A vezetéknevek a XI. században kezdtek kialakulni Itáliában, innen terjedtek el Franciaországban, majd onnan minden irányban Európában.
A vezetéknév kialakulásának kezdete nálunk a XV-XVI. század. Ebben az időben - és később is gyakran - még egynevűek a zsellérek, a papok, a bírók, a tisztségviselők, a mesteremberek és a "társadalmon kívül álló" csavargók, koldusok. A tisztségviselőknek és a mesterembereknek a címük pótolta a nevüket (pap, bíró, mester, kovács, szabó), ezekből később vezetéknév is alakult.
Magyarországon II. József tette kötelezővé a vezetéknevek használatát a XVIII. század végén. Ettől kezdve csak királyi (később miniszteri) engedéllyel lehetett vezetéknevet változtatni.
Nyelvtani szempontból a vezetéknév jelző, mégpedig általában tulajdonság- vagy birtokos jelző. A latinban és a legtöbb újlatin nyelvben a jelző általában a jelzett szó után áll. A magyarban a jelző megelőzi a jelzett szót, ezért előzi meg nálunk a keresztnevet a vezetéknév. Így a természetes sorrend: Vörös Júlia, Pálfi (Pál fia) Gábor, Balázs (fia) Imre. A vezetéknév kialakulásának idején, nálunk a XV-XVI. században - noha a latin volt a hivatalos nyelv -, a magyarnak is volt akkora tekintélye, hogy megfelelő sorrendben használták a neveket. Ez a szokás annyira megszilárdult, hogy a későbbi idegen hatások (például német) nem változtattak rajta. A finnek a vezetéknevek kialakulásának korában (a XVI-XVII. században) svéd uralom alatt éltek, s így náluk a nevek sorrendje a svéd szokás szerint rögződött.
A magyar vezetékneveket ugyanaz a szokás és szükséglet hozta létre, mint máshol Európában, így a magyar vezetéknévtípusok szinte mind megtalálhatók más népek vezetékneveiben is.
A vezetéknevek eredete:
1. Apanév:
a) + fi: Péterfi
b) + i: Miklósi (eredetileg: -é: Miklósé)
2. Áttelepülésre utaló név:
a) község: Budai
b) táj: Erdélyi
c) nemzetiség: Németh
3. Foglalkozásnév, társadalmi helyzet: Szabó, Jobbágy
4. Egyéb nevek:
a) a mesterség eszköze, eredménye: Balta, Szita
b) testi tulajdonság: Fekete
c) lelki tulajdonság: Bátor
d) vagyoni helyzet: Pénzes
e) szavajárási nevek: Hamar
f) nem, életkor, családi helyzet: Árva, Ember
g) számnév, ünnepnév, napnév: Péntek, Fél
h) eseménynév: Bujdosó
i) növény-, állatnév: Rózsa, Kánya
j) egyéb főnév és melléknév: Forgács, Sebes
k) ismeretlen: Cégény, Lente
A honfoglaló magyarság egyelemű neveket használt (érinevek: Keve, Tas, Vasad, Árpád, Lél, Jutas, Előd, Bátor, Bors; női nevek: Csikó, Ünő, Pirit, Jóleány, Csala, Rózsa, Gyöngy, Nyest). Ezeket a "pogány" neveket a XV. században szinte kiszorították a "keresztény", tehát a bibliai és a keresztény vértanúi nevek. (Erre az időre szűnt meg a jelentésbeli kapcsolat a név és viselője között.) A szülők a Biblia és a legendák hőseinek nevét példaképül adták gyermeküknek, illetve valamely védőszent oltalmába ajánlották őket azzal, hogy szent nevet adtak nekik. Gyakran a falusi pap a naptárhoz igazodott, s azt a nevet adta az újszülöttnek, amelynek napján az a világra jött.
A nevek ki voltak (és vannak) téve a névdivat hullámzásának. Vidékek, korok, vallások szerint más és más volt a legkedveltebb, leggyakrabban használt név.
A névstatisztikákból kiderül, hogy mind a férfi, mind a női névanyag használata szürkül. Például a XVIII. században a hét leggyakoribb nevet a nők 75,3%-a viselte, tehát a nők több mint háromnegyede hét név között válogatott. (A névstatisztikákat közli Kálmán Béla A nevek világa című könyve. [Gondolat, 1967. 50-51. I.])
A nők elnevezése már a XVI. század második felében nagyjából a maihoz hasonlóan alakult. Az asszonyok többsége akkor is felvette a férje teljes nevét, és annak keresztnevéhez hozzáfűzte a -né képzőt. Hivatalos iratok tanúsága szerint nem volt ritka az sem, hogy a férj teljes neve mellé az asszonyok kitették teljes leánykori nevüket vagy a keresztnevüket. Ha a férj alacsonyabb sorból került ki vagy idegenből költözött be, az asszony gyakran megtartotta leánykori nevét.
Általában írók által használt, az igazi nevéből képzett vagy arra utaló név.
Az adott személyhez kapcsolódó, a személyiségével kapcsolatos, tulajdonságát jelölő elnevezés.