. A vektoriális szorzat jele: a × b (olvasd: „a kereszt b”). Szokás azt mondani, hogy az a, b vektorok, valamint az a × b vektoriális szorzatuk „jobbrendszert” alkotnak. A szavakkal megfogalmazott definíció meghatározza a vektoriális szorzat vektorának nagyságát: |a × b| = |a||b| sin
és irányát: az a, a b és az a × b (ebben a sorrendben) jobbrendszert alkot. A definícióból következően az a × b hossza megegyezik az a és b vektorok által kifeszített paralelogramma területének mérőszámával. Egy vektornak az önmagával vett vektoriális szorzata 0, azaz zérusvektor, mert ekkor a hajlásszög 0°, és sin 0°=0.
véletlen jelenség
Véletlen jelenségnek nevezzük azokat a jelenségeket amiket előre nem tudunk meghatározni vagy túl komplexek ahhoz, hogy meg tudjuk határozni. Ezekkel az eseményekkel foglalkozik a matematikai statisztika és valószínűségszámítás.
10-es alapú logaritmus
Jelölése Magyarországon lg a. A számológépek log-gal jelölik. Lg a az a való szám, amelyre 10-et emelve a-t kapunk. A 10-t a logaritmus alapszámának, a-t a logaritmus argumentumának nevezzük. Például: lg 100 = 2; lg 1 = 0; lg 0,0001 = -4;
.
21. századi közoktatás - fejlesztés, koordináció (TÁMOP-3.1.1-08/1-2008-0002)